Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Razvoj novorođenčeta u određenom mesecu, sposobnosti

Strana 3 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Razvoj novorođenčeta u određenom mesecu, sposobnosti

Počalji od Dy taj Ned Okt 28, 2007 11:18 pm

First topic message reminder :

Novorođenče-prvi mesec

Koliko god se činili malima i krhkima, budite sigurni da će im vaša nježnost i ljubav zadovoljiti temeljne potrebe: da budu voljeni i sigurni s vama.

Dostignuća ovoga mjeseca:

· Ležeći na trbuhu može kratko odignuti glavicu od podloge.
· Može usredotočiti pogled na vaše lice.
· Očima može pratiti predmete koje mičete oko 15 centimetara iznad lica.

*Sva djeca imaju svoj tempo razvoja, pa ako vaše dijete nije svladalo ove vještine, budite sigurni da hoće s vremenom. Ako ste zabrinuti zbog razvoja svoje bebe, razgovarajte o tome s pedijatrom.

Primitivni refleksi vašeg novorođenčeta

Vaše je dijete rođeno s velikim brojem refleksa koje izvodi instinktivno, nakon 2-6 mjeseci ti će se refleksi postupno gubiti. Ako su refleksi nepravilni ili se ne mogu izazvati, to je znak neke bolesti.

Refleks hvatanja
Kada vašoj bebi stavite prst na dlan, ona će ga refleksno čvrsto stisnuti. Taj će refleks izvesti i na nožnim prstićima.

Moroov refleks ili refleks obuhvaćanja
Kada se beba uplaši zbog naglog jakog zvuka ili nekog naglog pokreta, raširit će ruke i prstiće, hvatati (grliti) zrak ispred sebe i, vrlo često, zaplakati. Beba se tako instinktivno brani, a može biti prilično zastrašujući za roditelje.

Refleks "traženja" mamine dojke
Ako blago dotaknete djetetov obraz ili kut usnica dijete će se automatski okrenuti glavicu na tu stranu i hvatati ustima bradavicu (ili prst) te početi sisati.

Refleks sisanja i gutanja
Vaša je beba spremna hraniti se pomoću sisanja.

Refleks žmirkanja
Svaki put kada je izloženo jakoj svjetlosti ili uznemireno jačim zvukom dijete će instikntivno zažmiriti.

Refleks automatskog hodanja
Iako je beba još daleko od "prave stvari", ako ju primite ispod pazuha i uspravite da stoji na nožicama refleksno će stavljati nogu ispred noge i koračati.

Razvoj osjetila

U prvih mjesec dana vaša će beba iskusiti pravu simfoniju osjeta. Ono što čuje i vidi može ju smiriti, zadovoljiti i zaokupiti.

Vid: vid vaše bebe naginje kratkovidnosti: pogled najbolje može fokusirati na predmete udaljene oko 10 do 15 centimetara. Debele linije i izrazito crno-bijeli oblici okupirat će joj pažnju. Stavite mobilnu igračku na krevetić iznad bebine glave tako da može pratiti njezine pokrete. Pazite samo da boje nisu jako kričave i da su oblici na mobilnoj igrački smješteni na različite visine. Beba već sada može okretati glavu i oči za vama. Već sada beba iskušava svoj oponašateljski talent imitirajući izraze vašega lica.

Sluh: Beba dobro poznaje vaš glas i reagira na njega tako što se smiri ili pokaže veće uzbuđenje. Pričajte ili pjevajte vašoj bebi dok ga hranite, presvlačite pelene ili dok ju kupate. Vaše riječi bit će bebine prvo oruđe komunikacije. Od vas će vaše novorođenče naučiti pričati i slušati. Otkrit ćete također da bebe vole glazbu; puštajte joj lagane uspavanke tijekom dana i prije spavanja kako bi joj pomogli da se opusti.

Osjet: Vaše maleno odgovara na vaš dodir. Iskoristite svaku priliku da budete bliski tijekom hranjenja, milovanja ili igranja. Reagirajte na bebin plač: to će joj pomoći da vrlo brzo shvati kako ste vi tu da se brinete za nju.

Pospane vijesti

Tijekom ovih prvih tjedana, vaše maleno će spavati, spavati i spavati. Prosječno novorođenče prespava 15 do 18 sati na dan. Iako se vi vjerojatno nadate da će periodi naduljeg spavanja biti noću, ne računajte na to, barem ne još neko vrijeme. Jedan od načina da se približite tom cilju je da dijete probudite ako spava dulje od tri-četiri sata tijekom dana.

Večera!

Već sada, vaša beba predviđa vrijeme za jelo. Ako dojite, pripremite se da ćete dojiti svaka dva do tri sata. Znat ćete da je beba dobila dovoljno ako bude zadovoljna nakon obroka, ako i dalje ima mokre pelene i ako se normalno razvija.

Ako bebu hranite pripravcima, planirajte ju hraniti svaka tri do četiri sata. Na početku, jest će otprilike 50 do 120 ml pri svakom obroku, ali vremenom i ta će se količina povećavati.

Kada počne prepoznavati vaše lice, glas i dodir počet će popunjavati svoju bazu podataka. I prije nego što se okrenete, izrazit će to prepoznavanje i povjerenje jednim velikim i predivnim osmjehom.

Stručnjaci se slažu da je majčino mlijeko najbolja hrana za vašu bebeu. Ne samo da je jahranjivija namirnica koju će vaše dijete ikada jesti, nego donosi i puno više prednosti vašem novorođenčetu.

Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 38
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Re: Razvoj novorođenčeta u određenom mesecu, sposobnosti

Počalji od Gost taj Sub Feb 09, 2008 11:22 am

mala Milena ::bravo za nasa napredna mala sofiya!!!!!!!!

Mi hvatamo nogice i to uvek kad je bosa i kad gi uhvati odma hoce da gi jede hihihiihihih
A za stajanje jos je mala.
Emi pa nisu one toliko male za stajanje- nase tri drugarice od kojih je jedna starija 3 nedelje a druge dve mesec ipo su isto u tom uzrastu stajale. Ja uzimam u obzir i to da sam ja u tom uzrastu stajala a sa sest meseci sedela bez potpore- tako mi mama kaze, a mm je do sestog puzao. Ja sam procenila da moje dete nije malo.
Bas sam evo i u knjizi "Sta da ocekujete prva godina" procitala da ce u petom mesecu dete mozda cak moci da se iz sedeceg polozaja povuce u stajaci i da ce moci da stoji drzeci se za nesto ili nekog. Jesu sanse manje, nije obavezno ali je moguce i daleko od toga da je lose ako se desi.
Sofiya uziva u tome i ja necu stajati na put toj aktivnosti- cak se stalno i mm i sveki i ja tako sa njom igramo. Da vidis kako je srecna i sva vazna kad se uspravi i krene da gleda oko sebe sa osmehom. Danas je i nozice krenula da pomera i da "hoda". Ali to je ipak samo moje misljenje i moje dete. Sva su drugacija...

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Feb 09, 2008 11:37 am

naravno da moze da stoji.
naravno opet ne cvrsto i stabilno,uz oslonac da,ali ipak moze i treba da oseti svoje noge i tlo pod istim.
zato emi slobodno je drzi svojim rukama za njeme rucice i pusti je malo da vezba,u pocetku ce drzati skuoljena stopala ili uvuci prstice,ali vrlo brzo ce stati celom nogom,pa mozda uskoro i napraviti par koraka,naravno uz tvoju pomoc,slicno kao mala sofija.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sub Feb 09, 2008 11:39 am

Milice mozda i moze nisam probala
aj sutra cu .....hihihi mene je pomalo strah scratch

Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Godina : 33
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Feb 09, 2008 11:42 am

probaj emi,videces da moze,a da ni neznas,moji su se bre u ketrecu sa 5 nepunih 6 nisu imali,dizali iz sedeceg polozaja u stojeci,doduse jako smesno i na samo njima poznate nacine,ali borili su se.
cega se bojis,nije ona lutka da se polomi,stavi to dete da stane i oseti svoje nogice,a kroz koji mesec kad joj ocvrsnu iste si nadrljala hihiihihi.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Feb 09, 2008 11:46 am

Prvih dvanaest meseci bebinog života obeleženi su intenzivnim rastom i razvojem po strogo utvrđenom redosledu. Međutim, ne razvijaju se sva deca istim tempom, pa zato podatke iz ovog teksta ne treba uzeti "zdravo za gotovo" već sa određenom rezervom, naročito kada je reč o periodu nakon šestog meseca
OVAKO SE RAZVIJA BEBA, MESEC PO MESEC
Većina beba podiže glavicu već s tri meseca, a ako ona tu veštinu savlada tek sa četiri, ne znači da zaostaje u razvoju. Neke bebe samostalno počinju da sede već sa šest meseci, prohodaju sa devet, dok neka deca puze sve do trinaestog meseca, jer se plaše da ne padnu. Bez obzira na ovakve razlike u savladavanju ključnih veština, i jedni i drugi se razvijaju u okvirima normalnog. Stoga, nikada nemojte da upoređujete svoju bebu sa ostalim, već pratite njen razvoj u okvirima njenih mogućnosti. Pre ili kasnije, sve bebe savladaju određene veštine, pa se zbog toga ne treba slepo pridržavati tabele razvoja. Poznavanje toka razvoja deteta služi da biste na vreme uočili određena velika odstupanja u razvoju (na primer, ako beba ni sa devet meseci ne pokušava da sedi), kao i da biste na vreme potražili savet lekara, što je veoma važno za zdravlje i pravilan rast i razvoj vašeg deteta.
1. MESEC

Spavalica
U prvom mesecu, većina beba spava 90% vremena, tako da ne treba da očekujete "senzacionalne" pomake u njenom razvoju. Međutim, u položaju na stomačiću, većina refleksno okreće glavicu u stranu, kako bi oslobodila disajne puteve. Ruke i noge su joj savijene u laktovima i kolenima, a karlica odignuta od podloge zbog čega se bebina kolena nalaze ispod stomaka (ovo je, inače, položaj kakav je zauzimala dok je boravila u maminom stomaku). U položaju na leđima, beba najčešće okreće glavicu u desnu stranu. Šake su joj čvrsto stegnute, a krajem prvog meseca, većina beba na trenutak uspe da odigne glavicu od podloge. Krajem prvog meseca neke od njih uspevaju da fokusiraju pogled na mamino lice i da proizvode zvuke nalik grgoljanju.
2. MESEC

Još uvek spavalica
U položaju na stomačiću beba uspeva da odigne glavicu od podloge i da je zadrži tako desetak sekundi. Polako počinje da napušta fetalni položaj (onaj koji je zauzimala dok je bila u maminom stomaku), tako da su joj ručice i nožice manje savijene u laktovima i kolenima. U položaju na leđima pogledom prati igračku jarke boje, kao i lice koje se kreće. Šake su joj još uvek zatvorene, ali palac više nije "zarobljen", već se nalazi izvan nje. U uzrastu od dva meseca beba počinje da "komunicira" ispuštajući zvuke, najčešće "a", "u" i "e".
3. MESEC

Smeško
U toku trećeg meseca, beba delimično uspeva da odigne grudni koš od podloge oslanjajući se na podlaktice. Nožice su sada skoro potpuno ispružene, a kolena blago savijena prema stomačiću. U položaju na leđima, glavicu okreće na jednu i drugu stranu, veselo reaguje kada ugleda igračku jarke boje i pruža ručice prema njoj. Šake više nisu zatvorene, a javlja se i prvi pravi smešak (grimase koje beba pravi u ranijem uzrastu uglavnom su refleksne radnje). Što se tiče razvoja "zvučnih signala", u ovom uzrastu počinju da proizvode "rrr" glasove.
4. MESEC

Gugutalica
U položaju na stomačiću, beba uspeva da podigne glavicu i grudni koš čvrsto se oslanjajući na laktove. U položaju na leđima, pogledom prati predmete ispred sebe i pokušava ga ih dohvati (nemojte da se plašite ako u tome ne supe jer koordinacija oka i ruke još nije potpunon uspostavljena). Stavlja igračke u usta, što ukazuje na prisutnost koordinacije "ruka-usta". U uzrastu od četiri meseca, beba počinje da guče proizvodeći glasove "gu" i "ga", a kada je zagolicate, možete da očekujete i glasan smeh.
5. MESEC
"Plivač"

U položaju na stomačiću, beba se oslanja na poluotvorene šake s poluispruženim rukama u laktu. Prisutno je takozvano plivanje, kada beba istovremeno odiže i ručice i nožice od podloge i "balansira" na stomaku savijajući leđa u luku. U ovom uzrastu, većina njih može da strpa nožni palac u usta, odnosno, trpa u usta sve što joj padne pod ruku. Ako joj se ponudi neki predmet, beba ga prihvata. Ukoliko joj stavite jastuke iza leđa, može da sedi, ali se većina veoma brzo prevali na stranu.
6. MESEC

"Prilepak"
U položaju na leđima, beba sama odiže glavu od podloge i pruža ruke prema mami, hvata svoja stopala i stavlja ih u usta. Ciljano hvata ponuđenu igračku i prebacuje je iz ruke u ruku. Ako joj se ponudi druga igračka, prvo će ispustiti prethodnu, pa će tek onda prihvatiti ponuđenu. U položaju na stomačiću, oslanja se na potpuno ispružene ruke i može sama da se okrene na leđa. Leđni mišići su malo očvrsnuli, pa se više ne prevaljuje na stranu, već uspeva da se zadrži u sedećem položaju. Međutim, još uvek ne može samostalno da sedi bez naslona. U ovom uzrastu, vaša beba može da razlikuje poznate od nepoznatih osoba. Neke bebe reaguju plačem na nepoznato lice, a neke se samo čvrsto priviju uz mamu.
7. MESEC
Snagator

Sa sedam meseci, beba se samostalno okreće iz položaja na leđima na stomačić i obrnuto. Uspeva da prenese i težinu na jednu ruku, dok joj je druga slobodna da njome može da hvata predmete. Dok leži na leđima, igra se svojim stopalima, što dokazuje prisutnost koordinacije između šaka i stopala. Igračke hvata prstima i ispruženim palcem bez dodirivanja dlana, a ako joj se pruži druga kocka, dok jednu već drži, prihvatiće je bez potrebe da prethodnu baci. U ovom uzrastu, većina beba ponavlja slogove "ba", "da" i "ka" i uživa u igri "Gde je beba?" (kada joj prebacite maramu preko lica, ona je ručicom skida i smeje se kada vas ponovo ugleda).
8. MESEC

Puzalica i brbljivica
Većina beba u osmom mesecu života može već samostalno da sedi potpuno ispravljenih leđa. Ukoliko želi da promeni položaj, neće se prevaliti na stranu, već će se dočekati na ruku, ispruženu na onu stranu na koju se naginje. Smeje se dok posmatra svoj lik u ogledalu, posmatra šta roditelji rade i obožava da se igra "žmurke" (mama se sakrije iza naslona fotelje, a zatim se iznenada pojavi). Reakcija bebe je otprilike ovakva: kada mama "nestane", ona se uozbilji i pogledom je traži, a kada se ponovo pojavi, bebino lice se ozari. Neke bebe u ovom uzrastu počinju da puze potrbuške, a većina njih počinje da "brblja" udvajajući slogove "ba-ba", "da-da" i slično, tako da bake i dede s ponosom ističu kako je unuče prvo njih oslovilo.
9. MESEC

"Ljuljalica"
U uzrastu od devet meseci, beba se "ljulja" na dlanovima i kolenima i počinje da puzi četvoronoške (ali je guza još uvek "zalepljena" za pete). Roditelji ovu fazu razvoja nazivaju "Šta je to?" fazom, jer dete ne prestaje da upire kažiprstom u predmete tražeći odgovor na pitanje kako se koji predmet zove. Predmete uzima sa dva prsta (ne celom šakom) i lupa njima po podu. U stojećem stavu, ako ga pridržavate za ruke, dete stoji čvrsto celim stopalima na tlu.
10. MESEC

Zvrk
Pošto je postigla odgovarajuću koordinaciju pokreta ruku i nogu, beba sada može da puzi na dlanovima i kolenima. Neke bebe uspevaju da se pokreću samo prema napred, dok neke to mogu da učine i unatraške. Nožice su ojačale, pa beba sada može da stoji pridržavajući se za ogradicu kreveca. Namerno ispušta predmete na pod i čeka da ih majka podigne (bebe ovu igru obožavaju, a za mame je ovo odlična vežba). Sa punih deset meseci dete izgovara prvu reč sa konkretnim značenjem.
11. MESEC

Dete se samostalno podiže u stojeći položaj pridržavajući se jednom rukom za oslonac, dok drugom poseže za predmetom na podu. Uspeva da korača u mestu, a neka deca u ovom uzrastu već prave prve korake ka napred (poneke u stranu). Odaziva se kada ga neko pozove, kreće se prema njemu, pruža mu igračku i ume da ubaci kockice u kanticu. Na zabranu (obično je to samo povik "ne!") reaguje prekidom određene aktivnosti.
12. MESEC

U uzrastu od godinu dana, dete pravi korake prema ka napred pridržavajući se za mamu jednom rukom. Međutim, većina dece ovog uzrasta prelazi u četvoronožni položaj ukoliko želi brzo da stigne do određenog cilja. Obično to čine velikom brzinom, pa ih je potrebno non-stop nadzirati da se ne bi dogodila nezgoda (beba ne zna gde počinje stepenište na primer, pa se često dešava da se skotrlja niz njega). Dok sedi za stolom, sposobno je da sakuplja mrvice sa stola, zna nazive nekolicine predmeta i ume da ih pokaže prstom. U proseku, dete staro godinu dana izgovara pet reči sa značenjem što označava početak intenzivnog razvoja govora.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sub Feb 09, 2008 11:54 am

Renata ::a kroz koji mesec kad joj ocvrsnu iste si nadrljala hihiihihi.
lol!

ajde molim te objasni mi kako da je podignem i da je drzim??? Embarassed

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Feb 09, 2008 11:55 am

Renata :: Ukoliko joj stavite jastuke iza leđa, može da sedi, ali se većina veoma brzo prevali na stranu.
Jao umrla sam od smeha pre neki dan! Stavila sam je na krevet podglavljenu V jastukom iza ledja i dala joj igracke. Ona ih naravno razbacala i krenula unapred za jednom daljom. Dok sam se ja okrenula ona se preturila i skotrljala preko kreveta pa u krevetac. Ja reko sad ce plac kad ona umire od smeha, steze onu igracku i gura je u usta- sve u fazonu jel vidis da sam te dohvatila! Djavolak mali! Laughing

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Feb 09, 2008 11:56 am

Kada vaša beba stigne do nove prekretnice u razvoju, njeni prvi koraci nikako ne mogu da budu “utabani”.

Tako će jednog dana da stoji naspram kauča - možda će da sklizne pored njega - a sledeće je da će se oklevajući, nesigurno teturati prema vašim ispruženim rukama. Onda se odjednom sve to završava i vaše dete bukvalno otrči, ostavljajući period odojčeta iza sebe. Sve u svemu, prvi “bebeći” koraci vašeg mališana su njegova prva kretnja ka samostalnosti...

Tokom prve godine života, vaša beba je zauzeta razvojem koordinacije i snage mišića celog tela. Ona će naučiti da sedi, da se prevrne preko glave i da puzi pre nego što, oko osmog meseca, nauči da ustaje i da stoji. Od tog vremena, najznačajnije je da stekne samopouzdanje, odnosno smelost i da postigne ravnotežu. Većina beba napravi prvi korak otprilike između devetog i dvanaestog meseca, a dobro hoda u periodu kada napuni četrnaest, petnaest meseci. Ne brinite ako je vašem detetu za prohodavanje potrebno malo više vremena. Mnoga savršeno normalna deca nisu vična hodanju dok ne napune šesnaest, sedamnaest meseci.

KAKO SE RAZVIJA?
Noge vašeg novorođenčeta nisu ni približno dovoljno jake da ga drže. Međutim, ako ga vi držite uspravno, ispod njegovih ruku, ono će nogama koje vise da “cupka” i da upire stopalima o tvrdu površinu, skoro kao da hoda. Ovo je refleksna radnja, koja će da potraje par meseci.

Peti mesec: Do vremena kada je vaša beba otprilike stara oko pet meseci, ona će nezgrapno da se pokreće, da se “bacaka” gore-dole ako je pustite da balansira na vašim butinama. Bacakanje će joj biti omiljena aktivnost sledećih par meseci, pošto mišići njenih nožica nastave da se razvijaju, dok ona ovladava prevrtanjem, sedenjem i puzanjem.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sub Feb 09, 2008 12:00 pm

[quote="Cogswell]Ja reko sad ce plac kad ona umire od smeha, steze onu igracku i gura je u usta- sve u fazonu jel vidis da sam te dohvatila! Djavolak mali! Laughing[/quote]

:volim: srculence malo

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Feb 09, 2008 12:01 pm

Ja sam ovako Emi- uhvatim je ispod misica i uspravim oslanjajuci joj stopala o pod. Onda sam je podizala i spustala govoreci boing-boing- kao da je loptica koja odskace. To joj je bilo jako smesno. Onda je pocela sama iz sedeceg polozaja da se vuce u stojeci i ja sam joj pomalo pomagala i pridrzavala je kad joj klecnu kolena. Sad joj vise ne klecaju pa se ona sama drzi za moje ruke a ja sam samo obazriva da ih ne pusti.
Probaj- nije tesko i obe cete se nasmejati. Mozes za pocetak recimo na krevetu jer ce tu stvarno da odskace.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Feb 09, 2008 12:01 pm

Renata ::
KAKO SE RAZVIJA?
Noge vašeg novorođenčeta nisu ni približno dovoljno jake da ga drže. Međutim, ako ga vi držite uspravno, ispod njegovih ruku, ono će nogama koje vise da “cupka” i da upire stopalima o tvrdu površinu, skoro kao da hoda. Ovo je refleksna radnja, koja će da potraje par meseci.
Peti mesec: Do vremena kada je vaša beba otprilike stara oko pet meseci, ona će nezgrapno da se pokreće, da se “bacaka” gore-dole ako je pustite da balansira na vašim butinama. Bacakanje će joj biti omiljena aktivnost sledećih par meseci, pošto mišići njenih nožica nastave da se razvijaju, dok ona ovladava prevrtanjem, sedenjem i puzanjem.

ovako nekako!!!!!
znaci sednes dole ili na krevet sa spojenim butinama,uhvatis je ispod njenih ruku i pustis je da nogicama "bucka "ili ti udara o tvoje butine,veruj mi svidece joj se i slobodno je pusti da se osloni na niih,koliko god moze i hoce,nece stojati bas kako bi trebalo,ali ce se itekako boriti sa svojim nogicama da savlada stajanje.
javi nam kako joj se svidelo!!!!!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sub Feb 09, 2008 12:02 pm

obavezno cu da vam javim hihihihihi :komp:

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mama_daisy taj Sub Feb 09, 2008 12:17 pm

Ja mislim da je veoma rano da se dete postavlja na stopala sa 5 meseci, dete najpre treba da sedi pa da se lezeci na stomaku oslanja na rucice, da dize guzu, pa da malo ojacaju ledja...pa tek onda da stoji...

mama_daisy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 968
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Feb 09, 2008 12:23 pm

nije ovo klasicno stojanje ili ti oslanjanje na stopala,ovo je vise neko odbacivanje istima ili nesto poput vezbica za nogice...naravno da ne treba preterivati,i treba dete drzati ispod pazuha i blago prislanjati tj odbacivati sa svojih butina,vise karoz igru nego kao bas bas stajanje,jos su im nozice malene i nejake,ali treba sa vremena na vreme da osete i ddodir sa stopalima naravno opet ponavljam blago i tek tek ne klasicbno nego kao prislanjanje ili odbacivanje nesto slicno kao sto je milica objasnila da radi sa sofijom.
a ovo sve nevena sto si navela stoji.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Feb 09, 2008 12:43 pm

Svako dete druga prica. Ja samo smatram da ako dete samo nesto moze i hoce ne treba ga sputavati. Moj je moto: "Gledaj i slusaj svoje dete i ono ce ti reci sta mu, kad i kako treba".
Ali s druge strane nikad ne treba raditi nesto na silu i terati dete na bilo sta bez obzira da li je u uzrastu kad druga deca to rade ili ga je cak i preslo. Nisam ni za to da se deca prepuste skroz sama sebi a da roditelji budu pasivni posmatraci vec im treba kroz igru dati ideje za kopiranje. Moze i treba mu se to nesto uciniti zanimljivijim mimikom ili verbalnom stimulacijom ali nikako fizickim prisiljavanjem. Ako nije raspolozeno tad uvek postoje druge igre i zanimacije i za njega i za roditelje.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od maja taj Ned Feb 10, 2008 3:35 am

Ja se slazem sa Nevenom.
Nama je pedijatar rekao , bez obzira sto Mateja hoce da se oslanja na nozice, da mu to ne dozvoljavamo sve do ultrazvucne kontrole kukova koja se radi u sestom mesecu. Tek tada, ako dr kaze da je sve ok,mozemo pomalo da ga oslanjamo, bas kao sto je Renata opisala, ali pomalo. I to iz razloga koje je Nevena navela, bebina kicma i kukovi nisu dovoljno razvijeni da bi mogla da se oslanja na noge. To kasnije moze da prouzrokuje mnoge poremecaje, nepravilno srastanje kukova, krivljenje nozica i kicme.
Moje misljenje je da taj motoricki razvoj ne treba forsirati i bez obzira sto petomesecna beba zeli da stoji ne treba joj to dozvoljavati.
Mateja je sa 5,5-6 meseci poceo onako trapavo da puze, sa 6,5 je vec bio jako spretan i brz, sa 7 je poceo samostalno, stabilno da sedi, a sa 8 se sam podigao na nozice u krevetcu. Vremenom je naucio da seta pridrzavajuci se za namestaj,a sa 11 meseci je napravio prva samostalne korake.
Dakle...sve u svoje vreme.

maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 32
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Ned Feb 10, 2008 9:14 am

nisam mogla da rizikujem....meni je strah da joj se nesto ne desi.
Rano je, i necu da pravim eksperimet!
Danas je probala novu stolicu, svidja joj se!
Ostala je 15min. i nje i dosta je bilo za danas!

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sre Feb 20, 2008 9:46 am

Vaša beba sada vidi i čuje svet skoro isto onako dobro kao i Vi. Njene komunikacijske veštine napreduju ubrzano, što ste već primetili jer se njeno gukanje, vrištanje i brbljanje promenilo za oktavu. Beba sada svojim specifičnim zvucima pokazuje svoj stav, reaguje na objekte ili ljude. U tom bebinom oglašavanju, sada možete da razlikujete sreću, nestrpljivost, ili čak zadovoljstvo.

U ovom uzrastu većina beba brblja, izgovarajući stalno jedan slog, kao što je „ba“, „ma“, „ta“ ili „ga“. Podstičite bebu u tome, tako što ćete je imitirati, ili tako što ćete završavati njen izgovoreni slog nečim što ima značenje (na primer, ako beba kaže „ma“ Vi joj kažite: „Jeste, ja sam ma-ma“ ili ako kaže „ba“ Vi recite: „Ba-ta? Gde je tvoj bata?“ i slične kombinacije).
ovo je za beba stara 6 meseci....ali Milena uopste ne prica ba ma da????
Ona zna da kaze nesto kao ajajajjaja ljuljulju....ali ma i ba jos uvek ne??

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Feb 20, 2008 9:59 am

Ni Sofiya jos ne izgovara te slogove bas tako... Mozda je nekoliko puta povezala. Vise onako usnicama vlazno kaze bbbbbbbbbb i zavrsi sa a ili ggggggga kao da grgori ili se kao plezi i ispusta neki zvuk na t... Ma kako objasniti bebeci jezik...? Laughing

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Feb 27, 2008 11:50 pm

Mi smo danas i zvanicno poceli da se krecemo! Sve je pre bilo rotiranje, kotrljanje i pomalo podizanje guze, ali jutros je 3-4 puta skroz podigla guzu i odbacila se nogicama prema napred!
Pomerila bi se svaki put po 10-ak cm i na kraju stigla do cilja- igracke. :igram:
Onda se otkotrljala na stomak da se poigra, pa ponovo na ledja u poteri za knjigicom! Jupiiiiii!!!
Inace Sofiya je sada 5.5 meseca stara (pise na tickeru al da ne moram da racunam kad mi zatreba podsecanje)!

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sre Feb 27, 2008 11:53 pm

Bravo sofiyaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!
Milena jos nemoze da pomeri svoje dupence hihiihihihi, trudi se ali kad se izmori opet se vraca na ledja, pa posle nekoliko minuta opet pokusava.......mnogo mi je smesna hahahahahha

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Feb 27, 2008 11:56 pm

bravo sofijice :igram:
veliku podrsku i pozdrav ti saljemo ,da nam sto bolje napredujes i uskoro stanes na svoje nozice :volim:

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Čet Feb 28, 2008 12:29 am

Zdravo odrastanje
08:15 28.02.2008. / Izvor: CDC/BT

Uspostavljanje emocionalnih veza
Već u prvim mesecima života majka detetu postaje najdraža igračka. Zvuk glasa, osmeh i dodir detetu pružaju zadovoljstvo i doprinose razvoju čvrste emocionalne vezanosti. Što je dete starije, kroz igru se možete zbližiti i bolje upoznati. Dete će steći sigurnost i kroz sve emocionalno obojene situacije u igri učiti o sebi i svojoj socijalnoj sredini.

Velika otkrića
Dete uči kroz igru, ono od ranog detinjstva uživa u otkrivanju i istraživanju onog što ga okružuje. Što je dete veće, njegove radnje postaju osmišljenije, a igra složenija. Njegova znatiželja i interesi postaju sve širi što utiče i na složenost igre.

Telesna aktivnost
Neizostavno je spomenuti fizičku aktivnost kao jedan od elemenata igre. Dete tokom razvoja postepeno menja spoljašnju aktivnost od neusmerenih neodređenih pokreta ka organizovanim preciznim mišićnim pokretima i reakcijama, a istovremeno konstantno istražuje svoje mogućnosti kroz igru.

Učenje govora
Dete uči mnogo brže ako se pri tom zabavlja. U ranom detinjstvu čitanje slikovnica, pevanje pesmica ili brojalica podstiču detetov govorni razvoj i proširuju detetov rečnik. Kasnije, u igri dete stiče iskustvo komunikacije, što je preduslov za nove spoznaje i sticanje socijalnih i drugih veština.

Smisao za humor
Kroz igru možete pomoći detetu da vidi svetliju stranu sveta oko sebe. Većina beba počinje da se smeje kada ima oko pet meseci. Dvogodišnjaci uživaju u praktičnim šalama s lutkama ili sl., a kasnije dete počinje da shvata i govorne šale. Igra je izvor radosti.

Razvoj kreativnosti
Igra je savršen način na koji dete može da istražuje i razvija vlastitu maštu i kreativnost. To se posebno odnosi na aktivnosti crtanja, slikanja, igre plastelinom i drugim materijalima koji detetu pružaju mogućnost stvaralačkog izražavanja.

Razvoj intelektualnih veština
Igra omogućava detetu da rano razvija pamćenje, posmatranje i produžavanje koncentracije kao i usmeravanje pažnje. To se odnosi na različite igre, od slaganja kockica do usvajanja pesmice. Svaka igra zahteva od deteta određeni intelektualni napor.

Samopouzdanje
Podsticanje razvoja samopouzdanja u ranom uzrastu kroz igru je moguće na različite načine, npr. oblačenje lutke pomaže detetu da nauči kako ono samo može da se obuče. Za razvoj slike o sebi najvažnije je roditeljsko poverenje i izražavanje poverenja u detetove sposobnosti i zalaganja.

Socijalizacija
Kako se strah od odvajanja bude smanjivao, dete će stupati u socijalne odnose sa sve širim krugom. U predškolskom uzrastu dete traži sve više kontakata i interakcija sa svojim vršnjacima, a druženje s decom pomaže pri učenju važnih socijalnih veština kao što su deljenje ili čekanje na red.

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Pon Mar 03, 2008 11:04 am

DA LI VAŠA BEBA sa šest meseci radi sledeće:
1. Gleda u pravcu novog zvuka?

2. Reaguje na svoje ime?

3. Smeje se, brblja, kada joj odrasli poklanjaju pažnju?

4. Vokalizuje zadovoljstva i nezadovoljstva? (npr:uzbuđeno ciči ili ljutito »grokće«)

5. Izgleda da razume neke reči? (npr: »tata«, »pa pa«)

6. Razgovara« sa vama brbljajući?

7. Jede meku hranu držeći kašiku prstima?

8. Okreće se s leđa na stomak i sa stomaka na leđa?

9. Diže se na ruke kada leži na stomaku? (slika A)?

10.Sedi uz pridržavanje?

11.Koristi ruke kada dohvata, čvrsto hvata, lupa i pljeska?

12.Prinosi ruke ili igračke ustima?

13.Pljeska vas po licu,vuče za kosu, dira naočare?

Vaše dete očekuje da sprovodite sledeće aktivnosti, jer je to Vaša uloga u njegovom razvoju

Imitiraj zvuke koje pravim. Oni se menjaju, sve je više brbljanja. Pokušaj da me

podstakneš da ti ih upućujem, kao da vodimo razgovor. Ja volim kada mi se obraćaš i

pevaš pesmice.

Kada ne gledam u tebe, protresi zvečku, stisni igračku koja »svira« ili me pozovi imenom iz

različitih delova sobe. To će mi pomoći da gledam u pravcu tog zvuka.

Uživam kad mi pevaš neke pesme ponovo, od početka: »taši taši tanana«, »ringe ringe,

raja«.......to su samo neke od mojih omiljenih.

Pokaži mi kako se nešto radi: »kaži pa pa«, »daj poljubac«...... i ja ću naučiti da to

uradim sam.

Kada pokušavam da ti kažem nešto pogledom, hvatanjem, brbljanjem, smejanjem ili

plakanjem pokušaj da razumeš na šta se to odnosi, pa mi to i reci- »pravim« rečima.

Stavi me na stomak i koristi igračku da me podstakneš da se podižem na ruke i pokušam da je

dohvatim.

Pomozi mi da se okrenem sa stomaka na leđa. Ja učim kako moje telo radi i želim da

istražujem okolinu.

Pomozi mi da se igram. Podupri me u uglu kreveta ili na podu (ćebetom, jastukom) i stavi mi na na dohvat ruke neke od mojih omiljenih igračaka.
Želeću da dohvatim igračke, ali moji pokreti još uvek nisu sigurni. Zato budi sa mnom, ohrabri me.Stavi igračke na različita mesta i udaljenost od mene. Ja ću se pružati i grabiti ih, a ti rec »uhvatio si (ime igračke)«
Volim da predmete različitih boja, veličina i tkanja čuvam i stiskam, jer tako jačam.Podstiči me da koristim obe ruke.

Još uvek volim tišinu. Zato, grli me, čuvaj me – ljuljuškaj me, pričaj mi, pevaj mi i čitaj.

utesi i me kada sam nesrećan i nervozan, ljuljajući me, držeći me čvrsto u zagrljaju, pričajući

mi nežnim glasom. Reaguj, odgovori na moj plač. Zapamti, ti me ne možeš razmaziti.

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Mar 03, 2008 11:06 am

Još uvek volim tišinu. Zato, grli me, čuvaj me – ljuljuškaj me, pričaj mi, pevaj mi i čitaj.

utesi i me kada sam nesrećan i nervozan, ljuljajući me, držeći me čvrsto u zagrljaju, pričajući

mi nežnim glasom. Reaguj, odgovori na moj plač. Zapamti, ti me ne možeš razmaziti.

ovaj deo mi se posebno dopada :volim: sad si me podsetila kad su moja deca bili bebironi...... :placem:

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 8:38 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

- Similar topics

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu