Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Epidural-za ili protiv??

Strana 4 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Epidural-za ili protiv??

Počalji od Ivana taj Sre Okt 17, 2007 12:53 pm

First topic message reminder :

Za sada sam odlucila da to bude bez epidurala, ali onda me ponekad uhvati strah i pomislim da cu epidural, verovatno je to normalno...
Interesuje me sta ko misli i kako je prosao sa epiduralom?

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 29
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od maja taj Ned Sep 20, 2009 8:58 pm

Evo mene opet na ovoj temi jer moram jos jednom da ishvalim epiduralnu anesteziju!

I Andreja sam rodila uz pomoc epidurala,samo sto sam MNOGO bolje prosla drugi put (citaj-mnogo bolje sam prosla u nekoj tamo zabiti u Rusiji u gradu koji ima samo jednog anesteziologa koji daje epid.,u gradu u kom su se dve-tri zene porodile na ovaj nacin,nego u mom dragom Beogradu!)

Tanasija, meni su i prvi i drugi put najpre dali injekciju Lidokaina da mi malo "umrtve" taj povrsinski deo kuda su kasnije uveli kateter.
Apsolutno nista nisam osetila!
Anesteziolog mi je rekao da ce me "voditi" kroz ceo proces,tj. da ce mi govoriti sta radi.
I bas je to bukvalno mislio,poceo je sa recenicom "Majo sada cu da te namazem alkoholom..."
Ja pocela da se smejem,kontam-potrajace ovo objasnjavanje.
Posle toga mi je rekao da ce mi dati injekciju (a to stvarno nije bilo bolno,injekcija k'o injekcija)...
I ja cekam da krenemo dalje,sa uvodjenjem katetera (i sve mislim,ceka i on da taj lidokain pocne malo da deluje)...
Posle 3-4 minuta on uzima leukoplast i pocinje da mi lepi kateter uz kicmu...vec sve postavio!!!
Bas nista nisam osetila!

A ovako sam prosla....
U utorak uvece (9-og) ja odem u porodiliste kod moje doktorke da me pregleda. Nisam imala kontrakcije...stomak me pomalo boluckao,kao pred menstruaciju,prethodnih dana,ali nista strasno...nista cime bih mogla pridavati neki znacaj.
Pregleda me dr i kaze da sam otvorena 3 prsta i pita me hocu li odmah da ostanem ili da odem kuci da se spakujem,pripremim i da dodjem ujutro rano...ja se odlucim za ovu drugu opciju.

Dodjem sutradan,opet bez ikakvih bolova,pregledaju me-otvorena 4 prsta!
Presvucem se,urade mi klistir i smeste me u porodjajnu salu da cekam anesteziologa...
Ja tu odspavam nekih dva sata (sta cu,smorila sam se),a u pola 3 dodje i anestez.
Uvedu mi kateter,prikljuce mi anesteziju,dodje dr i probije mi vodenjak (oko 3 i 15) i vec posle 10-ak min mi krenu kontrakcije.
U pocetku su bile na 3 min,pa posle na 2,na 1,5 i na kraju na svaki minut.
Sve ukupno sam BAS osetila nekih 5-6 kontrakcija (kada su pocele da se javljaju na minut bile dosta jace,pa dok mi nisu "regulisali",tj.pojacali anesteziju to sam osetila).

Posle tri napona bebac je bio napolju-u 19:00h!
Tezak 3.600,dugacak 56cm.

Nisu me sekli,ali sam malo pukla (samo jedan sav sam imala).
Stvarno sam odlicno prosla.
Imala sam divnog anesteziologa,koji se ni na trenutak nije odvojio od mene i svih 5 sati (od pola3 kada je dosao do pola 8 kada su svi otisli) je pricao samnom,zabavljao me,za svaku kontrakciju je pitao dali je osecam,dali boli,koliko jako....divan covek,stvarno.
Najbolji trenutak mog porodjaja je bio kada je usla moja dr u salu da vidi kako napredujem,koliko sam se otvorila,a za njom ulazi i moj muz....
Dosao covek u porodiliste da pita da li sam vec gotova i dr ga dovede u salu.
Nije se dugo zadrzao,nekih 5 min...i toliko je bio zbunjen i uplasen da mislim da je i to malo vremena jedva izdrzao.

Kada sam rodila Andreja,opet su ga pustili da vidi bebca,a mene su pokrili,da moj dragi ne bi video i ono sto ne treba da vidi

Eto,to bi bilo to...brzo,lako i bezbolno (zahvaljujuci epiduralu i doktorima)...u ovom porodjaju sam bas uzivala!

Zene-radjajte sa epiduralnom anestezijom-necete se pokajati!

P.S. Moram da pitam Tanasiju i Zdravku,zasto je epidural prevazidjen?

maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 32
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivana taj Ned Sep 20, 2009 11:40 pm

Uf,divan porodjaj,i bas mi je drago.

www.telenetshop.rs

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od amarilis taj Pon Sep 21, 2009 5:17 am

Uh... sve si nam lepo opisala i mislim da bi po tvojim recima mogla jos jedno bebce da rodis, jednu malu seku Smile
Svaka cast, i hvala na lepom stivu iz prve ruke

www.telenetshop.rs

amarilis
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1752
Godina : 46
Hobi : cvece, muzika,film ...
Datum upisa : 02.12.2008

http://sareni-svet-biljaka.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Veka taj Pon Sep 21, 2009 6:40 am

Maja, hvala sto si ove trenutke podelila sa nama Smile i drago mi je da si ovako lepo prosla ...

"Čovek srcem ispravno vidi...suštinsko je oku nevidljivo.."

www.telenetshop.rs

Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 35

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Willma taj Čet Okt 08, 2009 3:53 am

Ja se apsolutno slažem sa Majom. Van pameti mi je da neko baš želi da boli. A bolovi su nesnosni. Porodjajni bol je najjači bol koji medicina poznaje. Tako medicina kaže. Ja sam se porodila sa epiduralom. Poradjala sam se 10 sati, tj. 10 sati su mi kontrakcije divljale, a ja sam ležala, češkala se i sa osmehom na licu iščekivala svoju bebu. U toku najjačih kontrakcija, razmišljala sam o tome kako će moj muž da reaguje kad vidi bebu. kad su krenuli naponi, bila sam puna snage, osmeh mi je bio na licu. Marko se rodio beo, nenamučen... jer se ni ja nisam mučila. Nema razloga da se poradjam kao naše babe jer živim 100 godina posle njih. I mislim da ona konstatacija nije tačna: sve prodje kad ugledaš bebu. Ne, sve zaboraviš kad onoliki bol prestane. I ovaj put ću se poroditi sa epiduralom, osim ako ne bude potreban CR.

Willma
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 90
Godina : 39
Hobi : Internet
Datum upisa : 25.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Veka taj Čet Okt 08, 2009 11:43 am

Moje iskustvo vezano za bolove je mnogo mnogo drugacije, u tom smislu sto sam prezivela neke mnogo jace bolove od porodjajnih. Naspram tih bolova, porodjaj mi je bio macji kasalj. To mi je mozda i dalo malo vecu snagu za prirodni porodjaj bez ikakvih "pomagala" a mozda i sama cinjenica da ne bih smela da primim epidural iz zdravstvenih razloga.

"Čovek srcem ispravno vidi...suštinsko je oku nevidljivo.."

www.telenetshop.rs

Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od filip.mm taj Sub Nov 21, 2009 8:46 pm

Ja sam se u prvoj trudnoci dosta namucila pa sad razmisljam o epiduralu.Mada se to kod nas u Subotici na zalost placa.Zadnjih mesec i po dana pred termin sam lezala kod kuce i pila partusistem i verapamil jer sam dobila kontrakcije i otvorila se 2 prsta.Nedelju dana pre termina sam pocela dobijati kontrakcije(onda vec nisam pila lekove)na 7-10 min.Odem kod dr.i kaze mi da ostanem u bolnici jer cu se poroditi taj dan.Medjutim nakon par sati tik LAZNIH trudova oni mene prebace na odeljenje jer ipak nece biti verovatno nista taj dan.Ja sam znaci celu proslu noc i dan i ovu noc u bolnici imala te lazne kontrakcije u redovnim razmacima od po 8 min.Sledeci dan tek u 18h sam dobila na 2 min i postalo je uzasno.Porodila sam se u 22:40h i divim se sama sebi sto sam imala snage za sve jer 2 noci nisam spavala i bila izmucena tim laznim kontrakcijama.Uzas!

Cula sam da se ne moze raditi epidural ako imas problema sa kicmom.E sad ja nemam potvrdu lekara o tome al me cesto boli repni deo kicme i mislim da imam u tom delu ostecenje.Buduci da sam trudna i ne mogu na rengen ne znam kako anesteziolog moze da utvrdi da li mi sme dati epidural?Zna li neko?

filip.mm
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 248
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Willma taj Sub Nov 21, 2009 8:55 pm

Meni je anesteziolog rekla ovako... ne mogu sad da je citiram, ali ću probati da prepričam. Ona kaže da ako je kičma oštećena u tom delu gde treba da se primi epidural (a samo taj deo je bitan) ona ne može iglu da provuče tuda. Ako joj igla prodje, onda je sve u redu. Tako da nema greške.
Kada sam ja dobila epidural, niko me nije pitao da li imam bilo kakve probleme sa kičmom ili bilo sa čim. Zato što se epidural plaća. Tamo gde se ne plaća, pitaju svašta pa ti izmisle razlog da ne možeš da ga primiš. A to je zato što on nije besplatan, plaća ga država za tebe. Ako si me razumela.

Willma
Stalni član
Stalni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od filip.mm taj Sub Nov 21, 2009 8:58 pm

Da.Hvala ti.Ovde se kod nas placa,mislim 150-200 eura.

filip.mm
Stalni član
Stalni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Willma taj Sub Nov 21, 2009 9:04 pm

Uh, u Beogradu, u Narodnog Fronta se plaća 10.000,00 dinara. Ako mene pitaš, vredi 300.000,00 dinara. Smile
Ja ću opet sa epiduralom, nema mučenja na porodjaju, sa osmehom sve to odradiš Smile Želim ti lep, lak i bezbolan porodjaj. Smile

Willma
Stalni član
Stalni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od filip.mm taj Sub Nov 21, 2009 9:08 pm

Hvala ti,takodje.

filip.mm
Stalni član
Stalni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivana taj Pon Nov 23, 2009 2:31 am

Evo jos malo o epiduralu,na dnu strane bas ima deo oko povrede kicme i epidurala...:
http://www.bebac.com/index.php?show=category&int_catID=643

www.telenetshop.rs

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od lenita taj Ned Feb 07, 2010 10:06 am

Poradjala sam se bez epidurala i imala sam jake bolove. Medjurim, posto su u porodilistu bile neke jako nervozne babice i jos nervoznije doktorke ukapirala sam da mi je bolje da cutim!!! Kada je sve bilo gotovo shvatila sam da je porodjaj naspram usivanja smejurija. To usivanje me je rasturilo. Porodjaj da boli-boli, da se prezivi-prezivi se ali sledeci put idem sa epiduralom!

lenita
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 96
Godina : 37
Datum upisa : 01.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Willma taj Ned Feb 07, 2010 10:29 am

S obzirom da sada nosim blizance, postoji i mogućnost da se porodim na carski rez. Ali, u svakom slučaju, vaginalno ili carski, uzeću epidural.

Willma
Stalni član
Stalni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od IRENA taj Pon Feb 07, 2011 10:21 am

Ja sam se prvi put namučila 12h na stolu, 8h bolova i zadnja 4h pod epiduralom, osecaj posle tih 8h bolova je bio wauuuuuuu kad sam ga primila, sa drugim detetom sam se porodila prirodno bez epidurala i bila sam u soku nisam mogla da verujem koi su to bolovi uh valjda ih nisam očekivala, a u ovoj trudnoci sam ga "rezervisala" tj. sutra ujutru idem da vadim kks , vreme kogulacije i enr da bih imala spremno za porodiliste , da im ooooooooodma gurnem u ruke da ne mislim da li ce stici da urade ili ne, dr. mi je rekao da je to najbolje da bih osigurala primanje epidurala Smile

IRENA
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 68
Godina : 31
Datum upisa : 07.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Big mama taj Uto Feb 08, 2011 6:54 am

Prva dva porodjaja su prosla prilicno lako, ali zato treci... Htela sam epidural sa trecim detetom ali su me odgovorili, ja luda poslusala. Em sto je trajalo jako dugo i sto sam se strasno namucila em sam se porodila sa vakumom. Dugo nisam mogla da se oporavim psihicki posle tolikih bolova. Zasto bi se zene mucile pa 21. je vek.

Big mama
Novi član
Novi član

Broj poruka : 17
Godina : 38
Datum upisa : 05.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od MamaCoi taj Sre Apr 13, 2011 4:22 am

Ja sam primila epidural i svima bih ga preporucila. Prvo dobijes lokalnu (na trenutak zaboli), a zatim ti uvedu kateter (nista nisam osetila). Odspavala sam u porodjajnoj sali, a najjace kontrakcije sam osetila kao bebino pomeranje.
Ogi nije lepo bio okrenut tako da je usledio carski, ali ako se sledeci put budem poradjala prirodno, svakako cu uzeti epidural.
Sto se tice cene, u Valjevu se ne placa. Anesteziolog je bila odlicna, proveravala me non-stop i objasnjavala mi svaki korak.
Epidural jeste stvar izbora, ali ne razumem zene koje ce pre da trpe visecasovni bol (nek je i 20 min) nego jedan ubod. Zivimo u 21. veku i treba olaksati sebi najlepsi dogadjaj u zivotu.

MamaCoi
Novi član
Novi član

Broj poruka : 9
Godina : 32
Datum upisa : 21.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od tanasija taj Sre Apr 13, 2011 6:20 am

Mislim da je taj jedan ubod najmanji problem, a takodje mislim i da kad smo vec toliko napredne u 21. veku mozemo da imamo i sve ono ostalo sto ide uz epidural u celom svetu, sve one pripreme psihofizicke a i samu pomoc lekara i babica pri porodjaju sa epiduralom. Dakle, nisam protiv epidurala ali sam protiv samaranja prvorotke koja se smejulji kad treba da da napon, zato sto joj niko nije pruzio mogucnost da nauci kako treba da se ponasa i sta treba da oseca. Sto se same anestezije tice, mnoge operacije se rade uz ovu anesteziju i valjda su se anesteziolozi do sad naucili.
Ja sam uz psihofizicku pripremu u skoli za trudnice i uz pomoc lekara uspela da se porodim skoro bez bolova i nadam se da cu i svaki sledeci put to uspeti, divno sam se osecala odmah posle porodjaja i svakom bih pozelela isto.

www.telenetshop.rs

tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 7:05 pm

Sponsored content