Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Carski rez?

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Carski rez?

Počalji od Ivana taj Sre Okt 17, 2007 1:00 pm

First topic message reminder :

Kako ste prosle na carskom-da li je stvarno tako dobar,kao sto sama rec kaze? Koliko vas je rana bolela posle toga...??

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 29
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Re: Carski rez?

Počalji od Emi taj Ned Jan 06, 2008 12:13 pm

Meni su rekli da nesmem da ostanem trudna narednih 2 godina?
Rizicno je kazu, bas su me obradovali Sad

Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 33
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Ned Jan 06, 2008 12:20 pm

Carski rez
yumama

Carski rez podrazumeva poprecni rez na donjem delu materice, paralelno sa misicnim vlaknima

U kojim situacijama se lekari odlucuju za carski rez?
Ovaj operativni zahvat, kada se dete radja rezom na trbusnom, a zatim i na zidu materice, se primenjuje kada porodjaj nije moguc prirodnim tj. vaginalnim putem. Najcesci razlozi su: nesrazmera izmedju porodjajnih puteva majke i velicne deteta, nepravilan polozaj deteta u materici, kao i mogucnost da plod, zbog stanja majke (na primer, visoki krvni pritisak) ima probleme u toku porodjaja. Nepravilno postavljena posteljica, cesto pracena intenzivnim krvarenjem je, takodje, ozbiljan razlog za ovu intervenciju.
Danas postoje i tzv. "prosirene" indikacije, tj. razlozi za primenu carskog reza, kao sto je kasna trudnoca, posebno kod zena koje su dugo lecene od steriliteta. Ukoliko je operativno uradjena korekcija steriliteta, da bi se izbegao svaki moguci rizik od vaginalnog porodjaja, carski rez se unapred planira.
Carski rez podrazumeva poprecni rez na donjem delu materice, paralelno sa misicnim vlaknima, tako da se ne narusava gradja i funkcionalnost misica materice. Ranije je primenjivan uzduzni rez, sto je dovodilo do niza komplikacija.
Vecina trudnica se plasi perioda nakon samog operativnog porodjaja, jer je povratak u normalno stanje nesto duzi. Medjutim, potrebno je da se odrze apsolutno sterilni uslovi da bi se porodilja sto pre oporavila i, najcesce, da se uzimaju odredjene doze antibiotika. Nakon sedam dana majka sa bebom odlazi kuci, a nakon toga je neophodna kontrola u ustanovi gde je uradjen carski rez. Potpuno su zabranjeni tezi kucni poslovi, nekoliko nedelja nakon porodjaja.
Vazno je znati i to da carski rez, bez obzira na nesto tezi oporavak nakon porodjaja, ima i odredjene prednosti. Prva je svakako izbegavanje "patnje" deteta za vreme porodjaja, jer njegov prolazak kroz porodjajni kanal obicno nije ni malo jednostavan. A, sa druge strane, ni majka nema bolove u toku samog porodjaja.
Danas se u nekim zemljama zapada sve vise primenjuje carski rez, ali se, bez obzira na njegove prednosti, u ozbiljnim medicinskim krugovima smatra da, ukoliko to zaista nije neophodno, dete treba da se rodi prirodnim, tj. vaginalnim putem.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Ned Jan 06, 2008 12:20 pm

Carski rez

Definicija
Carski je rez kirurški zahvat prilikom kojeg liječnik napravi rez na ženinom trbuhu i maternici te izvadi dijete iz maternice kroz taj otvor.
Razlozi za carski rez
Liječnik će odlučiti o potrebi obavljanja carskog reza često tek nakon što porođaj počne. Neplanirani kirurški zahvat i porođaj carskim rezom može se napraviti iz nekoliko razloga:
- vrat maternice se prestane širiti ili dijete prestaje napredovati kroz porođajni kanal, a ponavljani pokušaji stimulacije stezanja maternice su neuspješni
- frekvencija dječjeg srca postaje nepravilna te liječnik procjeni kako dijete neće moći izdržati napor poroda
- pupčana vrpca prođe u rodnicu ili posve ispadne, tu se pritisne te djetetu ne dolazi dovoljno kisika
- ukoliko postoje znakovi odvajanja posteljice od zida maternice, carski rez se radi jer je dijete ugroženo
Može li se carski rez planirati?
Ponekad je i prije poroda očito da žena treba roditi carskim rezom. Neka od stanja koja to zahtijevaju su:
- prijašnji opsežni kirurški zahvati na maternici, prethodni carski rez ili višestruki carski rezovi
- dijete smješteno na zadak ili poprečno u maternici
- tri ili više fetusa u maternici
- placenta previa - naziv za nisko usađenu posteljicu u maternici koja blokira djetetov izlazak iz maternice
- u vrijeme poroda majci izbije genitalni herpes, koji se može prenijeti na dijete kod vaginalnog poroda
- preeklampsija majke (otekline, visok krvni tlak, izlučivanje proteina u mokraći) koja se pogoršava te je opasno odgađati porod
- fetus ima bolest ili abnormalnost koja čini vaginalni porod rizičnim
- prevelik fetus, osobito kod majki dijabetičarki, osobito ako je majka već rodila veliko dijete koje je doživjelo opsežne traume tijekom poroda
Što očekivati tijekom carskog reza?
Kad carski rez nije planiran, ali nije ni hitan, porodničar će ženi objasniti razloge takve odluke. Nakon toga slijedi posjeta i pregled od strane anesteziologa, koji provjerava različite mogućnosti umanjenja bolova kroz razgovor sa ženom, utvrđujući eventualne alergije na neka sredstva.
Prilikom zahvata, nakon anestezije, liječnik uradi mali vodoravni rez na koži iznad stidne kosti (još se naziva i bikini rez jer žena nakon zahvata može obući bikini, a da se rez ne vidi. Međutim, u slučaju potrebe može se napraviti i viši rez). Drugi rez se radi u donjem dijelu maternice. Nakon toga se izvadi dijete. Dok osoblje pregledava dijete, liječnik vadi posteljicu.
Slijedi šivanje koje može potrajati i 30 minuta jer svaki sloj mišića i kože treba zašiti. Žena nakon toga provodi određeno vrijeme u posebnoj jedinici za post-operativnu ginekološku njegu.

Može li se smanjiti mogućnost za carski rez?

Ne trebaju se svi carski rezovi prevenirati. Međutim, može se smanjiti rizik, što uključuje:
- dobru brigu za zdravlje tijekom trudnoće, pravilno hranjenje, fizičku aktivnost i odmaranje tako da je žena u najboljem mogućem stanju kada počnu trudovi.
- Zadržavanje uspravnog položaja što duže tijekom poroda. Hodanje i stajanje ubrzavaju proces, čak i sjedenje, iako za ovo nema čvrstih dokaza

Može li se nakon carskog reza roditi vaginalno?
Porod kirurškim putem ne znači da se i slijedeća djeca trebaju roditi na taj način. Otprilike 70% žena koje pokušaju vaginalni porod nakon što su prvo dijete rodile carskim rezom, uspijevaju! Vodoravni rezovi maternice značajno su smanjili rizik pucanja maternice. Iako je rizik pucanja manje, vaginalni porod nakon carskog reza trebalo bi svakako obaviti u bolnici gdje su dostupni porodničar i anesteziolog te da se napravi hitan carski rez ukoliko se za tim ukaže potreba.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Pon Jan 07, 2008 10:21 am

Ja bi ipak drugi put opet carski, ali ovaj put cu sve to dogovoriti da ne bude opet Hitnooooo.
A i posle toga dok ne prodju bolove zbog operaciju, obezbedila bi sebi pomoc kod kuce!!

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivana taj Pon Jan 07, 2008 7:32 pm

mala Milena ::Ja bi ipak drugi put opet carski, ali ovaj put cu sve to dogovoriti da ne bude opet Hitnooooo.
A i posle toga dok ne prodju bolove zbog operaciju, obezbedila bi sebi pomoc kod kuce!!
Potpisujem!
Eto,ja sam uvek govorila da necu carski,ali posle svega...

www.telenetshop.rs

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Jan 07, 2008 11:32 pm

Ja ipak ne bi,vise sam za prirodni verujte mi taj osecaj svesnosti i bolova i detetovog dolaska na svet i vase pomaganje da ugleda svetlost dana nemoze ni sa cim da se poredi!!!!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dy taj Pon Jan 07, 2008 11:37 pm

renata ::Ja ipak ne bi,vise sam za prirodni verujte mi taj osecaj svesnosti i bolova i detetovog dolaska na svet i vase pomaganje da ugleda svetlost dana nemoze ni sa cim da se poredi!!!!

E vjerujem da se ni sa cim nemoze porediti!! Mislim na bol!

Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 38
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Jan 07, 2008 11:42 pm

To samo mislis,bol je nezanemarljiv u odnosu na sva osecanja koja te tada stizu,i ja sam se najvise plasila bola,i razmisljala da se sama odlucim za carski,ali posle dva radjanja deteta prirodnim putem vidim da nisam pogresila.
Ali sve je stvar izbora.
Moja mama je npr mene rodila carskim rezom i rekli su joj da rodi jos petoro sve ce na carski rez jednostavno je takve konstrukcije i ne otvara se, i dan danas je na promenu vremena zaboli rana ,a ja nikad nisam osetila ni najmanju tegobu,stoga sve ima svojih prednosti i mana.
Ja sam za carski kad nema drugog izbora,ali da me uspavaju i seku samo da ne bi osetila bol to nikad.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dy taj Pon Jan 07, 2008 11:48 pm

Ok, tvoje misljenje... ja sam na carski rodila, a nisam ni znala niti pretpostavila da ce se to desiti...dakle moralo je...

Boli i poslije carskog, i taj bol je zanemarljiv kao i kod majki koje su prirodno rodile nakon susreta sa bebicom .Taj osjecaj se ni sa cim nemoze uporediti!!!

Fino je sto ti tako pricas poslije poroda i jako pozitivno djeluje, posebno na one koje porod ocekuje!!! Za svaku pohvalu!

Moje drugarice koje su se prirodno porodile pricaju da je strano, grozno itd..
Ali ajde to je sve individualno, kao i sve!!

Ni kroz carski nismo sve isto prosle!!!

Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 38
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Andjela taj Pon Jan 07, 2008 11:56 pm

I ja se licno vise bojim carskog nego prirodnog porodjaja!
A sto se tice boli, porodjaj boli ko sam vrag...eto ja sam rodila oba puta prirodno ali bol je bila totalno razlicita....kad sam radjala Djoleta boljelo me je 10 puta vise nego s Andjelom ali je i porodjaj zato bio 10 puta brzi....
Sva se najezim kad se sjetim.....
Kako god se porodili treba to izdrzati....nijedno nije lako....

Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 39
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Uto Jan 08, 2008 12:04 am

I meni je sa Ninom bilo prvi put lakse ,a bojala sam se ko da cu doziveti ne znam sta,bol nije bio neki neizdrziv,a sa Nikolom sam se vise mucila,i svaku trunku bola osetila kao da mi zabadaju nozeve,ali kao sto rekoh sve se zaboravi sve muke prodju,rodila sam ih oboje za deset minuta,i vec posle dva sata ko da nista nije bilo,a oporavak od carskog traje mnogo duze,ali naravno sve je stvar izbora i majke prirode mora kako mora biti!!!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Uto Jan 08, 2008 1:26 am

renata ::To samo mislis,bol je nezanemarljiv u odnosu na sva osecanja koja te tada stizu
ja sam za carski kad nema drugog izbora,ali da me uspavaju i seku samo da ne bi osetila bol to nikad.
renata ::Ja ipak ne bi,vise sam za prirodni verujte mi taj osecaj svesnosti i bolova i detetovog dolaska na svet i vase pomaganje da ugleda svetlost dana nemoze ni sa cim da se poredi!!!!
Potpisujem Renu u ovome i mogu samo dodati svoje iskustvo. Ja se nisam plasila, nisam panicila, kad su prve kontrakcije krenule negirala sam da je u pitanju porodjaj vec uverila sebe da su Branston-Hiks i lepo otisla u soping. Osam sati sam ih trpela na nogama u radnjama, sela lepo da veceram i tek tad mi sinulo da je porodjaj krenuo. Telefonirala da obvestim porodiliste o tome da ce imati jos jedan porodjaj veceras. onda pustila masinu da opere ves, sredjivala kucu 2 sata dok nije zavrsila, prebacila ves u masinu za susenje, istusirala se i kosu oprala, osusila kosu, ves bio suv pa ga spakovala u torbu za porodiliste i tek onda nazvala bolnicu da kazem da stizem. Mm i sveki me pozurivali da krenema a ja polako, natenane, ne zuri mi se nikud. Tamo kad sam stigla cekala na salu jer bila guzva, pila caj, bila na podu na sve cetiri kad krenu kontrakcije, podizala noge visoko da ubrzam otvaranje i porodila se! Da je bilo strasno ne bi planirala jos dvoje dece! Bol je stvarno bio podnosljiv, oporavak super, rana od epiziotomije bolela nedelju dana i to je to! Carski nikad ne bi pozelela da ne moram jer, ko sto kaze moja mama, tvoje telo vise nikad nece biti isto cim jednom ode pod noz!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Uto Jan 08, 2008 1:57 am

I ja se nisam panicila, niti sam se polasila ali eto krenulo je kako je krenulo, ustvari nije krenulo pa zato su me hitno operisali, i zato ovaj drugi put hocu da idem na sigurno, a ne opet ko i ovaj prvi put da se mucim da trpim bolove a onda na kraj sve to za djabe, niti sam osetila sta je porodjaj niti sam videla svoje dete Sad

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pricalica taj Pet Mar 14, 2008 1:24 am

Ja sam se u zivotu najvise plasila toga da ne odem na carski rez jednog dana i ,na zalost,stiglo me...Ne bih nikom to pozelela.Osecaj je bio kao da me neko pretesterao na pola,da mi utroba ispada, a to sto kada su me probudili meni beba na pamet nije pala,nego samo ta bol,sebi nisam dugo mogla da oprostim.Znam da je to normalno,osamucena si,ali mislim da sam osecaj koji majka koja normalno rodi i ona kojoj dete izvade ne moze da se uporedi.A i donesu dete da ga vidis mnogo kasnije.Mame koje su se prirodno porodile su odmah dobile bebe, ami tek posle 12 sati,pa sam jos tripovala onako osamucena da ce mi zameniti dete,a ja ne mogu ni iz kreveta da ustanem,kao vreca sam bila,mlitava,pomerila se nisam celu noc ni milimetar...Ne ponovilo se.Daj Boze da drugo rodim prirodno,ako Bog da drugo.Evo,vreme se menja,a meni po oziljku samo seva bol...

pricalica
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 220
Godina : 40
Datum upisa : 12.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivana taj Pet Mar 14, 2008 1:47 am

pricalica ::Ja sam se u zivotu najvise plasila toga da ne odem na carski rez jednog dana i ,na zalost,stiglo me...Ne bih nikom to pozelela.Osecaj je bio kao da me neko pretesterao na pola,da mi utroba ispada, a to sto kada su me probudili meni beba na pamet nije pala,nego samo ta bol,sebi nisam dugo mogla da oprostim.Znam da je to normalno,osamucena si,ali mislim da sam osecaj koji majka koja normalno rodi i ona kojoj dete izvade ne moze da se uporedi.A i donesu dete da ga vidis mnogo kasnije.Mame koje su se prirodno porodile su odmah dobile bebe, ami tek posle 12 sati,pa sam jos tripovala onako osamucena da ce mi zameniti dete,a ja ne mogu ni iz kreveta da ustanem,kao vreca sam bila,mlitava,pomerila se nisam celu noc ni milimetar...Ne ponovilo se.Daj Boze da drugo rodim prirodno,ako Bog da drugo.Evo,vreme se menja,a meni po oziljku samo seva bol...
Eh,pricalice,isto i meni!
Potpisujem od reci do reci.

www.telenetshop.rs

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Endzi taj Pet Mar 14, 2008 11:06 am

Citam vas opravdani strah od carskog i iskreno se nadam da za drugo,trece..ipak necu morati.
Ja sam se porodila prirodnim putem i bol je bio zaista nepodnosljiv i duuuuuuuuuuugo je trajao tj. kidao me,ali bez obzira na sve to ipak bih ponovo prosla to....carski me mnogo plasi,od samog uspavljivanja pa na dalje..

www.telenetshop.rs

Endzi
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1388
Godina : 34
Datum upisa : 03.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Melanija taj Sub Maj 31, 2008 10:35 am

Sa trecim detetom porodila sam se carskim i neuporedivo je lakse prirodnim putem makar te i seckali kao stio su mene nego ovako..secam se da nisam mogla ustati nedelju ako ne i vise dana iz kreveta,ko invalid a beba mala,i dvoje pored mene koji hoce svoju mamu...i dan danas me nekad pecka ili zaziga rana i ako ne mora ne treba nikom to..priroda je priroda,carski rez je ipak operacija i nemoze se uporediti.

Melanija
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 58
Godina : 37
Datum upisa : 30.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Willma taj Čet Jan 01, 2009 9:29 am

Skoro sam negde na internetu procitala da se carski rez zove ''carski'' jer se negde nekada rodio neki mali car jer je majka bila na samrti, ili porodjaj nije proticao kako treba. Pa su zenu tako porodili da bi po svaku cenu spasili tog malog cara.
Ne znam da li je istina, ali interesantno je... Smile

Willma
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 90
Godina : 39
Hobi : Internet
Datum upisa : 25.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Veka taj Čet Jan 01, 2009 10:34 am

Boga mi, ja tu nista carski ne vidim, bas mi je nekako mrsko.... vec sam pisala da sam za carski samo u neophodnim situacijama, kada je to zaista neminovno. Koliko god tezak prirodni porodjaj bio mislim da se zena lakse oporavi nego od carskog reza.

"Čovek srcem ispravno vidi...suštinsko je oku nevidljivo.."

www.telenetshop.rs

Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 35
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od tanasija taj Sub Jan 03, 2009 10:01 am

Ja sam se porodila prirodno i extra lako, nikada se ne bih odlucila na carski rez ako nije moranje. Imam dve prijateljice koje se nisu otvarale u prvoj trudnoci i obe su izgubile bebe na porodjaju, kasno uradjen carski i doveden je i mamin zivot u pitanje. Obe su posle tog strasnog iskustva rodile po dve zdrave devojcice opet na carski rez. I jedna i druga su misljenja da je carski nmuzno zlo, ali da lekari ovde mnogo cekaju i dovode sve u opasnost.
E sad gluposti da majka koja se porodi prirodno ima u startu 'bolji osecaj', ma to je s*anje. Iskreno meni je posle porodjaja bilo samo do odmora i do spavanja, kad su mi je stavili na grudi pomazila sam je i imala utisak kao da mazim svince, koza joj je bila sva smezurana. Tek kad su mi je ujutru doneli i kad sam je stavila na sisu pocele smo da se zblizavamo.

www.telenetshop.rs

tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivana_Sa taj Sub Jan 03, 2009 11:11 am

Ja sam se sva tri puta porodila na carski zato sto sam morala ali su mi sva ti puta prosla odlicno posebno kad sam se poradjala sa Anatasijom radila sam carski uz epidural i videla svoju bebu odmah..to sigurno nikad necu zaboraviti kad sam je videla i poljubila....a sa Andjelom i Anabelom sam radila carski uz totalnu anasteziju.

Ivana_Sa
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 989
Hobi : citanjem knjiga i gledanjem filmova
Datum upisa : 27.08.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Shishka taj Uto Okt 20, 2009 2:51 am

Da se i ja utefterim u ovu temu
Nakon skoro 24h prirodnog porodjaja ( koji i nije bio tako prirodan jer su ga izazvali vaginaletama i gelovima posto sam prenela), carski mi je zaista bio carski. Mnogo je lakse negovati ranu tamo gde je posle cr, kao i brzina njenog zarastanja. Meni je jedina mana carskog reza bilo svakodnevno bodenje iglama ( sto inekcija, sto vadjenja krvi), kateter 2 dana, i 9 flasa infuzija. Sto se tice rane, bolela me je kao kada se malo preforsiras na aerobiku pa dobijes upalu trbusnjaka. Nista vise. Zelela sam prirodan porodjaj, ali sad sam srecna sto ce drugi biti carski.

Shishka
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 61
Hobi : izrada nakita, heklanje, pletenje, citanje
Datum upisa : 20.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od MamaCoi taj Sre Apr 13, 2011 5:00 am

Moj carski ne bi pozelela ni najgorem neprijatelju. Uzasno me bolelo, bilo mi je muka i povrh svega rana mi se zagnojila. Oporavak je trajao 2 meseca i nikad necu zaboraviti odvratni osecaj nemoci kada ne mozes da ustanes iz kreveta da uzmes bebu koja place.
Ali, drugarica mi se porodila dan posle mene isto na carski i extra se brzo oporavila. Tako da je sve individualno, koliko dobro podnosis bol i kako reagujes na anesteziju. I naravno puno zavisi i od lekara koji to obavlja.

MamaCoi
Novi član
Novi član

Broj poruka : 9
Godina : 32
Datum upisa : 21.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od RenataP taj Čet Apr 21, 2011 4:48 am

Meni je carski super prosao,radili su mi u totalnoj.Brzo sam se oporavila i nisam imala problema.Sad ne znam kako ce proci drugi

RenataP
Novi član
Novi član

Broj poruka : 6
Godina : 34
Datum upisa : 13.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 7:17 am

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2