Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Stidljivost!

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Stidljivost!

Počalji od Gost taj Čet Feb 28, 2008 10:05 am

da li su vasa deca po prirodi stidljiva ili su samo imali tu fazu uglavnom pred nepoznatim osobama?
kako ste se borili sa istom i da li ste se uopste izborili?

moji nisu bili sem pred nepoznatima sto je i normalno u odredjenom uzrstu,sad su sve vise i vise slobodniji,komunikativni i volim sto je tako.
ne pokazuju bas neke znake stidljivosti ni u jednoj situaciji,pa to malo i ako je imaju mislim da je normalno i da je svi imamo u odredjenim granicama.

evo teksta koji ce nadam se pomoci roditeljima istih...
Stidljiva deca su obicno jedinci, koji su od rodjenja navikli da budu u centru paznje i da su stalno okruzeni odraslima
Vaše dete u parku, medu drugom decom, drži se iskljucivo vas. Gleda oko sebe, ali ne prilazi nikome. Dopušta da mu ko god hoce uzme njegovu igracku, kad ga neko nešto pita saginje glavu i cuti. Ako ga neko dete slucajno gurne u prolazu, odmah place i traži vašu zaštitu. Sve su to uobicajena ponašanja stidljive dece. Cesto se javljaju kod jedinaca, koji su od rodenja navikli da budu u centru pažnje i da su stalno okruženi odraslima. Zato, cim se nadu medu decom, oni su zbunjeni, jer tu važe potpuno drugacija pravila ponašanja. I kao da uce neki strani jezik treba im vremena da savladaju veštinu komuniciranja sa vršnjacima. Polazak u vrtic za ovu decu može biti teži nego za drugu, iz istih razloga. Tamo nece biti glavno ni za druge malisane, ni za vaspitacicu. Ipak, kad se jednom navikne, uspešno ce kontaktirati i sa drugom decom u nepoznatom okruženju.
Medutim, stidljivost nije samo karakteristika jedinaca. U odredenoj uzrasnoj fazi vecina dece je stidljiva, a to može da bude i karakterna osobina koju obicno nazivamo povucenost. U koliko se u porodici dešava nešto što dete ne razume (to ne mora biti ništa dramaticno, ponekad i sitnice za decu mogu da budu zbunjujuce), ono se može na mahove povuci, udaljiti, izgledati kao da je izgubilo interesovanje za okolinu, stalno biti zaokupljeno svojim mislima.
Šta vi možete da uradite u toj situaciji?
Pomozite mu tako što ga necete agresivno ispitivati šta mu je, i što cete koristiti priliku da ga mazite, ljubite, grlite, govorite mu kako ga volite. Ucinite da se oseca sigurnim u sebe, ali i u vas.
Što se povucenosti kao karakterne crte tice, mnogi roditelji se toga užasavaju. Misle da ce njihova deca "propasti" ili da se nece snaci. To ne mora da bude tacno. Ponekad se iza stidljivosti krije osecaj za pravdu, ponekad je to opredeljenje za društvene nauke, radoznalost za duševni razvoj ili umetnost. Sve to može biti dobro. Karakterno povucenom detetu omogucite što više susreta sa njegovim vršnjacima, uputite ga u tajne raznih sportova ili hobija, dajte mu mogucnost da na taj nacin dinamicno ispuni svoje vremena. Iako neke aktivnosti ostaju trajno nezanimljive, nešto od ponudenog ce vec privuci njegovu pažnju a tog trenutka, njegova povucenost prestaje da bude problem i vama i njemu.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Re: Stidljivost!

Počalji od Mildan taj Pet Feb 29, 2008 11:42 am

Starija nije ni mrvu stidljiva, a mlađa se malo boji nepoznatih, ili osoba koje dugo nije videla, možda je i malo stidljiva, dok se ne opusti.

Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 36
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Andjela taj Ned Mar 02, 2008 12:41 am

Moja djeca su stidljiva u nekim granicama normale,znaci stide se pred nepoznatima jedno izvjesno vrijeme dok ih ne upoznaju pa se onda oslobode!
Jedino u posljednje vrijeme primjetim kod Andjele da je stidiljivija nego prije.....mislim da sva djeca a pogotovo djevojcice s vremena na vrijeme u svom odrastanju prolaze kroz neke faze kada je stidljivost malo vise izrazena!

Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 39
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Stidljivost!

Počalji od Dy taj Pon Mar 03, 2008 9:09 pm

Mislim da je anastasija usla u novu fazu-fazu stidljivosti.

zadnjih nekoliko dana, cim je u prisustvu njoj nepoznatih ljudi, zabije se u mene i ne dize glavu. Ne progovara, i jakoooo je stidna. Ali je zanimljivo da sa nekim nepoznatim vec nakon 10 minuta uspostavi kontakt, a sa nekima nikako, niti se trudi. Ista mama-ko joj sjedne sjedne, ko ne-briga je Smile

Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 38
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Mar 03, 2008 9:11 pm

stasija :: Ali je zanimljivo da sa nekim nepoznatim vec nakon 10 minuta uspostavi kontakt, a sa nekima nikako, niti se trudi Ista mama-ko joj sjedne sjedne, ko ne-briga je Smile

ovo zadnje si dobro rekla...mozda je tako i najbolje,sto dete da glumi,ako joj se svidja neko moze,ako ne ko ga sisa,nek trazi drugo drustvo Laughing pametan izbor,mudrica mala.... Laughing

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dy taj Pon Mar 03, 2008 9:12 pm

na mamu, bas sam ponosna. renata digla si mi ego jutros!!!!!!!!!!

Dy
Počasni član
Počasni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Mar 03, 2008 9:15 pm

stasija :: renata digla si mi ego jutros!!!!!!!!!!

sto bona???? HMM

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dy taj Pon Mar 03, 2008 9:16 pm

e bona, pronasla se ja u tvom postu, a rijec o mojoj kcerki....hahahahhahihihihohoho ako me budes skuzila dobro je...

Dy
Počasni član
Počasni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Mar 03, 2008 9:18 pm

pokusavam...mada je tesko....salim se,ma znam bona o cemu govois,ja hvalila tvoju cerku da je pametna i mudrijas,ali ako si se i ti prepoznala ok,i jesi u pravu i mama je takva.....
ali tebe necu da hvalim da se ne uobrazis... lol!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od maja31 taj Uto Mar 04, 2008 4:55 am

Moja deca su stidljiva pogotovo Nikola treba mu dosta da se opusti u prisustvu druge osobe , mada mislim da to i nije toliko lose , nevolim decu kada bas olako prilaze svima i zapocinju razgovor u danasnje vreme neznas kakvih sve likova ima. Ja verovatno spadam u one ekstremno plasljive mame, a i skoro sam gledala neku seriju o pedofilima i nije mi sve jedno.

maja31
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 372
Godina : 40
Hobi : poker
Datum upisa : 03.03.2008

http://my.oriflame.rs/bella

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Uto Mar 04, 2008 5:05 am

potpisujem te majo,koliko je dobro da budu samostalni i druzeljubivi i slobodn,toliko i nije pogotovo u danasnje vreme ,kad neznas ko je ko i sta ti misli.
mozda je ipak bolje malo stidljivoti tj odbojnosti u pocetku dok se ne uvere da je ta osoba dobra,da im nece nauditi i da im moze biti prijatelj.
stvarno je tesko danas vaspitavati i usmeravati decu i objasniti im kako je najbolje da se postave u odredjenoj situaciji.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od maja31 taj Uto Mar 04, 2008 5:10 am

Treba biti obazriv, meni je jednom prilikom u mega marketu prisla mala devojcica ima 14 meseci i pocela da me grli a mama njena stoji sa strane i kao lepo joj kakao je slatka, i ja kao iz zezanja kazem pa cico i nije ti to dobro sto kod svakog ides i tek je onda mama kao skontala sta pricam, jeste to slatko, ali ne i dobro trenutak nepaznje roditelja i neka se potrefi i pogresna osoba i gotovo .
Ako je tacna ona prica iz Merkatora za devojcicu koju su pokusali oteti ja bi se bojala.

maja31
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 372
Godina : 40
Hobi : poker
Datum upisa : 03.03.2008

http://my.oriflame.rs/bella

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Uto Mar 04, 2008 5:18 am

joj i ja se bojim tako tih kao u pocetku dobronamernih ljudi,a u stvari su pedofili uzassssss zivi.
ja moje ucm da ne smeju sa nepoznatima razgovarati,zastajkivati i nikako im govoriti kako se zovu ,gde zve i uzmati bilo sta od njih.

meni je mama to non stop tuvila u glavu jer sam se uvek vracala sama iz skole i bila sama kuci,a secam se jednom da me je neki covek pitao,za koga sam posle saznala da je novi koji je dosao u komsiluk,pitao usput jel gotova skola,ili tako nesto i da sam ja brzinom vetra pobegla brze nego sto me noge nose,vec sam u svojoj glavi mislila da je manijak,kasnije se ispostavilo da nista lose nije mislio i da je super covek,ali eto ipak treba biti obazriv,na dstojanju i distancu sa nepoznatima...

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 5:41 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu