Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Gripa

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Gripa

Počalji od Dy taj Čet Jan 24, 2008 1:05 am

sad sam se sokirala..javili na Tv da je u Hrvatskoj proglasena epidemija gripa te da je virus jak i odnio je i prvu zrtvu - jedno dijete.
kazu da je dijete preminulo zbog komplikacija izazvanim virusom gripa..
to je sve sto su rekli, uzrast djeteta nisu pomenuli...

Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 38
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Re: Gripa

Počalji od Veka taj Čet Jan 24, 2008 1:19 am

Strasno, neverovatno koliko je grip mutirao, a dok smo mi bili deca lecili smo ga tursijom i kiselim kupusom, sad ni vakcine ne pomazu....

"Čovek srcem ispravno vidi...suštinsko je oku nevidljivo.."

www.telenetshop.rs

Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 35
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Čet Jan 24, 2008 2:06 am

stasija sva sam se najezila.......tragicno i strasno!

Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 33
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Andjela taj Čet Jan 24, 2008 2:08 am

stasija ::sad sam se sokirala..javili na Tv da je u Hrvatskoj proglasena epidemija gripa te da je virus jak i odnio je i prvu zrtvu - jedno dijete.
kazu da je dijete preminulo zbog komplikacija izazvanim virusom gripa..
to je sve sto su rekli, uzrast djeteta nisu pomenuli...
Ja sam sad slusala za taj slucaj,kazu da je dijete bilo 16 mjeseci staro..uzas!!
A mi bas zivimo na samoj granici sa Hrvatskom....ovdje kod nas za sada vlada gripa ali nije nista alarmantno,a sad se bojim da ovaj virus u Hrvatskoj nije neki drugaciji!

Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 39
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bojana taj Čet Jan 24, 2008 2:15 am

pitanje je kako je to dete leceno mozda lose greskom lekara ili roditelja ima i takvih slucajeva a i mozda mu je imunitet bio jako slab,ko zna,uf stvarno uzasno...
u svakom slucaju grip ne treba shvatati olako jer moze da izazove dosta komplikacija pa zato pri pojavi prvih simptoma mislim da je najbolje voditi dete kod lekara...

Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bojana taj Čet Jan 24, 2008 2:29 am

Prva žrtva gripe

Ambulante su ovih dana pune gripoznih pacijenata. Mjesec dana otkako se pojavila epidemija gripe odnijela je i prvu žrtvu - dijete. Obdukcija Klinike za infektivne bolesti doktor Fran Mihaljević pokazala je da je 16-mjsečno dijete umrlo od gripe.
"Nedavno je bilo jedan smrtni slučaj kod jednog djeteta kod kojeg je dokazan virus gripe, za druge slučajeve ne znam, znam to što je bilo u Klinici", rekao je dr. Ivan Puljiz iz Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević.
S tegobama gripe samo u zagrebačku zaraznu bolnicu svaki dan dođe dvadesetak osoba. U prosjeku petero od njih ostane i na bolničkom liječenju.
Osim što je sama po sebi neugodna, gripa ove godine ne nosi ništa dramatično. Uobičajeni sojevi virusa, očekivan pobol.
"Otprilike u isto vrijeme je počela kao prošle godine i podjednak broj oboljelih kao što smo imali u ovo doba prošle godine", rekao je dr. Bernard Kaić iz Hvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Vožnju javnim prijevozom mnogi jednostavno ne mogu izbjeći, ali u sezoni gripe dobro je izbjegavati veće skupine ljudi i redovito prati ruke.
Oko 600 tisuća građana ne mora izbjegavati ni gripozne, ni javni prijevoz. Oni su se pripremili za aktualnu epidemiju - cijepljenjem.

Bojana
Počasni član
Počasni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Čet Jan 24, 2008 7:06 am

boze svasta....bas strasno,neverujem da je to samo virus obicne gripe ima tu jos necega sto lekari po obicaju taje.
i kolika je sigurnost izolovati se od ljudi i vakcinisati se,ko da garantuje da je ta vakcina pravi serum,za tu vrstu bolesti,a verovatno se i placa....

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Čet Jan 24, 2008 10:17 am

Gripovi, virusi- mutacije koje idu na ko zna koju stranu! Plasim se vecina na najkobniju...
Kod nas je proslog meseca bio uzasan problem sa Noro virusom. Simptomi su dijareja, povracanje, izuzetno visoka temperatura. Za posetioce su zatvorena bila mnoga krila bolnica, posebno porodilista. Ljudi su imali po nedelju dana slobodno sa posla u slucaju te dijagnoze. Nenormalno je koliko se brzo sirio i bio i koban u nekoliko slucajeva. Simptomi povodom kojih se nije moglo uraditi skoro nista su trajali 48 sati sto je sasvim dovoljno za novorodjence da dehidrira. Posle toga se stisavao ako se preduzmu odgovarajuce mere.
E sto sam ga pomenula- nas tri iz kuce smo ga imale. Prvo Sofiya za vikend, pa ja u ponedeljak, pa sveki u sredu. Sto je najveci problem tad ga jos nisu izdefinisali kao taj virus i ja sam mislila da imam trovanje hranom. Za sveki smo vec shvatili da nije to.
Presrecna sam samo sto je Sofiyi vec bilo bolje kad je mene uhvatio inace ne bi dobila dovoljno tecnosi iz mog mleka da ga pregura. Takodje sam zahvalna na proizvodima od aloje jer sam ja samo njih i uzimala zbog dojenja i bila bolje vec sledeceg dana.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bojana taj Čet Jan 24, 2008 10:26 am

Tokom februara u Srbiji se može očekivati epidemija gripa na nivou okruga. A da li će grip možda imati veće razmere, kao što je epidemija na nivou čitave zemlje, epidemiolozi uvek ne znaju. Međutim, ono što se zna jeste da je u našoj zemlji izolovan virus influence A (subtipa H3 i H1) koji ima epidemijski potencijal i izaziva teže oblike oboljenja.

U odnosu na prethodnu nedelju, broj obolelih od oboljenja sličnih gripu povećan je za 17 odsto. Među obolelima najviše ima dece, i to uzrasta do četiri godine, pokazuju najnoviji podaci Instituta „Batut“.

- Ni u jednoj zemlji nije registrovana epidemija gripa na nivou cele zemlje, tako da se ni kod nas to još ne očekuje. Međutim, svakodnevno pratimo situaciju. Norveška je jedina prijavila regionalnu epidemiju gripa, a manje lokalne su registrovane u Grčkoj i Rumuniji. Veći broj obolelih od gripa ima u Holandiji, Severnoj Irskoj, Španiji i Švajcarskoj. U ostalim područjima Evrope prijava oboljenja sličnih gripu i akutnih respiratornih infekcija je uobičajena - priča dr Predrag Kon, epidemiolog Zavoda za zaštitu zdravlja Beograd.

Dr Kon podseća da još nije kasno da građani prime vakcinu protiv gripa, jer je samo dve nedelje dovoljno za imuni odgovor, odnosno da vakcina deluje.

- To pre svega treba da urade stariji od 65 godina, kardiovaskularni i drugi hronični bolesnici, kao i oboleli od karcinoma koji trenutno nisu na terapiji. Besplatnih vakcina protiv gripa ima u domovima zdravlja, tako da svi oni koji imaju pravo na imunizaciju to treba da urade. U Zavodu za zaštitu zdravlja Beograd ima besplatnih vakcina, ali njih mogu primiti samo stariji od 65 godina - kaže dr Kon.

U Zavodu za zaštitu zdravlja Beograda vakcine se mogu kupiti i odmah primiti po ceni od 685 dinara. U apotekama vakcina protiv gripa košta oko 450 dinara.

Kada su simptomi gripa u pitanju, najkarakterističniji su bolovi u glavi, kostima, malaksalost i povišena telesna temperatura. Takođe, bolest se javlja iz punog zdravlja, naglo. Pravi lekovi za grip postoje i to su „oseltamivir“ ili „tamiflu“ koji deluje selektivno samo na virus influence i u roku od 24 sata uništava virus na ždrelu. Ovaj lek se ne sme uzimati na svoju ruku, već samo ako ga lekar prepiše, jer se koristi samo onda kada se sa sigurnošću može tvrditi da je reč o gripu.

Epidemiolozi kažu da je, kada je reč o gripu, veoma opasno na svoju ruku koristiti antibiotike, jer oni ne deluju na virusne infekcije. Treba pustiti organizam da se od gripa odbrani sopstvenim imunitetom.

Simptomi

- naglo pogoršanje zdravlja
- malaksalost
- slabost
- bolovi u kostima
- povišena temperatura
- kašalj
- može se javiti i gušobolja i kijavica

Preventiva za grip

Kada je preventiva u pitanju, veoma je bitan odmor, spavanje. Često treba provetravati prostorije u školskom kolektivima i prostorijama gde boravi mnogo ljudi. Obolelima od gripa savetuje se mirovanje kao kod svake infekcije. Treba piti dosta čajeva i unositi vitamine. Ukoliko ni to ne pomogne, treba se obratiti lekaru i ni u kom slučaju ne uzimati antibiotike na svoju ruku.

Bojana
Počasni član
Počasni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 5:40 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh