Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Zubar

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Zubar

Počalji od Ivana taj Čet Okt 18, 2007 12:32 am

Koliko ste posecivale zubara za vreme trudnoce, jeste li pile fluor, jeste li vadile zube, popravljale...?
Ja nisam bila azurna kod cika zube i zadnjih dana me zub otkida...

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 29
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Re: Zubar

Počalji od Tamara taj Čet Okt 18, 2007 11:33 am

Ja fluor nisam pila, ali sam u trecem mesecu popravljala zube, a u sestom sam vadila umnjak.

Tamara
MissMama

Broj poruka : 1677
Godina : 34
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mildan taj Čet Okt 18, 2007 11:37 am

Ja nisam imala problema, ali sam čula da u trudnoći mogu da se pokvare.I nisam ništa pila po tom pitanju.

Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 36

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Milica taj Pet Okt 19, 2007 6:31 am

:udri: Sve ukupno jedanaest komada.Namucila sam se.Tri vadjenja i osam popravki

Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Hobi : sex na ex

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Okt 20, 2007 9:23 am

Ja nisam sa tim imala problema al mislim da mogu da zahvalim dobrom stomatologu koja mi nije dozvolila da pijem fluor jer nije dokazano da moze da pomogne a ako se pretera moze da napravi rsum i pasti na bazi Aloje Vere!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emica07 taj Uto Okt 30, 2007 11:19 am

Nisam pila te tabletice a u nekim casopisima sam procitala da je za vreme trudnoce to obavezno (da nebi doslo do problema nakon porodjaja ili za vreme same trudnoce). A ja ni t od tabletice i sad imam 2 problemcica

Emica07
Chat Službenica

Broj poruka : 416
Godina : 35
Datum upisa : 29.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Milica taj Pet Nov 09, 2007 6:31 am

Joj sto mene sad boli zub,stavila sam tetrakain da ga umirim, a doktorka kaze tek u ponedeljak u pola sedam. Ubicu se

Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Hobi : sex na ex

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Jankito taj Pon Nov 26, 2007 3:03 am

Ja sam pila redovno fluor,i nisam imala nesto vecih problema osim sto mi je rastao umnjak i morala sam ga odmah popraviti.

Jankito
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 428
Godina : 37

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Nov 26, 2007 3:42 am

ja sam poslednji put bila kod zubara jos u osnovnoj skoli na redovnom pregledu ili vadjenju vec se i nesecam.
pre pet godina bila sam da mi blombira kutnjak i to je sve.
u trudnoci nisam imala problema sa zubima sem malo krvarenja iz desni prilikom pranja ,ali to je brzo nestalo,a verovatno se javilo zbog manjka kalcijuma koji sam potom nadoknadila.
po prirodi imam jake zube i nemam problema i muke sa njima ,redovno ih perem,i to je to.
na svu srecu doce kojima treba da zinem ne posecujem .
nadam se da ni necu jos nekoliko godina uopste ni morati.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od maja taj Pon Nov 26, 2007 7:42 am

Zubarski i ginekoloski pregled je na zapadu obavezan dva puta godisnje.
To je kod njih neka osnovna kultura...
Ja ih podrzavam!

maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 32
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Nov 26, 2007 7:49 am

slazem se majo sa tom zapadnjackom kulturom,i sama kazem da bi trebalo ici na kontrole kao sto oni praktikuju bar dva puta godisnje.
ali ja jednostavno neidem.
kod ginekologa sam bila prvi put kad sam ostala trudna ,a posle rodjenja drugog deteta pa sve do danas tacnije dve i po godine uopste nisam bila.
ako bi imala nedaj boze neki problem koji bi zahtevao i podrazumevao zubarski i ginekoloski pregled naravno da bi otisla,ali preventivno to ne praktikujem.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pet Jan 04, 2008 12:25 pm

Nega zuba za vreme trudnoce je od izuzetnog značaja. Kako se tokom prvog trimestra trudnoce razvija najveći broj organa deteta (ovaj period trudnoće je poznat i po nazivu "vreme organogeneze" ) on predstavlja najznačajniji deo trudnoće za razvoj ploda. Iz tih razloga veliki broj stomatologa se slaže da je u cilju smanjenja bilo kog potencijalnog rizika po plod veće terapiske zahvate bolje odložiti za drugi trimestar. Postoje neka stanja kod trudnice koja ponekad zahtevaju lečenje koje se ne može odlagati a koja se mogu uraditi sa minimalnim rizikom. U pogledu uzimanja lekova tokom trudnoće treba biti oprezan. U cilju neophodnog lečenja prihvatljivi antibiotici mogu biti Penicillin i njegovi derivati, Amoxilillin (ukoliko ne postoji alergija na Penicillin), clindamicin ali ne i Tetraciklini koji mogu prouzrokovati obojenost kako mlečnih tako i trajnih zubi deteta. Od analgetika kod zubobolja moguce je bez posledica uzeti preparate koji sadrže Paracetamol ali treba biti oprezan kod uzimanja naročito većih količina Aspirina i lekova na bazi Ibuprofena ( Brufen ). Anestetici koji se upotrebljavaju u stomatologiji kao što su Novocain ili lidocain mogu da prodju kroz placentarnu barijeru ,koja mnogim lekovima sprečava prolazak prema plodu, ali doze anestetika koje se koriste pri radu u stomatološkim procedurama su izuzetno male i sigurne.

.
Prvi trimestar trudnoće
U ovom periodu je značajan pregled zuba i pranje zuba posle svakog jela kako bi se naslage hrane i kamenca na zubima, koji vode zapalenju, otklonili. Od velikog je znacaja davanje saveta trudnicama o značaju održavanja higijene usne duplje tokom trudnoće kako bi se sačuvalo zdravlje zuba i usne duplje. Trudnice, naročito u prvom trimestru trudnoće, često imaju mučninu i jutarnja a u težim slucajevima i češca povraćanja. Posle takvih epizoda neophodno je oprati zube četkicom, isprati usnu duplju a u slučaju povraćanja neutralisati kiselost prouzrokovanu povraćanjem želudačnog sadržaja. Drugi oblici lečenja zuba se obicno odlžu za vreme posle trudnoće, a mnoga urgentna lečeneja, ukoliko je to moguće, posle drugog trimestra trudnoće.Drugi trimestar
I u ovom trimestru trudnoće se savetuje striktna higijena usne duplje. Neophodna lečenja zuba su u ovom periodu trudnoće relativno komforna i sigurna. Treci trimestar
Ukoliko se ukaže potreba, ovo vreme je najpodesnije za terpiju zapaljenja i otoka desni.Posete stomatologu treba da budu kratke zbog toga što se u to vreme trudnica neugodno oseca u zubarskoj stolici.
Autor: Dr Darko Bujas, stomatolog

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Jan 09, 2008 4:28 am

Negujte zube tokom trudnoće

Zubi u žena koje su trudne skloni su kvarenju. Vaš zubar mora strogo voditi računa o vama kao i vaš lekar. Ništa neće naškoditi vašoj bebi ako popravljate zube. Potrebno je da zalečite svaki kvar koji se pojavi.

Na početku trudnoće obratite se zubaru i podvrgnite se detaljnom pregledu zuba. Poželjno je da se neophodne popravke izvrše ranije, odmah po začeću.

Nastojte da zubaru zakazujete posete u one dane u mesecu kada u normalnim prilikama ne biste imali menstruaciju, zato što tada možete biti emotivno labilniji nego obično. Ako ste prinuđeni da izvadite zub, iz istog razloga zakažite vađenje u vreme van pomenutog perioda.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Jan 09, 2008 5:42 am

maja ::Zubarski i ginekoloski pregled je na zapadu obavezan dva puta godisnje.
To je kod njih neka osnovna kultura...
Ja ih podrzavam!
Ne znam gde na zapadu jeste, al recimo u Britaniji nije obavezan nijedan od ova dva. Niko te ne moze naterati da vodis racuna o svom zdravlju! Ovde cak ni ne postojiobavezan pregled ociju pre polaganja vozackog. Jedino u slucaju da imas zubara koji je delom placen od nacionalnog osiguranja, a zelis da ga zadrzis da ne bi sam u potpunosti placao privatnog, onda moras dvaput godisnje ici na preglede.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od maja taj Sre Jan 09, 2008 9:54 am

Ne, Cogswell, nisam ni mislila da ce neko da te juri i da te tuzi ako ne odes kod zubara ili ginekologa..
Moja sestra zivi u Austrijii i dva puta godisnje joj, na kucnu adresu, stize poziv za gin. ili zubarski pregled.
U slucaju da ne ode, ne dolaze da je silom vode da je pregledaju.
Obavezan, kao sto rekoh, u smislu osnovne kulture, u smislu toga da je pozeljan!

Poslednji izmenio dana Pet Jan 11, 2008 3:37 am, izmenjeno ukupno 1 puta

maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Jan 09, 2008 12:36 pm

Majo naravno da nije obaveza jer niko ne misli da si blesav i da ces sa losim vidom da sednes u kola da ugrozis i svoj i zivot drugih ljudi. To se samo na Balkanu moze i slep i corav i pijan i drogiran u kola. Ovde se nakon jednog popijenog piva ne razmislja o voznji- ako si pio ostavis kola pa lepo taksijem kuci. To se zove savesnost.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Čet Jan 10, 2008 12:00 am

Pisala sam na ovu temu u "Nije tesko biti fin" jer mi se cini da joj je tamo mesto.
Veko, brisi ako nije!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Ned Feb 03, 2008 4:03 am

Vrlo je vazno da tokom trudnoce posecujete vaseg stomatologa!

Već decenijama unazad vlada zabluda da žena izgubi po jedan zub za svako dete koje je rodila. Naravno, to nije tačno, ali zahvaljujući pogrešnom reagovanju na promene u usnoj duplji u toku trudnoće ova zabluda često postaje istina

Zahvaljujući brojnim faktorima kao što su oticanje, slaba higijena usne duplje, pojačana kiselost pljuvačke (koja je ponekad uzrokovana i čestim povraćanjem i promenom ishrane), kao i neredovna poseta stomatologu i zabluda da se zubi u trudnoći ne popravljaju, u periodu dok žena čeka bebu povećan je i rizik od nastajanja karijesa.

Gingivitis u trudnoći

Svaka trudnica već u prvom trimestru trudnoće treba da poseti svog stomatologa zbog kontrole i eventualne popravke zuba, kao i zbog saveta o ishrani u narednom periodu. Povećanje nivoa hormona estrogena i progesterona značajno utiče na tkivo desni (gingiva), pa često dolazi do pojave koja je poznata kao "gingivitis u trudnoći". Tada desni otiču, a neretko i krvare, što otežava pravilno održavanje oralne higijene. Kao posledica se nakupljaju bakterije u zubnom plaku koje, pored kiselina koje izazivaju karijes zuba, stvaraju različite toksine, enzime i druge biološki aktivne supstance koje deluju na desni i izazivaju zapaljenje. Prvi znak zapaljenja desni je krvarenje prilikom pranja ili u dodiru sa čačkalicom ili zubnim koncem. Treba znati da sama trudnoća nije uzrok zapaljenja, već su uzrok bakterije koje lakše deluju na osetljivije desni.

Pravilna higijena kao preventiva

Pravi način da se spreči zapaljenje je redovna i pravilna higijena zuba. Neophodna je ultra meka (ultra soft) četkica za zube, dobra zubna pasta i detaljno i pravilno pranje svih površina. Treba potražiti savet od stomatologa koja tehnika pranja je najblagotvornija za tip vaših desni. Obavezno treba koristiti i zubni konac jer on uklanja bakterije između zuba, sa mesta koja su nedostupna četkici. Od velike je koristi i primena rastvora za ispiranje usta. Preporučuje se i redovno (na svakih 2-3 meseca) profesionalno uklanjanje zubnog plaka i kamenca, a posebno kada se javi izraženo krvavljenje praćeno otokom desni. Ukoliko se ne pruži stručna pomoć zapaljenje sa desni može da se proširi na zubnu kost i stvori džepove koji moraju da se uklanjaju hirurškim putem.

Što manje šećera

Poznato je da konzumiranje velikih količina hrane u kojoj ima šećera, pogotovo one koja se lepi za zube i dugo zadržava na njihovoj površini, utiče na stvaranje karijesa. Zato između obroka izbegavajte slatke grickalice, a jedite više svežeg voća i povrća. Kiselost u usnoj duplji koja nastaje posle povraćanja isperite vodom, jer ona nagriza zubnu gleđ. Na kontrolnim pregledima vaš stomatolog će vas uputiti kako da pravilno održavate higijenu zuba i preporučiti uzimanje tableta fluora.

U slučaju da i pored preduzetih mera za poboljšanje higijene usta i zuba desni i dalje krvare, neophodno je izvršiti stomatološki pregled i utvrdi pravi uzrok problema.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pricalica taj Sre Mar 19, 2008 9:41 am

Meni je u trudnoci pala jedna plomba,ispostavilo se zbog karijesa koji se razvio ispod , i u toku dojenja jedan zub je zahvacen karijesom.Sredila sam oba,tako da su mi sada svi u redu.Svih 28,jer umnjake jos uvek nemam,a dr je predlozila snimanje nakon prestanka dojenja...Jedan dr mi je rekao da umnjake verovatno nemam,tome ljudska vrsta tezi.Nadam se da ih nemam jer ako imam,moracu na operaciju,posto ne izbijaju...

pricalica
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 220
Godina : 40
Datum upisa : 12.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Mar 19, 2008 10:02 am

Ja imam sva cetiri umnjaka od kad sam napunila 21. Niti sam osetila da izbijaju, niti mi sad smetaju... Malo su cini mi se pogurali ocnjake unapred, ali to ako se bas zagleda moze se primetiti (ili samo ja vidim)...
Od proslog maja nisam kontrolisala zubice. Nije bilo problema pa sam i smetnula s uma... Evo sad cekam da odem kod moje zubarke u Vr!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Čet Mar 20, 2008 5:25 am

mene je donji zubpored cnjaka zezao danima...ali eto jos se nisam nakanila otici kod zubara...inace nikad dosad nisam mala problema sa zubima...i sad me vise bolelo meso tj desni oko istog nego sam zub....mozda neki otok ili upala pojma nemam...bojim se zubara i grozim ih se,ali valjda cu se u skorije vreme nakaniti da posetim istog cisto preventive i pregleda i kontrole radi...

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Beba taj Pet Mar 21, 2008 12:55 am

Kod nas je obavezan pregled zubara u toku trudnoće. Pogotovo ako imaš kvarne zube. Čula sam od jedne trudnice da je ginekolog odbio da joj vodi dalje trudnoću, jer ju je tri puta opominjao da ode kod zubara, a ona nije otišla. Kad sam ja bila trudna, nije baš bilo tako rigorozno, ali sam išla na pregled, i imala sam jedno plombiranje. Drugarica moja sad popravlja zube u sedmom mesecu trudnoće, mora, nema izbora, a plaši se zubara, svi joj zubi kvarni, upravo zbog tog straha, nije išla kad je trebalo.

Beba
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 417

http://vladisavljevi.webs.com/

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Beba taj Pet Mar 21, 2008 12:56 am

Rene, dobar je heksoral rastvor za upalu desni, znam ja iz iskustva, samo izmućkaš u ustima i ispljuneš, dva tri puta dnevno, meni bilo dovoljno ujutru i uveče.

Beba
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 417

http://vladisavljevi.webs.com/

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pet Mar 21, 2008 3:53 am

Beba ::Rene, dobar je heksoral rastvor za upalu desni, znam ja iz iskustva, samo izmućkaš u ustima i ispljuneš, dva tri puta dnevno, meni bilo dovoljno ujutru i uveče.

hvala bebo....probacu da ga potrazim...cula sam da je i 3procentni hidrogen dobro isto tako u maloj kolicini promuckati u ustima s vremena na vreme...mada nisam probala....mogu misliti koliko je osecaj fujjjj

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pricalica taj Pet Mar 21, 2008 7:22 am

Probaj caj od zalfije/kadulje,on isto pomaze.

pricalica
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 220
Godina : 40
Datum upisa : 12.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 5:39 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći