Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Ljubomora

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Ljubomora

Počalji od Gost taj Pon Nov 05, 2007 9:58 pm

ljubomora je prirodna pojava,ona prati decu kroz celo odrastanje, od najranijih dana pa sve do pubertetskih,kad se javlja u drugacijem obliku,koji moze da predje granice pa se stoga kaze da je neko bolesno ljubomoran, i ostane vasa najveca mana do kraja zivota.
deca ljubomoru ispoljavaju najcesce kad im je paznja uskracena,kad nisu centar paznje,kad neko ima nesto sto oni nemaju.
obicno se javlja kad se rodi brat/sestra,kad roditelji puno rade pa nemaju vremena za njega,kad drugar ima novu loptu ,a njegova je stara...itd.
ljubomora se moze stagnirati,koliko je to moguce,znaci objasniti na najbolji moguci nacin razloge zbog kojih ne bi trebalo da bude ljubomorno,objasniti mu da neki imaju vise neki manje,da nije on jedini na ovom svetu i centar istog,da mama i tata iako rade ga puno vole ,da iako ima batu/seku,da je ono jos uvek njihovo dete i da roditelji nemogu da vole svoju decu vise/manje nego podjednako.
ljubomora se u vecini slucajeva ne moze kontrolisati,dolazi odjednom,reakcije koje je prate zna a budu impulsivne i cesto neprijatne za okolinu.
tesko ju je obuzdati,a jos teze iskoreniti.
kakva su vasa iskustva sa ljubomorom,da li su vam i deca ljubomorna,da li ste se susretali sa ljubomornim scenama sa njihove strane i kako ste ih resavali?
mozete li da objasnite to osecanje i kako ga vi dozivljavate ?
da li ste i sami po prirodi ljubomorni?

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Re: Ljubomora

Počalji od Gost taj Čet Nov 15, 2007 4:05 am

nina je bila jako ljubomorna kad se nikola rodio,mozda i previse.
nije ni cudo kad je do tog dana bila centar naseg sveta i uvek u centru paznje.
prvih dana stalno je trckala oko mene,dozvoljavala sam joj da ucestvuje u aktivnostima kao sto su kupanje,presvlacenje,a svaki put kad je spavao,sa njom sam se igrala,citala,gledala crtani,pricala.
medjutim i pored svega toga ona je znala da me pita ,a kad ce njegova mama doci po njega...
jednostavno u pocetku nije mogla da shvati da sam ja sad i njegova mama.
kako je rastao,prilagodila mu se,ali je uvek kad ga uzmem,smejem mu se ili jednostavno radim nesto oko njega,znala da dodje i onda bas njoj nesto treba.
to su bili njeni fazoni samo da me udalji od njega,a priblizi sebi.
trudila sam se da uvek sve radimo zajedno,da se nikad ne oseca odbaceno,ili manje voljeno.
sada se lepo slazu,neprimecujem da je u poslednje vreme pokazivala ljubomoru prema njemu,mada hoce recimo kad ga tata uzme da se igra s njim i mazi da doleti i uradi sve samo da ga zameni i bude umesto njega u tatinim rukama.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mildan taj Čet Nov 15, 2007 4:20 am

Kod nas je starija ljubomoru malo pokazivala i to je bio samo blag oblik, u smislu oponašanja bebe.Tražila je da i nju mažem, puzila je i sada ponekad kada vidi da nju hranim traži i ona.Kada maziš mlađu hoće i ona.Ali nije nikada bila agresivna.Za razliku od mlađe, koja je mnooooogo ljubomorna na stariju.Ne dozvoljava joj da mi priđe.Odmah vrišti i trči kod mene,ako vidi stariju seku u mom naručju.E kada bi bilo samo vrištanja i ne bi bilo strašno, ali je grize i udara.Zato mi je mnogo žao starije jer nekada jadna mora da čeka da mlađa zaspi da bi se pošteno igrala i mazila sa mnom.
Pokušavam što više da mazim i stariju pred mlađom, da shvati da može samo ona kod mene.

Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 36
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Milica taj Čet Nov 15, 2007 4:31 am

Ja jos nemam ovih iskustava, ali sam primetila da je cerka moje sestre posesivna, nikada Nati ne da ni jednu igracku pa makar one bile i Natine

Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Jan 09, 2008 4:45 am

Kod dece se ljubomora ispoljava na sličan način kao i kod odraslih, samo je objekt ljubomore druge prirode. I kod dece, ljubomora, koja predstavlja poljuljanu sigurnost u ljubav odraslih, izaziva niz promenutih emocija, od kojih je najčešće gnev i strah, iako je teško ocenitišta zapravo malo dete više oseća.
Kada je reč o ljubomori dece, može se postaviti niz pitanja kao što su:
- Na kom uzrastu se prvi put može javiti ljubomora kod dece?
-Šta su preduslovi za javljanje?
- Da li su intelignetnija deca manje ljubomorna?
- U kakvom su odnosu pol deteta i druge karakteristike dece i ljubomora?
- Kako preduprediti ljubomoru?
- Kako se otklanja ljubomora?

U daljem tekstućemo pokušati da u sklopu psiholoških saznanja odgovorimo na ova pitanja i zadovoljimo znatiželju korisnika ovih redova.

Da bi dete moglo da doživi ljubomoru, mora dostići izvestan stupanj zrelosti - odnosno socijalne percepcije, pre svega. Onošto se za sada pouzdano zna jeste da se na uzrastu od 18 meseci javljaju jasni znaci ljubomore. Drugo je i veliko pitanje kako dete razume odnose između sebe i drugih rival-osoba, ali iskustva govore da se ljubomora javlja redovno na ovom uzrastu kada se u porodici rodi drugo dete.
Prava ljubomore se javlja u ranom detinjstvu i u predškolskom periodu kada mnoga deca dolaze u situaciju da dele ljubav roditelja sa mlađim bratom ili sestrom. Novorođeni brat ili sestra angažuju mnogo roditeljskog vremena i pažnje i starije dete koje je bilo isključivi objekt ljubavi i pažnje roditelja sada oseća razliku u ponašanju roditelja. To se najčešće dešava u periodu od 18 m do 4 godine, jer se pre toga i samo zbog prirode potreba nalazi u/ili blizu centra pažnje ili nije u stanju da zapaža razliku u ponašanju roditelja, a posle 4. godine je već postiglo izvesnu nezavisnost (boravak u jaslicama, obdaništu i dr.) pačak i da pomaže oko mlađegšto mu donosi određeno priznanje i na taj način lakše "preboli" osećanje nesigurnosti ili odbacivanja.Što se tiče odnosa inteligencije i ljubomore primećeno je da je manje inteligentno dete po pravilu ljubomornije.

Iskustvo takodje govori da u kombinaciji muško-žensko dete,žensko ječešće ljubomorno.
Takodje se može konstatovati da je manje ljubomore u porodicama sa više dece, nego sa dvoje dece.

Iako roditeljima dobro poznata situacija, ipakćemo podsetiti da je najčešća reakcija ljubomornog deteta u obliku gneva i agresije. Gnev i agresija su obično usmereni na novorodjeno dete, a nekad i na majku. Taj gnev prema majci ima značenje prekora. Sem otvorene agresije, mogu se javiti i tipične reakcije na frustraciju /osujećenje/ kaošto su potiskivanje i regresija /vraćanje na navike i ponašanja koji su karakteristični za mladji uzrast/.

Što je dete starije njegovo izražavanje ljubomore je sve raznovrsnije, pa je naprosto teško pobrojati sve oblike ispoljavanja /i stručnjaci se ponekad nadju na mukama u radu sa takvom decom/.

Ljubomora uglavnom nije poželjna emocija, pa je logično pitanje:šta treba raditi da do nje ne dodje, ili kad do nje dodje, kako je ublažiti?
Roditelji obično obaveste dete daće se roditi brat ili sestra, da se ništa neće promeniti, daće mu biti lepo jerće imati sa kim da se igra, daće i njega dalje voleti kao pre i sl. To je svakako dobro, ali ponekad su te informacije izgleda od male pomoći.

Da bi se ublažila ili izbegla ljubomora potrebno je da:

1. U porodici postoje dobri, zdravi, topli medjuljudski odnosi,
2. Roditelji, a pogotovu majka svakoga dana izvesno vreme posveti isključivo starijem detetu,
3. Izbegavati poredjenje /naročito u korist mladjeg deteta/ mladjeg i starijeg deteta,
4. Veće angažovanje oca u uspostavljanju prisnijeg kontakta sa starijim detetom /posebno u periodu kada je majka više "zauzeta" oko mladjeg/,
5. Uključivanje bake i deka, pogotovu u kriznim situacijama kada je majka zbog bolesti i lečenja više u kontaktu sa mladjim detetom,
6. Uključivanje /angažovanje/ starijeg deteta u obavljanje nekih radnji /kupanje, presvlačenje, hranjenje…/ oko mladjeg detetašto donosi priznanje njegove nezavisnosti i statusa odraslog,
7. Uključivanje u jaslice /po mogućstvu/ i druge oblike organizovanog rada sa decom kako bi se starije dete manje osećalo otudjenim iz centra dogadjanja dolaskom prinove i na kraju ako ovi ili drugi postupci ne umanjuju intenzitet ljubomore.
8. Obavezno, blagovremeno konsultovati odgovarajuća stručna lica /dečje psihijatre, psihologe/.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sre Feb 20, 2008 10:57 am

Moja zaova nesme da pipne Milenu...zbog njeno dete....
Samo ako i se obrati on pocinje da vristi, i vice NE NE NE

Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 33
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mima taj Čet Mar 06, 2008 5:46 am

a od moje komsinice prijateljica ima malu od god.i jos jednu od4,ova malu urnise svaki dan kao naprimer navuce joj kesu na glavu,gurne je...i idu valjda kod nekog savetnika...blablabla nisam odavno cula kako im je sad.strasno

Mima
Banovan sa foruma
Banovan sa foruma

Broj poruka : 1092
Datum upisa : 09.02.2008

http://www.myspace.com/milanamaja

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Milica taj Čet Mar 06, 2008 5:48 am

Da znas da je katastrofa

Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Čet Mar 06, 2008 5:54 am

crvenkapa85 ::a od moje komsinice prijateljica ima malu od god.i jos jednu od4,ova malu urnise svaki dan kao naprimer navuce joj kesu na glavu,gurne je...i idu valjda kod nekog savetnika...blablabla nisam odavno cula kako im je sad.strasno

uzassssssssssss affraid blago receno njoj sigurno nesto fali.
imam i ja slican primer u komsiluku naime roditelji malog su totalni kreteni,debili neznam ni sama kako da ih nazovem,stalno ga urnisu,teraju da ih za sve i svasta slusa i poslusa,kao tako ga vaspitavaju,a ako to ne uradi ili nedaj boze kaze necu,onda slede kazna,zatvaranje u sobu , glupi i dosadni monnolozi koji bi i nama dosadili,a ne njemu,a ponekad i batine i sto je najgore recenice tipa e sad ce se nauciti pameti....mislim da ga vise urnisu psihicki nego psihicki..dete naprosto ima strah i od svoje senke,nanajmanji sum se trza,prica tiho sav je pod stresom,jadnicak... Crying or Very sad

bbudalizam,kretenizam,strasno ....takvima ne bi dala dete ni da mu pridju,a kamoli da ga imaju!!!!!!!! Mad Evil or Very Mad

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Čet Mar 06, 2008 8:39 am

Reno pa takve ljude treba prijaviti, ja bih to prijavila, pa to je maltretiranje!

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Čet Mar 06, 2008 8:53 am

mala Milena ::Reno pa takve ljude treba prijaviti, ja bih to prijavila, pa to je maltretiranje!

hteo mm par puta jer smo se zatekli vise puta pred istim scenama (ali posle misli sta da se kaci sa budalama,posle jos da imamo poblema zbog potrebe jer taj njegov tata i nije da nije sasvim normalan)...jer oni ne gledaju ni gde su ni ko je tu,kad mali zgresi po njihovom,ili ih ne poslusa,odma sledi soba,ma ludaci,jedno vreme smo se kao druzili,ajde prve komsije smo,a posle kad sam videla da je i na moju decu pocela da se breca i ponasa se kao sa njenim,ma mars bre....znala je i u mojoj kuci da ona njima zapoveda ili skrece paznju na nesto,alo bre...sta umislas...nisu imali oci da je vide...pa tu am ja sta ces ti jos i mjoj deci da solis pamet...kao moji su nemirni,a njen dule sedi pored nje..pa gde sme i da se pomeri,a kamoli da ustane,ako mu ne odobri...strasno...sad samo zdravo,zdravo...i jos je rekla za moje kako su razmazeni,a njen dule je vaspitan...pa i ja bi bila ,da se neko tako ponasa sa mnom tj. on mora tako,neme ni da se pbuni ili kaze nesto protiv vec zna sta ga ceka,a njegov tata kaze to je po vojnicki,da bude od njega covek ne kreten,a nisu ni svesni da ce ga upravo oni napraviti istim.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Čet Mar 06, 2008 8:59 am

pa zar nemoze neko anonimno to da uradi???? Ja bi to uradila bez razmisljanje??

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Čet Mar 06, 2008 9:32 am

nemam pojma...zao mi deteta,ali sta da radim njihovo je,oni su mu roditelji...valjda znaju sta rade ili se vremenomunormale.

kazem ti nema on ni masnice ni povrede,(a to je osnov za isto)-dokazi,ne maltretiraju ga toliko fizicki,vec psihicki napravice ga socijalnim slucajem kad poraste ili nekom vucibatinom,neznam da se sa takvim ponasanjem pravi od deteta covek.....kazem ti totalni idioti!!!!,ali po njima je to ok ,oni se toga pridrzavaju oboje,i i dalje ne misle da time grese i cine samo lose detetu....nesecam se bar dok sam ih ja malo vise vidjala kad su tom detetu pruzili osmeh ,poljubac ili zagrljaj...a tako je dobar,sladak i umiljat...srce mi se cepalo svaki put...valjda ce mu bog pomoci da mu se roditelji smire i pocnu da se prema njemu ophode kao prema detetu prvenstveno ljudskom bicu,a ne kao prema nekoj stoki.

no emilija mi se raspricale i ...odvozale sa teme... lol!

p.s.ja u crvenkapino postu procitah da mama urnise dete,a ne sestra i jos se pitam sta e tu ljubomorno,al reko ajde pa zato navedeh ovaj primer i slucaj.

lele,sta mi je danas ,sve citam naopako,ili promasim jednu rec i onda recenicu i misao razumem sasvim drugacije...
eto ako veka zeli nek prebci ovo uzlostavljanje...zamolila bi je...a ja odsada bolje da cutim cutim hihihihihihihi lol!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od daniela taj Pet Apr 04, 2008 11:48 am

Moja deca su 7 god. razlike,isto dok se nije rodila elena sin je bio centar sveta svi smo bililoko njega.Kad sam ostala trudna isao je sa mnom na kontrole gledao bebu , bio je presrecan.Prvi put je bio bez mene kad sam otisla u porodiliste,ja sam plakala a on se radovao zato sto ce se roditi beba.Kad sam dosla kuci sa bebom nije izlazio iz sobe , non-stop je bio tu pomagao mi oko kupanja itd..Evo i sad uopste nije ljubomoran,mislim da je presretan zato sto ima sestricu.Zajedno se igraju a kad je u skoli seka ga trazi , kad dodge presretna je.Mislim da sam ga dovoljno pripremila i ato nije ljubomoran.Nastojavam nikad da ih ne dvojim sto dobije seka dobije i on.Kad nesto kupimo njemu uvek kupimo i sestrici.

daniela
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 63
Godina : 41
Datum upisa : 26.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Pet Apr 04, 2008 8:49 pm

Daniela to zbog razlike, ja vidim da u sva deca ljubomorna ali na manji uzrast,
Angel je decko, razume da je ljubomora nepotrebna!!

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 9:38 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh