Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Cvece

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Cvece

Počalji od Gost taj Sre Jan 30, 2008 9:35 am

da li volite cvece,imate li ga u vasem domu i brinete o istom?
da li vise volite saksijsko,ili rezano?
vestacko ili prirodno?
da li volite da ga dobijate na poklon,i da li ga i vi cesto poklanjate?
volite li vise veliko cvece koje zahteva vecu paznju i odrzavanje ili one manje oko kojih nema puno posla,ne zahtevaju odredjenu temperaturu,svetlost?
koliko puta nedeljno ga zalivate?
da li ga imate i u svojoj basti i volite da ceprkate oko poslova koje ono zahteva?
ja obozavam cvece,ali vise u kuci nego u basti,tacnije volim da vidim baste pune lepog i mirisnog cveca,ali nevolim da ga gajim u istoj.
vise mi se dopadaju kucne varijante od najmanjih saksijica do onih velikih recimo filadendrona .
moja komsinica ima upravo filadendron koji joj zauzme maltene pola sobe,ali on trazi posebnu negu,paznju,svetlost,pa je poprilicno zahtevan za odrzavanje.
ja imam male kaktusice u ukrasnim saksijicama ,dva bambusa koje obozavam ,jedne ljubicice,i jos dve tri neke kojima neznam ime dobila sam ih na poklon,ali lepo izgledaju i dragi su mi.
vestackog cveca se grozim i ono mi je nekako vise samo za groblja za kucnu varijantu nikako.
cvece volim i da poklanjam i da dobijam,uvek mu se obradujem bez obzira koja prilika je u pitanju.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Re: Cvece

Počalji od Andjela taj Sre Jan 30, 2008 2:34 pm

Volim cvijece i kucno tj saksijsko tako i ono vanjsko,bilo bastensko ili ono na terasi,a vjestacko ne volim.
Sto se tice veceg saksijskog cvijeca imam difenbahiju i benjamina,od manjih par africkih ljubicica i jos dvije saksije nekog za koje nemam pojma kako se zove.Imam i tri bambusa koje drzim u providnoj staklenoj vazi i to je bio rodjendanski poklon od moje jetrve.Planiram da nabavim jos koji bambus,bas mi se svidjaju i lagani su za odrzavanje.
Kucno cvijece zalivam jedanput sedmicno,ponekad i dva puta cvijece koje voli vise vode!Dodajem i s vremena na vrijeme i tecno gnojivo namijenjeno bas za kucno cvijece.
Imam veliku terasu i na njoj takodje volim da uzgajam cvijece kad za to dodje vrijeme.Kad nastupi proljece i suncano vrijeme obozavam da caprkam oko cvijeca,zasadjujem,presadjujem....a kasnije uzivam da gledam kako raste ono sto sam ja svojom rukom posijala ili posadila,a da ne govorim o estetskom ucinku!
Volim rezano cvijece u kuci, trudim se u sezoni uvijek imati svjeze cvijece u vazi vecinom iz moje baste!
Naravno da volim i kad mi poklanjaju cvijece,a priznajem da nemam naviku da ga darujem osim bas u nekim izuzetnim prilikama:svadbe,rodjenje djeteta,krstenje....
Generalno mislim da cvijece oplemenjuje i uljepsava svaki prostor,jedino ga ne treba drzati u spavacoj sobi.

Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka: 3577
Godina: 36
Datum upisa: 05.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Pet Feb 01, 2008 1:05 am

Volim priorodno cvece, i ove godine cu prvi put ja sama urediti terasu sa saksije Smile jupiiiiiiiiiiiiii pa sta bude neka bide

Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka: 4805
Godina: 30
Datum upisa: 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pet Feb 01, 2008 10:08 am

BILJKA KAO KUCNI LJUBIMAC
Svakodnevna nega, zalivanje i djubrenje nije dovoljno. - biljkama treba tepati. Da bi odgajili biljku, moramo se prema njoj ponasati kao prema kucnom ljubimcu. Treba je negovati, jer ne moze opstati sama od sebe.

ZDRAVA ZEMLJA
Zdrava zemlja je srce svake biljke. Ona u saksiji, pre svega, treba da obezbedi oslonac biljci i dozvoli vodi, mineralima i vazduhu da kruze oko njenog korena. Kucno bilje cesto je primorano da raste u manje kvalitetnooj zemlji, koja je u glavnom sterilna i oskudeva u mineralima i mikrooorganizmima. Biljkama u saksijama zato je neophodno prihranjivanje. Ne trba zaboraviti da korenu treba prostor i zato biljke sadite u dovoljno velike saksije.

SVETLOST
Suvise ili premalo svetloosti moze ograniciti rast biljke. Nedostatak svetlosti cini da biljka izgleda slabo, isuseno, istanjenih listova. Suvise svetlosti takodje smeta. Direktno izlaganje suncu duze od 1 - 2 sata dnevno spaljuje listove neznijih vrsta.

Biljke mozete cuvati na prozoru. Svaki prozor pruza razlicitu kolicinu svetlosti. Severni prozori izlozeni su neznoj i velikoj kolicini svetlosti, idealni za svo cvece, pa i kaktuse. Juzni i istocni prozor pruza najvecu kolicinu svetloosti, pa je potrebno zaseniti ih zavesom. Postavljanje reflektora ili lampe iza biljke moze biti jedan od nacina snabdevanja biljke sa dovoljno svetlosti, tamo gde je prirodno nema.
DODAJTE VODI SIRCETA
Potreba za vodom kod biljaka obimna je i zavisi od doba godine, vrste biljke, velicine saksije, kolicine svetlosti kju biljka dobija i drugog.

Neka vam prilikom proveravanja potrebe za vodom prst sluzi kao pokazatelj. Pratite kolicinu vode koja je potrebna svakoj biljci koju imate, a kada ovo ucinite, mozete napraviti raspored zalivanja.

Nemojte koristiti hladnu vodu, vec odstojalu, sobne temperature. Pravilo je da se u glinenim posudama zemlja brze susi, za razliku od one u plasticnim. Biljkama u razvoju ili cuvanim u toplijoj prostoriji treba vise vode.

Biljke ce izgledati bledunjavo i bolesljivo ako se zalivaju vodom direktno iz slavine. Ostavite vodu da odstoji pre zalivanja bar 24 sata ili u nju dodajte malo sirceta. Sirce ce smanjiti pH vode i doprineti da biljka bolje iskoristi hranljive sastojke u vodi. Najbolje je prirodno jabukovo sirce, bogato mineralima.

ISHRANA BILJAKA
Djubrenje je veoma vazno. Organska djubriva, kao sto su pepeo, mlevene kosti i slicno poboljsavaju strukturu zemlje., regulisu vlaznost i doprinose da zemlja postane paperjasta i zasicena ugljenim kiselinama. vo djubrivo, pored toga, ne spaljuje biljku i ne povecava toksicnost soli, kao sto to cine sinteticka djubriva.

Hrana za biljke moze poteci i iz vase kuhinje. Zalivajte biljku vodom u kojoj ste predhodno kuvali jaja ili povrce. Vodi za zalivanje dodajte talog iz iskoriscene kesice caja, jer je i to bogat izvor hranljivih materija.

PROIZVODNJA KISEONIKA
Biljke prociscavaju vazduh koristeci ugljen dioksid a proizvodeci kiseonik. Specijalni izvestac NASE iz 1989. zabelezio je da samo jedna saksijska biljka moze procistiti vazduh u prostoriji od 9m2.

Za stvaranje kiseonika bitno je kretanje vazduha, koje doprinosi da biljke stvaraju vise kiseonika. Zato otvarajte sto cesce przore!

PAZITE NA TEMPERATURU
Nase kucno bilje uglavnom potice iz toplijih krajeva. Idealna temperatura za vecinu biljaka varira od 16 - 27*C danju i 5 - 10*C nocu.

I ZAPAMTITE...
Mnoga istrazivanja ukazuju na to da je biljkama potrebno tepanje, bas kao i nama samima.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Viki de Marko taj Pon Feb 04, 2008 3:08 pm

Da li volim biljke?
Hmm... sta reci...
Imam oko 160 saksija na 32m2, i bastu od oko 10 ari.
Mislim da ne volim cvece - obooozavaaam ga.

Viki de Marko
Počasni član
Počasni član

Broj poruka: 412
Godina: 41
Hobi: grafika, grafika i grafika
Datum upisa: 17.10.2007

http://www.svetgrafike.com/Forums/viewtopic/t=274.html

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Feb 04, 2008 3:40 pm

svaka cast,viki ja obozavam da vidim kucu punu cveca,secam se da je mama od jedne moje drugarice imala punu kucu cveca,kao u nekom zatvorenoj basti sam se osecala svaki put kod nje.
verujem da je i kod tebe tako!
nazalost ja gajim samo par malih saksijskih biljaka,i dva bambusa,oni malo veci i zahtevniji me nekako nece..
bastu nazalost nemam svoju tj deo iste,tako da se ni ne trudim da bilo sta sadim,ali obozavam da vidim kad je basta puna cveca i sarena.
moja svekrva mi je jednom rekla da nevolim cvece i da mi zato ne supeva sto nije tacno,volim ga,ali eto jednostavno to vece me nece sta da radim bez obzira koliko ja brinem o njemu ili ga gajim ono ili uvene ili stoji u mestu.
Mad
nadam se da cu jednog dana i j u mojoj kuci imati pravu malu cvecaru od istih... Very Happy

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sre Feb 06, 2008 4:19 pm

Viki de Marko ::Da li volim biljke?
Hmm... sta reci...
Imam oko 160 saksija na 32m2, i bastu od oko 10 ari.
Mislim da ne volim cvece - obooozavaaam ga.

Prelepo :izvoli:

Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka: 4805
Datum upisa: 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Feb 18, 2008 2:32 pm

Ja nisam neki ekspert kad je gajenje cveca u pitanju- polijem ga (skoro) redovno ali oko presadjivanja se ne bakcem vec dam svekru pa on to sredi. Imamo u kuci puno saksijskog- gerbere, ljubicice, bozicno drvo, patuljaste ruze i jos par egzoticnih vrsta kojima ne znam imena. Sve ih dobijam od mm-a ali je morao da predje na rezano jer nam ponestaje mesta na prozorima Laughing
Svekar je inace ljubitelj cveca i ima predivno negovanu bastu u kojoj i mi uzivamo. Evo kako izgleda:
Prilaz
Basta iza kuce
Jos jedan ugao
Ispod nasih prozora
Ispred kuce
Terasa

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Feb 18, 2008 2:50 pm

jao milice,pa divno je,kao neki mali raj na zemlji izgleda.
mozda tebi nije tako jer ga gledas svaki dan,ali dvoriste vam je prekrasno.
koliko zelenila i prirode,mora da je prijatno sedeti u basti ili na terasi,bas mi se jako svidja.
i ja volim ovako nekako uredjeno dvoriste,nisam pristalica betona i asfaltiranih povrsina.
mi nazalost imamo samo jedan mali deo baste za cvece i dve visoke jele od drveca u dvoristu,osatalo je beton :placem:
inace kad odemo kod prijatelja na selo koji imaju ogromno dvoriste ,ciji je veci deo pokriven travom,deca se nauzivaju,izigraju i ako padnu sto se desava nije tako strasno,ma milina...
volela bi jednog dana da imam nesto slicno ovom tvom vidjenom,makar i u manjoj povrsini. Wink

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Andjela taj Pon Feb 18, 2008 4:05 pm

Milice, basta vam je divna,cvijece je prelijepo i sve izgleda dosta prostrano i veliko,jel vi zivite u predgradju ili....mislim kad imate toliko prostora....

Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka: 3577
Godina: 36
Datum upisa: 05.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Miloseva_mama taj Pon Feb 18, 2008 9:05 pm

obozavam cvijece ,ali na zalost nemam bas neke uslove za drzanje cvijeca ,ali ipak sam ugurala po koji bambus i po neku saksijicu flower flower flower flower flower flower flower

Miloseva_mama
Napredni član
Napredni član

Broj poruka: 962
Datum upisa: 16.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Viki de Marko taj Pon Feb 18, 2008 11:55 pm

Samo da prijavim, ovih dana mi je prvi put procvetao roze hibiskus, tako da crveni, crveni trostruki, zuti i zuti trostruki vise nisu usamljeni. Smile

Viki de Marko
Počasni član
Počasni član

Broj poruka: 412
Godina: 41
Hobi: grafika, grafika i grafika
Datum upisa: 17.10.2007

http://www.svetgrafike.com/Forums/viewtopic/t=274.html

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Uto Feb 19, 2008 1:10 am

bravo viki :igram: tebe cvece izgleda bas voli kao i ti njega :belarada:

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Čet Feb 21, 2008 12:11 am

andjela ::Milice, basta vam je divna,cvijece je prelijepo i sve izgleda dosta prostrano i veliko,jel vi zivite u predgradju ili....mislim kad imate toliko prostora....
Jeste prelepo i prostrano Andjela- celo imanje je jako veliko, ali nazalost ne nase nego svekrovo i svekrvino. Za ovakav posed u ovom kraju ti treba malo bogatstvo i ustedjavina od pola radnog veka... Iza kuce je basta a ispred terasasta basta pa travnati deo i na dnu potok. Zivimo u "zoni izuzetne prirodne lepote" gde je zabranjeno gradjenje novih i prosirivanje i menjanje postojecih objekata. I za secenje drveta u sopstvenoj basti ti treba posebna dozvola. Sve mora da ostane autenticno. Evo naseg komsiluka i blize okoline (oktobar mesec):
Vidik
Pogled sa terase
Raskrsce
Pogled 1
Pogled 2
Pogled 3
Pogled 4
Ja se samo nadam da cemo i mi moci sebi da priustimo ovako nesto jer definitivno ne bih volela da zivim u gradu gde su kuce uglavnom uske sa manjim prostorijama a baste minijaturne. Volim prirodu a nisam ni znala koliko dok nisam dosla ovde... Ne mozete ni zamisliti koliko je ovde sve zeleno u svako doba godine. Raj na zemlji za podizanje dece!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Čet Feb 21, 2008 8:08 am

stvarno milice ko mali raj na zemlji,prelepo je za gledati mogu misliti koliko je divno boraviti tu i sto ti kazes podizati decu u svoj toj prirodi,zelenilu...
i to i jeste vase/tvoje samo nije jos....hihihihi Laughing
ali cije god da je svarno je lepo i pogledi na okolinu i pejsaz su odmor za oci.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

- Similar topics

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu