Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Da prvak bude spreman

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Da prvak bude spreman

Počalji od Viki de Marko taj Ned Apr 13, 2008 8:23 pm

Budući prvaci ovih dana idu na testiranje. Iako dete uspešno prolazi na testu, mnogim roditeljima i dalje nije jasno šta bi to sve budući prvak trebalo da zna da bi zaista bio spreman za školu.

Da li treba da zna da čita, piše, računa... E, da bismo olakšali roditeljima, objasnićemo šta svako dete treba da zna pre polaska u školu i kome da se obrate ako prepoznaju da dete ima neki problem.

Rečnik:
- U periodu od pete do sedme godine dete bogati svoj rečnik, razume i koristi reči apstraktnog značenje, bolje prepričava, donosi dobre zaključke i samostalno stupa u razgovor sa drugima - objašnjava dr sci. Nataša Čabarkapa, logoped u Institutu za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora, za „Blic“ i dodaje:
- Deca znaju kojim slovom počinje neka reč (oko, uvo, nos), da pravilno drže olovku i kojom rukom pišu. Znaju da napiše neka slova i umeju da prepoznaju koja slova čuju u izgovorenim rečima.
Aktivni rečnik im je 2.500-3.000 reči, opseg rečenice prosečno iznosi pet- šest reči, koristi složene rečenice i memoriše kraće pesmice.
Pored ovih, dete bi trebalo da zna da kaže šta bi uradilo kada bi padala kiša, šta se pojavljuje na nebu kada padne mrak, šta radimo kada smo pospani,koji dan u nedelji je pre ili koji je dan posle, šta radi kada je
gladan ili žedan, razlikuje desnu stranu od leve. Zna da imenuje godišnja doba i da objasni razliku između njih, nabraja mesece u godini po redu i razlikuje radne od neradnih dana - objašnjava dr sci. Nataša Čabarkapa.

Brojevi:
Dete od šest do sedam godina trebalo bi da zna da broji do 20, da prepoznaje simbole brojeva i da zna da ih poveže sa količinom. Trebalo bi da zna da poređa objekte po veličini i da zna da ih uporedi, što podrazumeva odnose veći-manji. Zatim, trebalo bi i da zna da oblike razvrstaju po boji ili obliku.

Grafomotorika:
Pre polaska u školu treba dobro da se proceni razvoj same grafomotorike.
Tačnije, kako dete drži olovku i da li je grafomotorički spreman za školu, da li ume da precrta zadate likove, da li ima pravilan sled crtanja linija i ima li razvijenu svest o smeru pisanja: levo-desno, gore-dole).

Pažnja:
Pre polaska u školu dete treba da ima i razvijenu pažnju. Ne treba da očekujete od budućeg prvaka da za jedan predmet bude zainteresovan 45 minuta, njihova pažnja varira od deset do petnaest minuta. I treba da znate da je pažnja rezultat vežbe u predškolskim ustanovama. Važno je da dete poznaje svoju okolinu da bi pojmovi o njoj bili tačniji i jasniji.
Problemi:
Ako vaše dete ima problem sa: podelom reči na glasove (prvi,drugi i treći glas u reči), sa spajanjem izolovano datih glasova u reči (šta znači kada kažemo: v-o-z). Da li se rimuju reči: kos i bos, da li se rimuju reči kos i pet), imenovanjem velikih i malih slova azbuke, pisanjem teksta u označenim linijama ili kockama, možete da posumnjate da ima
neke od simptome disleksije i disgrafije.
Takođe, ako dete u ovom uzrastu ima problem sa pravilnim artikulisanjem glasove, ako ne zna da kaže koliko ima godina i koliko će ih imati sledeće godine, ako ne razlikuje jutro od večeri i ne zna da kaže šta se kaže kada ustanemo i kada idemo na spavanje, treba da se obratite logopedu.
Kod svih govornih poremećaja verovatno je reč o slabo razvijenoj slušnoj pažnji - objašnjava dr sci. Nataša Čabarkapa i dodaje:
- Prisutan je deficit u slušnoj percepciji, koji se sa aspekta medicinske klasifikacije tretira kao normalan sluh, ali predstavlja značajan faktor u nastanku bilo kog govorno-jezičkog poremećaja.
I još jednom, ako ste primetili da vaše dete ne ispunjava hronologiju govorno-jezičkog razvoja, potrebno je da potražite pomoć logopeda.

Preuzeto iz "Blica"

Viki de Marko
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 412
Godina : 43
Hobi : grafika, grafika i grafika
Datum upisa : 16.10.2007

http://www.svetgrafike.com/Forums/viewtopic/t=274.html

Nazad na vrh Ići dole

Re: Da prvak bude spreman

Počalji od Andjela taj Pet Apr 18, 2008 5:11 am

Poucan tekst ali se ne bi bas sa svime slozila..npr. ne bi se slozila s time da dijete prije odlaska u skolu treba da broji do dvadeset,ajde do deset ali do dvadeset to mi je malo previse...pa sta ce onda uciteljica da ih uci u prvom razredu....naravno da je dobro da zna ali ne bi rekla da je to na neki nacin obavezno..
....ne slazem se ni s time da mora da zna sva godisnja doba ili sve mjesece u godini...jer sve je to gradivo koje se uci u prvom pa cak i drugom razredu....
Prije svega htjela sam reci da sve te stvari nisu obavezne iako ih danas vecina djece zna ali samo da napomenem da oni cija djeca to sve i ne znaju ne treba ni da insistiraju i previse opterecuju djecu prije skole,vjerujte mi djeca to sve stignu....i tu vazi ono staro pravilo:sve u svoje vrijeme!

Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 39
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Brizna mama taj Uto Maj 11, 2010 5:11 am

Ne slazem se ni sa Viki De Markom ni sa Andjelom! Mislim da dete treba;Da zna da razlikuje levu i desnu stranu,tamno i svetlo,blizu i daleko,mokro i suvo,debelo i tanko....Da zna da koristi makaze(naravno ne neke ostre,vec blage,decje makazice)i lepak(za papir,nikako ne oho lepak),da zna da broji do 10,da zna da veze pertle i obuce se,da zna kada je gladno a kada zedno,kada treba da opere ruke,da razlikuje boje,velicine,da zna da sabira i oduzima do 20,da razlikuje dan od noci i podneva,i neobavezno da zna dane u nedelji.Nije neophodno da zna sve,jer cemu onda skola,ali malo znanja vise noje na odmet,naprotiv.Ali,pre svega treba znati gore navedene stvari,pa onda sve ostalo.Nisam mogla svega bas da se setim,ali toliko otprilike prosecni djaci prvaci treba vec da znaju.Cim budem imala jos vremena,sescu da napisem jos nesto o prvacicima.Pa,srecno vam bilo!

Brizna mama
Novi član
Novi član

Broj poruka : 21
Godina : 44
Hobi : Sve sto je vezano za zivotinje,dizajniranje i kuvanje!
Datum upisa : 11.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Veka taj Uto Maj 11, 2010 6:10 am

Brizna mamo, dobro nam dosla.... cini mi se da si ti pobrojala sve ono sto je Viki inace i citirala u prethodnom tekstu...samo mi je malo nelogicno ovo sto si napisala da treba da zna da broji do 10 a da sabira i oduzima do 20.... to je kontradiktorno...vecinu ovih radnji koje si navela se podrazumevaju vec za mnogo manju decu... makazama deca uce da barataju jos u vrticu, mi smo kupovali makazice za vrtic, samolepljiv kolaz papir, ruke dete uci kad treba da pere od kad se rodi pa je malo neodgovorno od strane roditelja ako smatra da je to radnja koja se uci pred skolu. Deca ljudi sa kojima se druzim ubrajajuci i moje dete u tu grupu dece odavno barata ovim radnjama tipa prepoznavanja velicine, boje, razlikuju dan od noci...Danica vec sada uz nasu pomoc nabraja dane u nedelji i mesece u godini....

"Čovek srcem ispravno vidi...suštinsko je oku nevidljivo.."

www.telenetshop.rs

Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 35
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stazi taj Uto Maj 11, 2010 6:33 am

Meni je ovo glupo :" imenovanjem velikih i malih slova azbuke,
pisanjem teksta u označenim linijama ili kockama, možete da posumnjate
da ima neke od simptome disleksije i disgrafije"

Kao prvo dete ne mora da zna abecedu i azbuku jer to uce u prvom razredu. Moja rija to vec zna ali zato sto je htela sama da nauci, a ne zato sto to treba za prvi razred. Isto tako, mi smo kao prvaci vezbali u sveskama pisanje kosih linija i oblika u oznacenim linijama i kockama, i to je stvar vezbe u skoli a ne nesto sto se podrazumeva da se zna pre nego se podje u skolu".
Pa sta bi onda ucitelji trebali da uce tu decu?

Brizna mama, ne slazem se da deca pre prvog razreda moraju da znaju sabiranje i oduzimanje do 20, pa ni do 10. Moja Rija zna do 15 ali ako i to nauce kod kuce, za sta im vredi taj prvi razred?
Smatram da je prvi razred sticanje nekih osnova, podloga za ono slozenije, ono sto dolazi kasnije.

Stazi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 2009
Datum upisa : 28.11.2007

http://www.myspace.com/fairyquin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Andjela taj Uto Maj 11, 2010 10:53 am

Naravno da bilo koja vrsta znanja nije na odmet i da je dobro da se neke stvari znaju,ali i dalje mislim da nije OBAVEZNO,čak poznajem djecu kojima je prvi razred strahovito dosadan jer oni sve znaju što se uči u prvom razredu i samim time već u startu dobijaju pogrešnu predodžbu o školi: da je dosadna,ne zanimljiva....dosadna im zadaća i sve što je vezano uz školu...
Brižna mama,ako si pročitala moj post,napisala sam da se ne slažem sa dijelom o brojevima i računanju,godišnjim dobima a ne o čitavom tekstu jer npr. naravno da se slažem da dijete treba znati lijevo-desno,kad je gladno ili žedno,tamno svijetlo,blizu daleko,jer to su stvari koje dijete htjelo ili ne htjelo nauči mnogo ranije prije polaska u školu
I da napomenem da ja živim u Republici Srpskoj,gdje djeca u školu polaze sa 6 godina tj da kod nas osnovno obrazovanje traje devet godina,tako da je od šestogodišnjaka ( a neki nemaju ni punih šest) stvarno previše tražiti da zna računati do dvadeset pa čak i do deset,brojati da,ali računati mislim...

Andjela
Moderator
Moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Brizna mama taj Sre Maj 12, 2010 12:37 am

U danasnje vreme,moja deca idu u skola bez znanja secenja makazama,a uciteljice se onda ljute i govore kako znaju da broje i racunaju a ne znaju da seku,pa sam zato napomenula Mada,sve zavisi od zahteva uciteljice...

Brizna mama
Novi član
Novi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Andjela taj Sre Maj 12, 2010 1:02 am

U pravu si,mnogo toga zavisi od učiteljice,srećom mi imamo jednu koja je sasvim normalnih zahtjeva,ni previše a ni premalo,nekako je uspijela da spoji "staru školu" sa novijim metodama i saznanjima,tako da je to sasvim dovoljno,dok sam primjetila da mlađe učiteljice "slomiše" djecu,previše traže i izmišljaju toplu vodu....ne mogu tvrditi da je to pravilo,ali u mojoj okolini sam baš to primjetila često...

Andjela
Moderator
Moderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Brizna mama taj Sre Maj 12, 2010 1:12 am

Pa da,mladje imaju manje iskustva pa i same pozele da budu ponovo deca,a onda se raspricaju od kulina-bana,pa traze sitnice,cepidlace... Postavila sam neke teme bas o tome...

Brizna mama
Novi član
Novi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od maja31 taj Sub Maj 15, 2010 10:06 am

Neslažem se oko svega što je brižna mama nabrojala a opet oko nekih stvari koje je nabrojala kao što je prepoznavanje dana i noći i tih nekih osnovnih stvari pa to deca i znaju još u trećoj godini to nije ni vredno pomena.A sabiranje i oduzimanje nije u obavezi da zna jer to treba da nauči u školi ako već znaju ajde onda cakani vi u drugi razred.....
šalim se naravno ali netreba ih forsirati.....
Ono što su nama rekli u vrtićima je da su im zabranili da ih uče da pišu ali će ih one učiti da prepoznaju slova i sa tim se slažem, i slažem se da treba da znaju da broje ali koje to dete već nezna u 6-toj godini........

maja31
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 372
Godina : 40
Hobi : poker
Datum upisa : 03.03.2008

http://my.oriflame.rs/bella

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stazi taj Ned Maj 16, 2010 9:37 am

Da li je istina da u prvom razredu ne dozvoljavaju upotrebu gumice?

Stazi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 2009
Datum upisa : 28.11.2007

http://www.myspace.com/fairyquin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 5:41 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole