Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Dojenacko bljuckanje

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Dojenacko bljuckanje

Počalji od Dy taj Uto Nov 06, 2007 1:19 am

Riječ "bljuckanje" upotrebljavamo kad hrana iz zeluca polagano izlazi na usta, obično u malim količinama. Mišić koji zatvara gornji kraj Š?eluca jednostavno ne zadrzava hranu tako dobro kao u veće djece ili odraslih. Svaka kretnja moze uzrokovati bljuckanje: drmanje djeteta, prejako stezanje, polaganje djeteta u vodoravan polozaj ili pak sami pokreti zeluca.

Većina dojenčadi poprilično bljucka tijekom prvih mjeseci, ali to obično ništa ne znači. Neka bljuckaju više puta nakon svakog obroka, dok to druga čine samo povremeno. (Mrlje od mlijeka mogu se mnogo lakše ukloniti s plahta, pelena i odjeće ako se najprije namoče u hladnoj vodi.)

Sklonost bljuckanju najjača je u ranim tjednima i mjesecima te opada kako dijete raste. Većina prestaje do vremena kad mogu sjediti. Katkad to traje dok dijete ne prohoda. Tu i tamo dojenče počne bljuckati tek kad navrši nekoliko mjeseci. Izgleda da katkad izbijanje zubi pogoršava stvar. Bljuckanje je nezgodno i stvara puno nereda, ali je potpuno nevazno ako je dijete zadovoljno i dobro napreduje.

Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 38
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Re: Dojenacko bljuckanje

Počalji od Mildan taj Sre Nov 07, 2007 11:58 am

Starija ćerka nije skoro uopšte bljuckala.
Ali je zato mlađa imala takozvani refluks.Bljuckala je mnogo ili bolje rečeno povraćala skoro sve što posisa.Po savetu pedijatra, posle podoja sam morala da je držim pod uglom od 40 stepeni da podrigne.A ako zaspi a to ne uradi, onda sam morala da je stavljam u krevetac, samo na desni bok dok ne podrigne.

Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 36
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Milica taj Sub Nov 10, 2007 7:13 am

Pa inace se savetuje da se dete stavlja na desnu stranu nocu, da ne bi aspiriralo. ja sam se toga mnogo bojala, i Natu sam drzala da podrigne ponekad i po pola sata. Sta ces kad su mali, treba im mnogo paznje i brige. sve se rastuzim kad se setim

Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Ned Nov 11, 2007 8:00 am

Ovde se deca stavljaju samo na ledja da spavaju... Kazu da smanjuje rizik od iznenadne smrti kod odojcadi. Tvrde da i cucla pomaze u sprecavanju istog. Ja je samo povremeno stavim na stranu i to ako zaspi dok je dojim pa je tako ostavim dok se sama ne probudi.
Inace i mi smo poceli pomalo da bljuckamo ova dva poslednja dana ali ne stalno i ne posle svakog podoja. Nadam se da nece preci u naviku!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Betty Boop taj Sre Nov 28, 2007 12:37 pm

Vuk nikada nije bljucnuo, a vrlo često čak nije ni gicnuo nakon podoja...čovek od starta siskao fino, natenane, pravi lala...
Deca bljucnu najčešće upravo zbog "nagutanog" vazduha prilikom sisanja,pa se u položaju na stomaku ili u uspravnom sa glavicom na ramenu upravo isprovocira izbacivanje tog vazduha, nakon čega je mala verovatnoća da ce i dalje doći do povraćanja tj. bljuckanja.
Što se tiče spavanja,najbolje je u prvih mesec dana dete stavljati na bok (svako veče menjati stranu) poduprto nečim da se ne prevali ni na jednu stranu, a u potrbušni položaj obavezno stavljati, ali preko dana i onda kada ste pored bebe, da je nadzirete. Taj položaj je stimulans da beba podiže glavicu i na taj način da jača vratne mišiće, a u početku je "opasan" ako bebica "padne" na nos, a nije dovoljno snažna da glavu okrene i oslobodi nosić i usta za neometano disanje.
Na leđima možete bebče ostavljati da spava, ako ste sigurni da je gicnulo...mada moram priznati da je mene dugo bilo strah da Vuka ostavim okrenutog na leđima, skoro puna 3 meseca sam ga stavljala na bok.

Betty Boop
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 770

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Nov 28, 2007 8:12 pm

nina nije toliko bljuckala,podrignula bi posle podoja i to je to,jednom joj se desilo da je pri podrigivanju izbacila visak mleka i to u mlazu jer se presisala.
ona jednostavno nije znala sta je dosta i obozavala je sisu,cak je i spavala na njoj.
nikola je bljuckao i to najvise u prvim mesecima,presvlacila sam ga i po nekoliko puta dnevno,iako nije bio uneredjen.
stalno smo imali pelene ili peskiric u pripremi u slucaju da izbljucka ostatak mleka koji je posisao.
mada to nije bilo nista zabrinjavajuce,sve bebe to rade neka vise neka manje.
kasnije kako je poceo da jede i drugu hranu i manje sisa i bljuckanje je prestalo.
sto se tice spavanja moji su spavali samo sa strane,ponekad na stomaku,a na ledjima nikad,sad kad su stariji vise spavaju na ledjima i sami odrede polozaj koji im odgovara.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dunja taj Pet Nov 30, 2007 10:52 am

Ja vec pocinjem da se brinem. Marko ima skoro 8,5 meseci i jos uvek bljucka i to mi se cini vise nego ranije. Vecina obroka mu je cvrsta hrana tako da stvarno ne znam sta prouzrokuje toliko bljuckanje. Pretpostavljam da je to uglavnom zbog njegove preterane aktivnosti ali evo malopre je bas dobro bljucnuo mleko a sedeo mi je u krilu. Jel imala neka mama slican problem i dokle je to trajalo?

Dunja
Novi član
Novi član

Broj poruka : 6
Godina : 39
Datum upisa : 28.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Veka taj Pet Nov 30, 2007 10:54 am

Dunja, da se on ne prejeda, mozda je to u pitanju....?

"Čovek srcem ispravno vidi...suštinsko je oku nevidljivo.."

www.telenetshop.rs

Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 35
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dunja taj Pet Nov 30, 2007 11:16 am

Pa palo mi je i to na pamet ali on uopste ne jede puno a i nije neki bucko, ne znam tacno koliko je sad tezak tek treba da idemo kod dr. To bljuckanje se ne desava uvek odmah posle jela, nekad prodje i 2 sata pa  onda bljucne.

Dunja
Novi član
Novi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Veka taj Pet Nov 30, 2007 11:18 am

Sad mozemo samo da nagadjamo, ali da li si sigurna da njemu zeludac provari ono sto je pojeo, da lupim mozda ce mi se neko smejati, ali nista nije nemoguce u danasnje doba, da nema on gorusicu.....palo mi samo na pamet, nemojte mi se smejati zbog ovoga....

"Čovek srcem ispravno vidi...suštinsko je oku nevidljivo.."

www.telenetshop.rs

Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 35
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dunja taj Pet Nov 30, 2007 11:29 am

Ma sve je moguce. Idemo od nedelje kod lekara pa cu to da napomenem ali vec znam njihov odgovor kao i na sve ostalo, da to nije strasno i da ce proci, a nimalo se ne udube da vide da li stvarno postoji neki problem (casr izuzecima). Mislim nisam neki panicar ali ovo stvarno predugo traje.

Dunja
Novi član
Novi član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivana taj Pon Dec 17, 2007 5:01 am

meni Stefan bas mnogo bljucka,non stop sam i ja i on izbljuckani,uzas,a tek sto se osecamo na mlekooooo,kada mi je postala najbolji prijatelj....

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 29
Hobi : Postajem haker....

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Milica taj Pon Dec 17, 2007 5:03 am

To je manje vise sasvim nornalno. Odredi jednu majcu samo za to. Dok ga nahranis i podrzis da podrigne imaj i toaletu skladnu tome..Hihii. Salim se malo, ali sta ces..

Milica
Povratnik
Povratnik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivana taj Pon Dec 17, 2007 5:05 am

Milica ::To je manje vise sasvim nornalno. Odredi jednu majcu samo za to. Dok ga nahranis i podrzis da podrigne imaj i toaletu skladnu tome..Hihii. Salim se malo, ali sta ces..
toaletu???affraid
ti si luda skroz na skroz
:lud:

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Milica taj Pon Dec 17, 2007 5:07 am

Pa to ti je jedina garderoba i radna i paradna koju ces mesecima nositi..

Milica
Povratnik
Povratnik

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivana taj Sre Maj 14, 2008 12:44 am

Stefan je do skoro bas,bas mnogo bljuckao,sad se malo smirilo,zna ponekad ali mnogo manje i bas sam srecna,jedino sto sad balavi,hmmm,nikad kraja...

www.telenetshop.rs

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 3:13 am

Sponsored content