Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Igranje bez roditeljskog nadzora!

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Igranje bez roditeljskog nadzora!

Počalji od Dy taj Sre Mar 26, 2008 12:36 am

Zanima me, posebno iskustva mama koje imaju stariju djecu..

Da li ikada ostavljate djecu bez vaseg nadzora, mislim kada su vani?! Ako ne, kada se to radi?
Mozda je glupo pitanje, ali ja sada kada razmisljam o tome-imam osjecaj da je necu ostavljati do... ma ne znam do kada...

Mi imamo dvoriste, i tu se igramo ljeti i sa kada je lijepo vrijeme..Ali recimo sekund je ne ostavljamo samu (ni kada recimo na brzinu uzmem nesto iz kuce)..Bas imam fobiju od toga (sada jos vise kada cujem konkretno sta se djeci moze desiti)..

Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 38
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Re: Igranje bez roditeljskog nadzora!

Počalji od Gost taj Sre Mar 26, 2008 1:17 am

nisam za to da se deca drze u staklenom zvonu,budu non stop mami ili tati uz suknju ili pantalone,dakle za sam da budu samostalnija,nauce sami preci put,otici u prodavnicu sl.
ali u kakvom okruzenju zivimo i kakvo je vreme doslo sve manje i manje se toga pridrzavam,to mi je najmanje bitno,odrasce zdravi i pravi,manje /vise samostalni,razmazeni ili vezani za nas roditelji,ali moja obaveza i pravo je da je cuvam i sacuvam kad ,gde i koliko mogu.

ja moje ostavim recimo same kad moram hitno u prodavnicu koja se nalazi na dva metra od nase kuce i to zurim i non stop mislim sta li rade,ali hvala bogu nauceni su tako da nece za to kratko vreme uraditi nista sto ne bi trebalo i ja im sa te strane verujem,na ostavljane duze ni ne pomisljam,mada ninu bi i mogla i mogu jer je ona starija zna piskiti,obuci se,piti vode sve sama,tako da se jednom desilo da je ostala dok smo bili u posti i stvarno je bila poslusna gledala je crtace i nikakav lom,haos ili dzumbus nije napravila.

sto se tice ulice tu je vec druga prica,pustam ih samo u dvoriste koje je ogradjeno i odvojeno sa komsijskim dvoristem koji ima septicku jamu,kapiju koja ih sprecava da odu na ulicu,pre smo je zakljucavali sad nema potrebe jer su dovoljno veliki da znaju da na istu ne smeju i ne mogu ici bez pratnje odrasle osobe.
kad ih pustim na ulicu ja sam ili bilo ko drugi od ukucana sa njima i tada gledam u njih i samo u njih ,jer nasa ulica i nije tako mirna ,kola izadju za cas ,a oni se zaigraju i iako znaju da se sklone od istih ipak sam ja tu da ih opomenem ,podsetim,ako treba i da viknem,jer ko sto moja mama kaze "bolje da oni placu nego ti".
ninu recimo pustim samu kod komsinice male koja zivi par kuca dalje sa iste strane ulice ,nema prelaza i bojazni da ce joj se nesto desiti,ali zato uvek i pod obavezno ipak nazovem i proverim jeli stigla.
i kad je pustim u prodavnicu ipak provirim kroz kapiju naravno da ona nevidi da nemisli da joj neverujem ili da je spijuniram i tako opet budem mirna da je bezbedno stigla.

koliko god da smo savremeni da tako kazem roditelji,koliko god pustamo decu da se osamostaljuju i budu svoji i jedinstveni opet u svakom roditelju pogotovo u danasnje vreme postoji i cuci crv sumnje koj nas nikada ne napusta i nikada ne ostavlja mirnim i ravnodusnim ,iako je sve proslo ili jeste u najboljem redu.

pazim ih i cuvam koliko je to u mojoj moci i moguce...od sudbine ih nemogu sacuvati niti je od iste pobegao iko...moje je samo da ih usmerim i uputim gde i kako trebaju ici,kako se ponasati,kome se javljati ,obracati i slicno..ostalo je vec zapisano tamo negde i o nazalost mi nemozemo ni kontrolisati niti menjati...

kao roditelj i kao covek pazim ih sto bi se reklo "ko oci u glavi",ne misleci pritom na te neke sitne nestasluke i male povrede tipa ogrebotine,oderotine..i sl,ali ovako generalno gledano i vise nego sto bi trebalo.
postoji ona starinska mudrolija ili izreka koja vazi vise za musku decu tj muzeve ,ali generalno po meni je za svu decu...

"ne dao ti bog da ti se desi/lo to sto majka pomisli"...jer znate i same kad ste u braku zena ce prvo pomisliti da su muzevi u svaleraciji,a majke da im se nesto desilo i to kakve misli tek onda u glavi samo majka moze da stvori najcrnje i odma pomislja na najgore...mozda malo skretoh sa teme ,ali morala sam objasniti znacenje iste za one koji je neznaju .

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Beba taj Čet Mar 27, 2008 12:42 am

Mene je mama puštala da idem sama u prodavnicu sa manje od tri godine, stavi mi novac i spisak u džep (uglavnom sam kupovala kafu ili hleb), ja odem i vratim se, ne pomislim da skrenem s puta. Ali nam je bila zaista blizu i nije bilo prelaska ulice, trotoar od zgrade do prodavnice. Uf, ja mislim da neću znati da razgraničim to da li je spreman da ide sam napolje, da ide sam u prodavnicu i slično. Dok nisam ja lično sela za volan, nisam znala kako ljudi mogu nesavesno da voze. Koliko roditelja nesavesno daju deci vozilo a da ovi nemaju dozvolu. Evo ćerka prijatelja mojih roditelja udarila čoveka, a položila je pre mesec dana, skrenula s puta, udarila u bankinu, u kontejner i u čoveka na trotoaru. Najviše se plašim automobila, autobusa, pa i biciklova. Ispred zgrade imamo trotoar, a odmah pored njega biciklističku stazu. I ja učim Nikolu da ne treba da ide na tu drugu, da tu idu bicikli, bla, bla, bla, kad vidim ispred Nikole ide jedan. Ma kad nisam pretrnula. I morala sam da mu kažem, "Gospodine, staza za bicikle je ova druga ako niste primetili, a i valjda znate da trebate voziti desnom stranom. Pa pregazićete neko dete tako" Znate li šta mi je odgovorio? Da pazim na dete, pa neće biti pregaženo. Usput sam i nevaspitana jezičara. Uh, tako se nisam godinama svađala sam nekim. Svašta sam mu rekla posle toga! Druga situacija mi je bila mnogo stresnija. Čekamo Nidža i ja autobus, ja sedim na klupi, a on sluplja lišće na travnjaku iza mene. Odjednom je samo pojurio ka putu, skočila sam i vrisnula na njega, pa valjda su svi pretrnuli oko mene. A Nikola jadan stao i gleda me, misli ubiću ga. Počela sam da plačem i zagrlila ga, i pričala mu, kako ne sme na put, kako automobili mogu da ga pregaze, da ga povrede, ma svašta. Užasno iskustvo. Pa ni sa mnom nije siguran, a kamoli sam...

Beba
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 417
Godina : 32
Datum upisa : 17.10.2007

http://vladisavljevi.webs.com/

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Milica taj Čet Mar 27, 2008 12:53 am

i mene je majka slala u prodavnicu koja je bila preko puta nase kuce tako da je uvek mogla sa terase da vidi jesam li skrenula sa puta..a sto se Nate tice,nisam sigurna svaki put kad odem i do kupatila da se nece povrediti, jer je pocela da se penje svuda gde stigne..a za neko vece odvajanje jos mala i vec brinem jer cu vremenom morati da pocnem da je osamostaljujem..bas se brinem

Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Andjela taj Čet Mar 27, 2008 3:55 am

Andjelu sam samu u dvoristu u igri ostavljala kada je imala oko 4 godine bez neke bojazni da ce uciniti neko zlo, ali ona i nije bila neko nemirno dijete!Naravno da sam je cesto nadgledala i provjeravala ali s vremenom i to prestane kad vidis da dijete moze da malo bude i samostalno!
U prodavnicu sama je isla kad je imala oko 5 godina.
Djoleta jos ne pustam samog,u njega nemam neko povjerenje a i mali je jos,mozda za godinu ili dvije.Za sada ga ponekad pustim sa Andjelom u dvoriste tako da ga ona nadgleda ali to je najvise desetak minuta,necu ni nju da previse opterecujem time da mora cuvati mladjeg brata!
Mislim da roditelj sam treba da procijeni kada dijete moze ostaviti samo,jer roditelj ga najbolje poznaje i zna da li moze da ima u njega povjerenje....tako da neko dijete mozete ostaviti samo sa cetiri a neko ne smijete ostaviti ni sa sedam godina!

Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 39
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 8:41 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh