Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Epidural-za ili protiv??

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Epidural-za ili protiv??

Počalji od Ivana taj Sre Okt 17, 2007 12:53 pm

First topic message reminder :

Za sada sam odlucila da to bude bez epidurala, ali onda me ponekad uhvati strah i pomislim da cu epidural, verovatno je to normalno...
Interesuje me sta ko misli i kako je prosao sa epiduralom?

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 29
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Re: Epidural-za ili protiv??

Počalji od Gost taj Ned Jan 06, 2008 12:24 pm

Epiduralna anestezija ~ da ili ne

Jedan broj zena odlucuje se za porodjaj pod ovom anestezijom, dok se druge plase ovakve intervencije zbog cinjenice da se ona daje u kicmu. Da li je strah opravdan ili ne?

Epiduralna anestezija je posebna vrsta anestezije koja se primenjuje kad porodjaj pocne. Da bi se blokirao bol iz materice i vagine daje se u kicmu, tako da porodilja ne oseca nista od pojasa ka dole.Kombinacijom anestetika blokiraju se nervni zavrseci, dok analgetici smanjuju bol u kicmenoj mozdini.

Ukoliko je porodjajni proces usporen, a porodjajni bolovi su izuzetno jaki, mozete zatraziti da vam daju epiduralnu anesteziju. Moguce je da vam akuser i babica preporuce ovu vrstu tehnike. Takodje je potrebno i da znate da je epiduralna anestezija samo jedna od mnogih opcija za smanjenje inteziteta bola. Upotreba maske sa kiseonikom, davanje analgetika ili akupunktura takodje mogu da umanje bolove. Najbitnije je da odaberete najbolji moguci nacin koji ce vam olaksati porodjaj i pri tom nece skoditi bebi. Odluku o operativnom dovrsavanju porodjaja koju, u zavisnosti od toka porodjaja, donosi lekarski tim, odluku o primeni epiduralne anestezije mozete doneti samo Vi.

Kako se primenjuje epiduralna anestezija?

Anestetik utice na krvne sudove u nogama i smanjuje dotok krvi u srce. Cesto se desava da prilikom primene ove metode porodilji naglo padne pritisak pa zbog toga oseca vrtoglavicu i mucninu. Iz tog razloga joj se u venu stavlja braunila (plasticna cevcica) da bi joj se u toku porodjaja mogli davati lekovi intravenozno. Tako se neprijatni efekti epiduralne anestezije mogu znatno ublaziti. Posle stavljanja braunile, anesteticar ce zamoliti porodilju da sedne na ivicu kreveta. Nakon toga sledi dezinfekcija mesta gde se uvodi igla i davanje lokalne anestezije. Igla se uvodi u "epiduralno" mesto kicme. Zatim se postavlja fina cevcica od polietena (ili kateter) pre nego sto se igla izvadi. Lekar ce kateter flasterom pricvrstiti za kozu, a zatim se kroz njega ubrizgava anestetik. Dejstvo anestetika traje cetiri do sest casova, a tim sto moze da se skrati ili produzi.

Prednosti epiduralne anestezije

~ veoma je efikasna, potpuno otklanja bol i deluje kod vise od 90% pacijentkinji

~ ne skodi bebi

~ dejstvo anestezije moze da se prekine u svakom trenutku

Nedostaci epiduralne anestezije

~ u oko 10% slucajeva, ne deluje

~ mnoge zene zale se na jake glavobolje koje traju i po nekoliko casova nakon zavrsetka porodjaja

~ dok traje anestezija zena ne oseca napone, sto utice na produzavanje porodjaja

~ u nekim slucajevima je lekar prinudjen da porodjaj dovrsi pomocu forceps klesta ili vakuuma

~ dok traje epiduralna anestezija, porodilja ne oseca nagon za mokrenjem i ne moze prirodnim putem da obavlja fizioloske potrebe

~ dok traje porodjaj neophodno je da se neprestano proveravaju sve vitalne funkcije majke i deteta.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Lela taj Ned Jan 06, 2008 2:17 pm

Prvi porodjaj su mi ukljucili indukciju iako nije bilo realnih razloga za to osim sto je bilo oko 22 sata i da su me ostavili verovatno bi se porodila u toku noci a njima se to nije bas tad radilo.Kontrakcije uz indukciju su mi bila tako jake da mi je i kanal malo ostecena i samim tim a i zbog straha od ponovnih nesnosnih bolova razmisljala sam o indukciji prilikom 2 porodjaja.Moj lekar(inace jedan fantastican covek koji radi u domu zdravlja)me je savetovao da to ne radim i skoro se kladio sa mnom da cu se 2 put poroditi jako lako.Tako je i bilo.Bolove sa Lazarom sam osetila oko 4 ujutro poceli polako,ubrzavali se polako u 7 sam otisla u bolnicu.Posle pregleda bila sam otvorena 9 cm otisla sam na porodjajni sto i porodila se bukvalno za 20 min.Nisam mogla da verujem.Bolelo me otprilike kao kod ciklusa mozda malo jace.sad mi je drago sto mogu da kazem da sam imala jedan potpuno prirodan porodjaj i da uopste ne boli.Ali sve to ipak zavisi od konstitucije zene i ja sam radije za epidural nego da se zena muci!

Lela
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 89
Godina : 38
Datum upisa : 30.12.2007

http://www.blogoye.org/Lela

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sub Feb 02, 2008 9:49 am

maja ::Dobro, svako ima svoje misljenje....
Ali meni nije bas najjasnije ZASTO trpeti te nesnosne bolove kada su ljudi izmislili epidural?! Zasto? Svestan si svega, aktivno ucestvujes u porodjaju, vidis svoju bebicu cim izaddje...a nista te ne boli!

Ja sam bila protiv epidurala, ali sad odkad sam prezivela sve to u bolnici, definitivno menjam svije mislenje!
Epidural-ZA!!!!!!

Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 33
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bojana taj Sub Feb 02, 2008 11:11 am

Ja sam protiv i ako mi je porodjaj bio jako dug i bolan,ali da se razumemo protiv sam u ovom gradu i sa ovakvim lekarima "strucnjacima" koji su tek od skoro poceli to u nisu da praktikuju i do pre par dana isli na obuke i zato ne hvala ne bih da im budem zamorce.
A i sama pomisao na to da ne daj Boze moze da se ostane paralisan u slucaju da lekar promasi mesto uboda za par cm...
Inace kad bih bila sigurna u strucnost anesteziologa mozda bih i razmislila o tome jer vidim u Bg-u je to sve vec napredovalo a mi sa juga moramo da sacekamo jos neko vreme da dodje do nas.

Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Feb 02, 2008 11:16 am

Bojana ::
inace kad bih bila sigurna u strucnost anesteziologa mozda bih i razmislila o tome jer vidim u Bg-u je to sve vec napredovalo a mi sa juga moramo da sacekamo jos neko vreme da dodje do nas

Ja tj mi u Zrenjaninu smo blizu tj blizi Beogradu od vas sa juga,pa opet ni kod nas to nije toliko ni razvijeno ni napredno.
Znam samo par primera porodjaja sa epiduralom i to od strane placenih doktora iz privatnih klinika,ovi nasi u bolnicama ne dolaze u obzir i ne verujem da su nam anesteziolozi toliko "nadareni"da ne promase tih par cm sto ti kazes i zato neka hvala.
Ja nisam za i glasam za prirodan porodjaj tj sa bolovima!!!!!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tamara taj Sub Feb 02, 2008 11:20 am

Ali meni nije bas najjasnije ZASTO trpeti te nesnosne bolove kada su ljudi izmislili epidural?! Zasto? Svestan si svega, aktivno ucestvujes u porodjaju, vidis svoju bebicu cim izaddje...a nista te ne boli!
Ja sam mnogo citala u trudnoci i mislim da ne postoji clanak, tekst ili vec nesto sto je napisano o epiduralu,a da ja to nisam procitala + mnogo sam razgovarala sa svojim lekarom koji je nacelnik porodilista i koji nema apsolutno nista protiv epiduralne anestezije, cak naprotiv!
Na zapadu zene potpisuju ako nece da prime epidural (poradjaju se prirodno na svoju odgovornost).
Mrzmi zadrtost i neobavestenost i tu uprnu tvrdnju "neka te boli (a bolece te!), to je prirodno, to tako treba, zaboravices"...
Ne, to tako ne treba! Ako je nauka dosla do tog stadijuma da su napravili -nesto- od cega ces otici da se porodis bez bolova, pa zasto onda trpeti?
I to bockanje u kicmu ne radi neko ko je dosao sa ulice, vec ljudi koji su godinama grejali stolicu i izucavali fakultete da bi znali u koju tacku treba ubosti tu iglu!
I jos nesto, da li vi kada se prehladite, dobjete temperaturu cekate da sve prodje samo od sebe, da se organizam sam izbori i trpite bolove ili jurite kod doktora da vam da antibiotike, injekcije, da sto pre zavrsite sa tim, da se ne mucite i da vam se telo ne muci?
Pa u cemu je razlika?

Od reci do reci se slazem sa Majom!!!!!!

Tamara
MissMama

Broj poruka : 1677
Godina : 34
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Feb 02, 2008 11:31 am

Ja sam mnogo citala u trudnoci i mislim da ne postoji clanak, tekst ili vec nesto sto je napisano o epiduralu,a da ja to nisam procitala + mnogo sam razgovarala sa svojim lekarom koji je nacelnik porodilista i koji nema apsolutno nista protiv epiduralne anestezije, cak naprotiv!
Na zapadu zene potpisuju ako nece da prime epidural (poradjaju se prirodno na svoju odgovornost).
Mrzmi zadrtost i neobavestenost i tu uprnu tvrdnju "neka te boli (a bolece te!), to je prirodno, to tako treba, zaboravices"...
Ne, to tako ne treba! Ako je nauka dosla do tog stadijuma da su napravili -nesto- od cega ces otici da se porodis bez bolova, pa zasto onda trpeti?
I to bockanje u kicmu ne radi neko ko je dosao sa ulice, vec ljudi koji su godinama grejali stolicu i izucavali fakultete da bi znali u koju tacku treba ubosti tu iglu!
I jos nesto, da li vi kada se prehladite, dobjete temperaturu cekate da sve prodje samo od sebe, da se organizam sam izbori i trpite bolove ili jurite kod doktora da vam da antibiotike, injekcije, da sto pre zavrsite sa tim, da se ne mucite i da vam se telo ne muci?
Pa u cemu je razlika?

Ja nemogu ovo da potpisem iz prostog razloga sto ne mislim isto.
Epidural nije toliko razvijen kod nas,dakle da se razumemo mozda i jeste ali jos uvek ga nude u verijanti da sam biras i da moras da platis,ako toliko valja i ako j dobra nek je daju svim majkama kao olaksanje pri samom porodjaju,bez straha ste,i radi lakseg dolaska bebe na svet bez jauka i bolova,kao sto recimo daju indukciju...
A to da te bodu ljudi koji su godinama grejali stolice je mozda istina u 50posto slucajeva,meni je posle porodjaja pri vadjenju posteljice i kiretaze tu istu anesteziju dao ucenik ili volonter sta li je vec bio i pored visoke temperature i stanja u kojem sa bila sam svesno cula i videla doktoricu koja mu je bukvalno pokazivala gde je vena,mozda bi se i pobunila,ali verujte tada mi je bilo oliko lose da sam bila prepustena dobrom ciljanju tog decka,tada buduceg anesteziologa,ako vec to nije.
A da ne kazem o davanju inekcija tih istih volontera i bolova posle istih zbog njihove neznosti i pazljivosti i tog strucnog ciljanja.da sam je sama sebi zabola manje bi bolelo.
I kad sam bolesna trpim koliko mogu,kod lekara idem samo kad bas moram i nemogu sebi da pomognem isto vazi i za decu,pa i za epidural i prirodni porodjaj,uopste mi nije bilo tesko trpeti bolove,nije fraza zaborave se vrlo brzo,
I pored istih ucestvovala sam u porodjaju do samog kraja i svesno i svojim telom i glavom izgurala oboje .

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bojana taj Sub Feb 02, 2008 11:32 am

Ma sve to jeste tako ali sta mi da radimo sto u nasim gradovima nema strucnjaka?
U Nisu kad sam se ja poradjala a to je bilo relativno skoro uopste ta opcija nije bila dostupna a cula sam da od pre nekoliko meseci imamo jednog anesteziologa koji to moze da uradi i to po pozivu,dogovoru i on je sad skoro zavrsio praksu...
A kao sto rekoh verujem da je u Bg-u sve to usavrseno kao i sve ostalo.

Bojana
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2259
Datum upisa : 25.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Andjela taj Sub Feb 02, 2008 11:54 pm

Ako na stranu stavim rizike za majku,ipak na stranu ne mogu da stavim rizike za bebu:
-rizik da se porodjaj zavrsi forcepsom ili vakuumom
-produzeni porodjaj a samim time i beba se vise napati pa je u vecini slucajeva i apgar zbir manji kod ovih beba
Iako stvarno privlacno zvuci poroditi se bez bola ja zbog ovih rizika ne bi mogla,da se nesto od toga desi ja sebi to ne bi oprostila....iako se ovo sve moze dogoditi i kod prirodnog porodjaja sa epiduralom rizik je veci i to je ono sto bi mene mucilo.
Ali hvala bogu da danas zena ima pravo izbora,ko moze i voli nek izvoli! Laughing
A o nasim "strucnjacima" stvarno ne vrijediti raspravljati,sve je to individualno i zavisi od slucaja do slucaja,od doktora do doktora,treba imati srece naletiti i odabrati pravog.....uvijek me to kod nas plasi sto mnogo toga zavisi od puke srece!

Andjela
Moderator
Moderator

Broj poruka : 3577
Godina : 39
Datum upisa : 04.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od maja taj Uto Feb 05, 2008 10:39 pm

Renata ::
epidural nije toliko razvijen kod nas,dakle da se razumemo mozda i jeste ali jos uvek ga nude u verijanti da sam biras i da moras da platis,ako toliko valja i ako j dobra nek je daju svim majkama kao olaksanje pri samom porodjaju,bez straha ste,i radi lakseg dolaska bebe na svet bez jauka i bolova,kao sto recimo daju indukciju...

Rene, nije to do epidurala i njegove razvijenosti i usavrsenosti. To je do nase drzave koja jos uvek nije dosla na taj stadijum da ima dovoljno novca u zdravstvenom budzetu da moze svakoj porodilji da "pokloni" epiduralnu anesteziju.

Renata ::
a to da te bodu ljudi koji su godinama grejali stolice je mozda istina u 50posto slucajeva,meni je posle porodjaja pri vadjenju posteljice i kiretaze tu istu anesteziju dao ucenik ili volonter sta li je vec bio i pored visoke temperature i stanja u kojem sa bila sam svesno cula i videla doktoricu koja mu je bukvalno pokazivala gde je vena...a da nekazem o davanju inekcija tih istih volontera i bolova posle istih zbog njihove neznosti i pazljivosti i tog strucnog ciljanja.da sam je sama sebi zabola manje bi bolelo.

Mislim da ces se sloziti samnom da posledice probijene vene (rezultat nestrucnog davanja injekcije ili vadjenja krvi) ne moze da se uporedi sa posledicama nestrucnog davanja epiduralne anestezije.... affraid
Tvrdim da epidural ne daju volonteri ili ucenici na praksi!

Renata ::...uopste mi nije bilo tesko trpeti bolove,nije fraza zaborave se vrlo brzo,
i pored istih ucestvovala sam u porodjaju do samog kraja i svesno i svojim telom i glavom izgurala oboje .

Bravo za tebe! Ja, pored toga sto nisam toliko hrabra, nisam ni neki fan nesnosnih bolova....
Tako da cu opet glasati za epidural!

maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 32
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od maja taj Uto Feb 05, 2008 10:47 pm

andjela ::-rizik da se porodjaj zavrsi forcepsom ili vakuumom

Jeste, u pravu si Andjela, i moj porodjaj se zavrsio uz pomoc vakuma, ali samo zato sto nisam imala dovoljno snage jer su mi kontrakcije pocele u subotu u 4h ujutro, a porodila sam se u ponedeljak. Dakle celu subotu i nedelju sam trpela kontrakcije, a nisam se otvarala (od cetvrtog meseca pa sve do polovine devetog sam pila Ginipral i zato sam se jako tesko otvarala). Bila sam previse iscrpljena i nisam imala snage kada mi je bila najpotrebnija (a uz sve to sam bila tako zedna..uzas, a oni mi nisu dali vodu... Mad

andjela ::
-produzeni porodjaj a samim time i beba se vise napati pa je u vecini slucajeva i apgar zbir manji kod ovih beba

Ja sam epidural dobila u 8h ujutro, a porodila se u 11:45! Mateja dobi ocenu 9/10

maja
Napredni član
Napredni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Uto Feb 05, 2008 10:57 pm

Majo bas zbog te drzave o kojoj pricas i hvaljenja sa zapadnim metodama i proizvodima koji odande dolaze,i ne zelim da budem deo toga,u ovom slucaju epidurala,za koji kako i sama kazes drzava jos nije toliko razvijena da ih pokloni svakoj porodilji,znaci ona se jos uvek vodi kao kakav luksuz,prestiz ,a ne potreba sviju,ti imas u tom slucaju prednost.
Meni taj luksuz nije potreban,ne zelim da ga platim da bi me lisila bolova zbog radjanja sopstvenog deteta,kada bude normalna stvar i pojava u nasim bolnicama i dovoljno razvijena sa sve strucnim skolovanim licima koji bi istu obavili onda mozemo da pricamo,do tada,ostajem ja sa svojom hrabroscu i nema potrebe da me zbog toga izdvajas,treba na hiljadama zena reci bravo..
Hrabrost je individualna stvar,nisam ni ja bila preterano hrabra,sa ili bez bolova postoji taj strah,medjutim ja sam kao sto sam vec i rekla i pored bolova mogla svesno da ucestvujem u porodjaju i glavom i telom i donesem na svet dvoje divne dece,a bolovi posle desetak minuta kao da nikad nisu ni bili tu.
I nema veze koliko si hrabra,na milione zena je rodilo bas uz prisustvo bolova,pa bi i ti,mislim da je tada osecaj daleko lepsi i uzviseniji jer si i ti donekle pomogla svom detetu da ugleda svet,sto je sa epiduralom nemoguce jer ti blokiraju donji deo tela.
No,bespotrebno je o tome raspravljati,svako ima pravo na svoje misljenje,ja samo izlazem svoje,mozda u nekoj drugoj drzavi,mozda gde je epidural stvar koja je svakoj porodilji dostupna,mozda kad bi me ubo neko za koga sigurno znam da je vican i preferiran u svom poslu,ovde kod nas,sa nasim doktorima i pratecim osobljem i sa parama za koje moram da platim istu nikada.....

Poslednji izmenio dana Uto Feb 05, 2008 11:09 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Uto Feb 05, 2008 11:07 pm

Eto primera i rizika koji epidural donosi.
Moje misljenje je da nisi bila pod epiduralom mateju ne bi vadili vakumom,jer bi mu tim svojom snagom tela koju moras priznati nisi imala ,a ujedno sa tim ponestaje i snaga duha,pomogla da se sto pre rodi i samim tim porodjaj bi trajao krace.
I ja sam danima pre porodjaja sa ninom imala nesnosne bolove i danju i nocu,i jos bila na indukciji satima,bez zalogaja i kapi vode celog dana,pa sam prezivela i pored svih bolova opet imala neopisivu snagu i tela i glave da ucestvujem u porodjaju,guram,saradjujem i pomognem kako sebi tako i svom detetu da se sve sto pre zavrsi.
S toga mogu da kazem da ti epidural nimalo nije pomogao,tvoje dete i ti ste se i pored bolova kojih si bila lisena itekako namucili.
Ja sam se porodila za deset minuta sa sve bolovima,i pre i za vreme porodjaja,i neverujem da vreme kad si dobila epidural utice na vreme do samog porodjaja.
Mozda pomaze pri samim bolovima jer nema istih,pre porodjaja,a za vreme samog neverujem i potpisujem da sigurno ne.
Imala si ti snage za koju nisi ni znala da je imas samo sto nisi bila u stanju da je pokazes i istu upotrebis...
Epidural te je lisio toga da telo pretvoris u masinu koja ce samo svojim radom i trudom doprineti da dete sto lakse i brze doneses na svet.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od maja taj Uto Feb 05, 2008 11:10 pm

Ok, ja neznam da li su moja slova drugacijeg oblika, ili drugacije boje ili sta vec, pa me pojedini ljudi ovde shvataju pogresno...ali mi stvarno ni na kraju pameti nije bilo da te izdvajam, prozivam niti sam u bilo kom trenutku pomislila nesto lose, nesto protiv tebe. Cak naprotiv...
Ja sam se porodila sa epiduralom, ti bez i imamo razlicita misljenja. Neko ko dodje na ovaj forum citace ovu temu i mozda ce mu pomoci da se odluci da li da se porodi sa njim ili bez.
A mi smo ovde da iznesemo svoja misljenja, ti-protiv epidurala, a ja-za.

P.S. Epidural ne blokira donji deo tela, ja sam, kada su mi ga dali, normalno ustajala sa kreveta, setala po sobi...ali nisam osecala bolove.

maja
Napredni član
Napredni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od maja taj Uto Feb 05, 2008 11:24 pm

Renata, ja stvarno ne verujem u to stanje duha i u dohovne stvari kada se radi o zdravlju-verujem u doktore i nauku.
Ne lupam gluposti, pricam ono sto mi se desilo, kroz sta sam prosla i onako kako mi je moj doktor objasnio.
Dakle, njegove reci su, da sam se zbog Giniprala jako sporo otvarala i da su mi porodjaj morali zavrsiti vakuumom zbog toga sto nisam imala snage, a sto je posledica visesatnih bolova.

I na kraju ove nase "price", Renata, svaka zena je imala drugaciji porodjaj, svaka zena na drugaciji nacin podnosi bol, svaka zena je imala drugaciju trudnocu...
Mi smo ovde da iznesemo svoja misljenje, stavove i ispricamo svoja iskustva.
I to je to.

maja
Napredni član
Napredni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Uto Feb 05, 2008 11:38 pm

Ja sam svoje misljenje o epiduralu iznela i isto kao ti i tvoje za,nadam se da ce vec nekommoje protiv, posluziti da odustane od istoga i porodi se kako priroda nalaze.
Ne osecam se ni prozvanom ni izdvojenom,ali ne treba klicati zenama koje su trpele bolove i bile po tvom misljenju hrabrije od tebe,pa im sad treba to tvoje bravo,naprotiv treba ih gledati kao i sve,koje su eto za razliku od tebe i ostalih koje se opredele za epidural,izabrale da uz bolove rode i docekaju svoje dete,a pored toga nsu nista ni hrabrije ni snaznije od ostalih u ovoj prici nepostoji izreka "po muci se poznaju junaci "niti se ja svojim mukama i bolovima hvalim i dicim,u tim momentima i kad odemo tamo sve smo iste bez obzira koji vid,i,nacin ili metodu porodjaja izabrale.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Uto Feb 05, 2008 11:48 pm

e pa vidis ja verujem u stanje duha i povezanost tela i mozga bas u tim trenucima,ni jedan doktor niti nauka nemoze pomoci tada vise od mene same,moje snage,moje izdrzljivosti i moje zelje.

i meni su kao i vecini doktori svasta rekli samo da bi strpali pare u dzep,znam za mnogo slucajeva kod kojih je epidural pokazao suprotan efekat,a doktri su ih ubedjivali da je to normalno,citaj na zapadu,zaboravljajuci gde zive...a posle davali drugima da vade fleke...

naravno,ja i iznsim svoje drugacije misljenje,bez namere da bilo koga vredjam ili uvredim,sve je stvar izbora,dakle po teorijama,po iskustvima drugih,po vasem vidjenju istog na vama je da odlucite ako vec mozete da birate kako ce se poroditi.
samo kazem da je epidural jos uvek luksuz,prestiz ,ako mogu tako da se izrazim nikako potreba,mozda i jeste,ali ne za sve sto je i izdvaja i dovodi nas u situaciju da sumnjamo u istu...
nikad ne reci nikad,ali kad vec mogu da biram biram bolove,muke,koje kasnije postanu slatke i nezelim ni najmanje da mi se zbog istih neko divi i dozivljava me kao neku heroinu zbog mog stava,hrabrosti zbog istih ,odluke i mog vidjenja cele stvari oko epidurala.
konkretno citirala si moje reci ,pa sam morala da dodam i svoje argumente na iste,naravno bez namere da se svadjam ili nekoga vredjam,ko zeli neka moje protivljenje istom procita ,i uvazi ko ne neka ostane pri svome.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od maja taj Sre Feb 06, 2008 12:07 am

Ok, ja imam pozitivna iskustva sa lekarima, sa dr koji mi je vodio trudnocu i koji me porodio, sa anesteziologom koji mi je dao epidural, a ti ocito nemas.
Elem, nije to razlog da se ti i ja na bilo koi nacin prepucavamo...ja to STVARNO ne zelim, ni sa tobom, ni sa bilo kim...bas mi je muka od ovakvih situacija.
Nisam te ni u jednom trenutku dozivela kao heroinu. Dozivljavam te kao i svaku drugu zenu koja se porodila prirodnim putem.
Ajmo sada u kafanu da popijemo kaficu i da zalijemo to sto imamo zlatne klince...bez obzira na nacin na koji su dosli na svet...moze?

maja
Napredni član
Napredni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Feb 06, 2008 12:38 am

Nije stvar do iskustava,imam i lepih i ruznih sto se tice doktora i njihovog posla koji bi trebalo da bude odan i dosledan,a ne traljav,no to nije tema niti zelim o tome raspredati.
Sto misljenja,sto iskustava i zato zadrzimo se na tome i naravno popijmo kaficu i nesto zesce za zdravlje nasih malisana koje smo sa bolovima ili bez njih doneli na svet. Wink

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivana taj Sre Feb 06, 2008 3:29 am

Reno,nije epidural vise luksuz,u frontu kosta 150 eura,a u Visegradskoj je besplatan...

www.telenetshop.rs

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Feb 06, 2008 3:33 am

150e affraid
Pa o tome i pricam,zasto je u Frontu toliko skup,a u Visegradskoj besplatan????!!!!
Znaci za zene koje se poradjaju u Frontu je luksuz,a za one u Visegradskoj potreba ,po cemu se te zene razlikuju,u tome je i poenta sto nevidim zasto nije isti za sve ili kosta za one koje se odluce za isti, ili je besplatan i dostupan svima.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivana taj Sre Feb 06, 2008 3:38 am

Renata ::150e affraid
Pa o tome i pricam,zasto je u Frontu toliko skup,a u Visegradskoj besplatan????!!!!
Znaci za zene koje se poradjaju u Frontu je luksuz,a za one u Visegradskoj potreba ,po cemu se te zene razlikuju,u tome je i poenta sto nevidim zasto nije isti za sve ili kosta za one koje se odluce za isti, ili je besplatan i dostupan svima.
Ne,Reno,ne donosi zakljucke kad ne znas..
Pod 1-ti mozes da biras gde ces se poradjati!
Pod 2-u Visegradskoj je do pre nekoliko meseci naplacivano,ali nisu izdavali racune,i inspekcija im da zabranu,medjutim,onda odluce da bude besplatan,a i u Frontu treba biti besplatan,ali jos uvek nisu u finansijskoj mogucnosti za tako nesto...

www.telenetshop.rs

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Feb 06, 2008 3:45 am

A mislis li da u Frontu izdaju racune i da je tamo sve regularno ili te pare lekari stave sebi u dzep???!!! scratch
Ako vec mogu da biraju,sve koje zele epidural pre ce se odluciti za besplatan tj za Visegradsku nego da ga plate tj za Front,nevidim u cemu je poenta....
I kod nas se isti naplacuje,neznam koliko niti me zanima,ali koliko znam dosadasnja iskustva su neprijatna i nimalo lepa za slusanje,neznam da li je do lekara,osoblja ili samog epidurala ili verovatno sto se nasi lekari dice zapadu,prihvataju njihove metode,a nisu im ni do kolena....

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sre Feb 06, 2008 4:21 am

Ja neznam koliko kosta kod nas, ali sledeci put sigurno cu izdvojiti pare za tkav "luksuz" jer mislim da vredi!!!

I mislim da je bolje da platis za tu uslugu, nego da dobijes besplatno a nekvalitetno!

Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Feb 06, 2008 2:06 pm

Ja se sa svim, ama apsolutno svim Reninim postovima slazem u potpunosti i potpisujem je! Ko da mi je misli citala kad je sve ovo iskucala!
Samo cu da se nadovezem na ovaj deo:
Renata ::mozda u nekoj drugoj drzavi,mozda gde je epidural stvar koja je svakoj porodilji dostupna,mozda kad bi me ubo neko za koga sigurno znam da je vican i preferiran u svom poslu,ovde kod nas,sa nasim doktorima i pratecim osobljem i sa parama za koje moram da platim istu nikada.....
Ovde epidural i sva druga sredstva protiv bolova (Petidin, Etinox) jesu dostupna svima bez ikakvog placanja ali se ja nisam i ne bi za njih odlucila. Razlozi su brojni- pocevsi od toga da sam skroz i uvek za izbegavanje medikamenata kada je to moguce, do toga da posledice od lekova uvek postoje- bilo po majku ili bebu. Citala raznu literaturu, trazila savete zdravstvenih radnika, savete zena koje su kroz to prosle, onih koje nisu i odlucila se da necu. Po mom iskustvu pogresno je misljenje da se najveci broj zena u zapadnom svetu odlucuje za epidural (barem je u sredini u kojoj ja zivim tako). Mislim da to tako deluje jer ljudima uvek privlacno ono sto nemaju ili ne mogu da imaju. Kad bi svim majkama ponudili sigurna sam da bi barem polovina odbila a 25 posto prihvatilo iz radoznalosti.
Jedna od mojih prijateljica je kroz celu trudnocu bila uverena da ce biti na epiduralu i na kraju se odlucila za prirodan porodjaj samo uz doulu i fenomenalno sve izgurala. Druga je prijateljica imala planirani carski uz epidural koji joj je dao, pazite sad- student! Naravno da i to moze i treba jer se iskustvo stice kroz praksu. I oni sto se uce moraju nekad da ubodu zivog stvora. Razlika je da ovde moras prvo da pristanes na prisustvo studenata i onih koji tek uce za babice i ako kazes ne- to znaci ne. Moja je prijateljica odlucila da pristane pa se pokajala jer je student ispromasivao... Redak slucaj ali moguc jer, da se razumemo, obe smo se porodile u jednoj jako dobroj bolnici sa cak nekoliko porodilisnih krila (velika i razvijena ustanova) i nemamo nikakvih zamerki ni po jednom drugom pitanju. Ona se nikad ne bi odlucila za epidural ali je morala jer joj je prvi porodjaj bio hitnim carskim a i u drugoj trudnoci je imala komplikacije. Eto njoj je recimo bio san da ima ono sto nije imala- prirodan vaginalni porodjaj.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 12:58 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

- Similar topics

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu