Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Gluten

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Gluten

Počalji od Emi taj Čet Feb 28, 2008 12:26 am

Gluten je belančevina koja se nalazi u pšeničnom zrnu, raži, ječmu, zobi i zbog toga u svim njihovim derivatima. Te belančevine mogu izazvati intoleranciju što može biti veliki problem za neku odojčad.
Pahuljice od žitarica (pšenica, raž, ječam, zob), njihovi derivati (skrob, maltodekstrin) i sva hrana koja ih može sadržiti (hleb, piškote, slatki i slani keks, konzerve hrane, medenjaci, zobena kaša, kuskus) mogu sadržavati gluten. Neka hrana sadrži velike količine glutena (kobasice, paštete, krvavica, ćufte, pohovana riba, gotovi sosevi, neki mlečni proizvodi ili sladoled, instant supe, zašećereni bademi, začini ...).

Sledeća hrana i njeni derivati su bez glutena (riža, kukuruz, heljda, proso, manioka). Uvek proverite u uputstvu da li je bez glutena.

Kupili smo gotova hipp mlecna kasica sa mesano povrce namenjeno nakon 6 meseci, ali sad sam procitala da sadrzi gluten.

A i hipov cajcic sadrzi neki mali % gluten??

Sta vi mislite za ovo??

Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 33
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Re: Gluten

Počalji od Veka taj Čet Feb 28, 2008 1:03 am

Mislim da je jos mala da bi joj uvodila ono sto sadrzi gluten, ja sam ga izbegavala cini mi se do 8-9 meseci, a u neke proizvode sam i duze izbegavala ako imaju gluten.

"Čovek srcem ispravno vidi...suštinsko je oku nevidljivo.."

www.telenetshop.rs

Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 35
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Čet Feb 28, 2008 1:15 am

Veka ::Mislim da je jos mala da bi joj uvodila ono sto sadrzi gluten, ja sam ga izbegavala cini mi se do 8-9 meseci, a u neke proizvode sam i duze izbegavala ako imaju gluten.

potpisujem!!!!!!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Andjela taj Čet Feb 28, 2008 1:27 am

Mislim da je najbolje sto duze izbjegavati proizvode koji sadrze gluten....Milena je jos malena da bi jela proizvode koji ga sadrze!
I ja sam ga izbjegavala do 9 mjeseca....Djoletu mozda cak i duze.

Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 39
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od tanasija taj Čet Feb 28, 2008 2:40 am

iva do 9 meseci nije jela nista sto ima glutena, mislim da je to minimum, cak do godinu dana sam joj izbegavala te kasice i namirnice samo po nekad i po malo.

www.telenetshop.rs

tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Godina : 35
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Beba taj Čet Feb 28, 2008 4:00 am

Ne znam tačno kada sam počela da mu dajem hranu koja sadrži gluten, ali je pio te čajeve. Sa sedam meseci je jeo hleb i plazmu... U njima sigurno ima glutena...

Beba
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 417
Godina : 32
Datum upisa : 17.10.2007

http://vladisavljevi.webs.com/

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Pon Mar 03, 2008 8:11 am

u jogurt ima gluten??? a i u pavlaku a ona vidim da to bas voli?

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Mar 03, 2008 9:16 am

ima emi,ali nema veze u malim kolicinama nije skodljivo,mada su h moji jeli,sa sest sedam meseci,ja sam za to i sem njih izbegavala sam da dajem hranu koja sadrzi isti sto duze koliko sam mogla zbog nekih namirnica,tako da daj joj pomalo,nemoj preterivati,a ostale sto ih sadrze sacekaj jos malo.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sre Mar 05, 2008 9:37 am

Danas sam primetila da vecina od one mlecne kasice sa zitarice koje su namenjeni nakon 6 meseci sadrze gluten????
Pricam o Lino i Juvitana i Hipove.....

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mima taj Sre Mar 05, 2008 10:38 am

a mi jedemo plazmu sa mlekom Rolling Eyes al nam nista ne skodi,i jedemo kasicu od rize,i mnogo je lepo :rucam:

Mima
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 1092
Datum upisa : 09.02.2008

http://www.myspace.com/milanamaja

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mama_daisy taj Sre Mar 05, 2008 11:03 am

Pa Emi ima i onih koje ne sadrze gluten, ja sma uvek te birala...Nista detetu u trenutku ne fali od glutena, ali ko zna sta ce u zivotu da fali...Ako toliki dr kazu da ne treba zuriti treba poslusati...Bar sam se ja time vodila...Gluten nije jeo do 9 meseci,...

mama_daisy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 968
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Betty Boop taj Sre Mar 05, 2008 12:27 pm

Ja opet moram malo oštrije da se ubacim!
Sa razlogom se deci do godinu dana ne preporučuje da jedu hranu koja sadrži gluten! Po meni je veoma neodgovorno dati detetu od 4-5-6 meseci (odnosno do godine) hranu koja sigurno sadrži gluten, i reći "nije nam ništa"...a šta da jeste? Ko će onda biti kriv? Naime, ko što negde rekoh, dečiji crevni trakt nije dovoljno "zreo" za mnoge materije iz hrane, kao što je gluten...ako se dete kasnije susretne sa glutenom, smanjuje se rizik ispoljavanja alergije! Toliko se o tome priča, a i dalje ima majki sa stavom: "Neće mu/joj ništa biti..."...pa, molite boga da mu/joj stvarno ništa ne bude, a ako ne daj bože bude, snosićete deo krivice! Nekoj deci se alergija javi čak i posle uvođenja glutena tek od godinu dana starosti, ali ponavljam što kasnije uveden gluten, manji rizik!

Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Mar 05, 2008 12:56 pm

"Svetska zdravstvena organizacija ne preporucuje davanje hrane koja sadrzi gluten do navrsenih 6 meseci. Nakon toga treba ga izbegavati u slucaju da u porodici postoji slucaj netolerancije na gluten ili celijakija. Lekari koji preporucuju ne davanje glutena do godinu dana samo su savesni jer se u principu moze i sme poceti i ranije. Neki cak kazu da je dobro dojenoj deci ga uvesti ranije, dok jos doje, jer su tada najvise zasticena antitelima iz majcinog mleka."

Mi ga licno izbegavamo, i izbegavacemo ga 100% jos barem mesec dana, ali moram priznati da nije lako. Ima jako puno zitarica koje su primamljive a sadrze gluten... Cak ih ima vise od onih bez glutena... Ne znam za vas al ja ne znam kako bez njega do godinu dana- kako bez hleba i testenina kad dete vec pocne da jede sve sto i ostali ukucani...?

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Mar 05, 2008 7:57 pm

moze milice i hleba i ostalo sto sadrzi gluten da jede,(prosto je neverovatno izbegnuti ga)ali u granicama normale bar do godinu dana,nekad i duze.

oko godine ili otprilike kad bude imala skoro sve zubice,znala da zvace hranu u ustima,a ne da mulja moci ce da jede sve sto i vi,dotad su joj kasice i ono nesto malo sto moze da gricka desnima ili glodje savrseni.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Betty Boop taj Čet Mar 06, 2008 1:58 am

Mi smo se pridržavali toga do punih godinu dana, i nije mi bilo mnogo teško...a opet je jeo veoma raznovrsnu hranu.

Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Andjela taj Čet Mar 06, 2008 2:11 am

Sto se tice hljeba mislim da ga u prvoj godini treba izbjegavati i ne forsirati jer dijete u tom periodu nema navike da ga jede kao mi odrasli a B vitamin i druge vitamine koje hljeb sadrzi dijete moze unijeti kroz drugu vrstu hrane.
Djoletu hljeb nisam davala u prvoj godini a Andjeli sam dala oko devetog mjeseca mozda samo par puta,nije bila odusevljena njime!
I dan danas moja djeca ne jedu mnogo hljeba i ja ne insistiram na njemu,nekada prodje dan da ga i ne okuse....uostalom ima naroda koji hljeb uopste ne jedu!
Negdje sam procitala da dijete u prvoj godini uopste nema fermente koji vare dizana tijesta.

Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pricalica taj Pet Mar 14, 2008 1:10 am

Dobro kazes za hleb,mani ga dok je dete malo.Meni velikoj pa ne odgovara,stvarno s ebolje osecam kada ga ne jedem,a i gubim kile,ha,ha.E,kupila sam bila neke Milupine mlecne kase za bebu i dala joj juce,kad posle citanja ovog clanka,bacim pogle,ono ima glutena,a namenjeno za bebe iznad 6 meseci...Dobro,jednom je pila,ne jede kasu,nego pije,valjda joj nista nece biti.Odstranila sma tu kutiju iz kuce.Druga kasa koju sam joj davala je bez glutena.Zanimljivo,ako je proizvog gluten free,to pise krupnim slovima na prednjoj strani kutije,a ako ga ima,treba ti mikroskop da nadjes na strani kutije i procitas da ga ima...Od sada strogo pazim na to.

pricalica
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 220
Godina : 40
Datum upisa : 12.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stazi taj Pet Mar 14, 2008 5:24 am

Emi imas kasice na kojima je naglaseno da je bez glutena pa koristi te. Najbolje tako nego da rizikujes

Stazi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 2009
Datum upisa : 28.11.2007

http://www.myspace.com/fairyquin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pricalica taj Pet Mar 14, 2008 7:10 am

Da,da,krupnim slovima pise gluten free.Nista osim toga necu kupovati.Konacno je veceras pojela sve...Kasikom...Bacicu one flasice sto sam joj kupilaaaaaaaaaaaaaaaa!

pricalica
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 220
Godina : 40
Datum upisa : 12.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Betty Boop taj Pet Mar 14, 2008 12:01 pm

nemoj da bacaš, proveri do kada im je rok trajanja...obično je po nekoliko meseci, pa ćeš moći da joj daš kad za to dođe vreme...Neće im ništa biti ako su neotvarane i ako su na mračnom hladnom mestu.

Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Pet Mar 14, 2008 12:05 pm

mislim da pricalica mislila na Flasice?
a za kutije ako su otvorene traju 14dana, a ako nisu trajuuuuuu

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stazi taj Sub Mar 15, 2008 4:22 am

Baby King kasice su skoro sve bez glutena a i na jukomovim kasicama je naglaseno koje su BEZ GLUTENA, bas sam juce gledala u prodavnici

Stazi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sub Mar 15, 2008 7:20 am

Da i ja sam danas citala kutije, Juvittana i Milupa i Hipp imaju gluten one koje su nad 6 meseci!!!!! a i ovi na Lino isto!!!

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Stazi taj Sub Mar 15, 2008 8:06 am

Ja imam dve kasice Juvitane za bebe od 6 meseca brokoli i muskatna tikva i na obe pise da nema gluten

Stazi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mima taj Sub Mar 15, 2008 8:13 am

kad smo vec kod te instant hrane zena iz trafike koja se druzi sa jednim inspektorom rekla mi je da ce neke povuci sa trzista zbog ne znam ni ja cega,al kad saznam koje su javicu vam

Mima
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 1092
Datum upisa : 09.02.2008

http://www.myspace.com/milanamaja

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 10:37 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći