Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Razvoj novorođenčeta u određenom mesecu, sposobnosti

Strana 2 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Razvoj novorođenčeta u određenom mesecu, sposobnosti

Počalji od Dy taj Ned Okt 28, 2007 11:18 pm

First topic message reminder :

Novorođenče-prvi mesec

Koliko god se činili malima i krhkima, budite sigurni da će im vaša nježnost i ljubav zadovoljiti temeljne potrebe: da budu voljeni i sigurni s vama.

Dostignuća ovoga mjeseca:

· Ležeći na trbuhu može kratko odignuti glavicu od podloge.
· Može usredotočiti pogled na vaše lice.
· Očima može pratiti predmete koje mičete oko 15 centimetara iznad lica.

*Sva djeca imaju svoj tempo razvoja, pa ako vaše dijete nije svladalo ove vještine, budite sigurni da hoće s vremenom. Ako ste zabrinuti zbog razvoja svoje bebe, razgovarajte o tome s pedijatrom.

Primitivni refleksi vašeg novorođenčeta

Vaše je dijete rođeno s velikim brojem refleksa koje izvodi instinktivno, nakon 2-6 mjeseci ti će se refleksi postupno gubiti. Ako su refleksi nepravilni ili se ne mogu izazvati, to je znak neke bolesti.

Refleks hvatanja
Kada vašoj bebi stavite prst na dlan, ona će ga refleksno čvrsto stisnuti. Taj će refleks izvesti i na nožnim prstićima.

Moroov refleks ili refleks obuhvaćanja
Kada se beba uplaši zbog naglog jakog zvuka ili nekog naglog pokreta, raširit će ruke i prstiće, hvatati (grliti) zrak ispred sebe i, vrlo često, zaplakati. Beba se tako instinktivno brani, a može biti prilično zastrašujući za roditelje.

Refleks "traženja" mamine dojke
Ako blago dotaknete djetetov obraz ili kut usnica dijete će se automatski okrenuti glavicu na tu stranu i hvatati ustima bradavicu (ili prst) te početi sisati.

Refleks sisanja i gutanja
Vaša je beba spremna hraniti se pomoću sisanja.

Refleks žmirkanja
Svaki put kada je izloženo jakoj svjetlosti ili uznemireno jačim zvukom dijete će instikntivno zažmiriti.

Refleks automatskog hodanja
Iako je beba još daleko od "prave stvari", ako ju primite ispod pazuha i uspravite da stoji na nožicama refleksno će stavljati nogu ispred noge i koračati.

Razvoj osjetila

U prvih mjesec dana vaša će beba iskusiti pravu simfoniju osjeta. Ono što čuje i vidi može ju smiriti, zadovoljiti i zaokupiti.

Vid: vid vaše bebe naginje kratkovidnosti: pogled najbolje može fokusirati na predmete udaljene oko 10 do 15 centimetara. Debele linije i izrazito crno-bijeli oblici okupirat će joj pažnju. Stavite mobilnu igračku na krevetić iznad bebine glave tako da može pratiti njezine pokrete. Pazite samo da boje nisu jako kričave i da su oblici na mobilnoj igrački smješteni na različite visine. Beba već sada može okretati glavu i oči za vama. Već sada beba iskušava svoj oponašateljski talent imitirajući izraze vašega lica.

Sluh: Beba dobro poznaje vaš glas i reagira na njega tako što se smiri ili pokaže veće uzbuđenje. Pričajte ili pjevajte vašoj bebi dok ga hranite, presvlačite pelene ili dok ju kupate. Vaše riječi bit će bebine prvo oruđe komunikacije. Od vas će vaše novorođenče naučiti pričati i slušati. Otkrit ćete također da bebe vole glazbu; puštajte joj lagane uspavanke tijekom dana i prije spavanja kako bi joj pomogli da se opusti.

Osjet: Vaše maleno odgovara na vaš dodir. Iskoristite svaku priliku da budete bliski tijekom hranjenja, milovanja ili igranja. Reagirajte na bebin plač: to će joj pomoći da vrlo brzo shvati kako ste vi tu da se brinete za nju.

Pospane vijesti

Tijekom ovih prvih tjedana, vaše maleno će spavati, spavati i spavati. Prosječno novorođenče prespava 15 do 18 sati na dan. Iako se vi vjerojatno nadate da će periodi naduljeg spavanja biti noću, ne računajte na to, barem ne još neko vrijeme. Jedan od načina da se približite tom cilju je da dijete probudite ako spava dulje od tri-četiri sata tijekom dana.

Večera!

Već sada, vaša beba predviđa vrijeme za jelo. Ako dojite, pripremite se da ćete dojiti svaka dva do tri sata. Znat ćete da je beba dobila dovoljno ako bude zadovoljna nakon obroka, ako i dalje ima mokre pelene i ako se normalno razvija.

Ako bebu hranite pripravcima, planirajte ju hraniti svaka tri do četiri sata. Na početku, jest će otprilike 50 do 120 ml pri svakom obroku, ali vremenom i ta će se količina povećavati.

Kada počne prepoznavati vaše lice, glas i dodir počet će popunjavati svoju bazu podataka. I prije nego što se okrenete, izrazit će to prepoznavanje i povjerenje jednim velikim i predivnim osmjehom.

Stručnjaci se slažu da je majčino mlijeko najbolja hrana za vašu bebeu. Ne samo da je jahranjivija namirnica koju će vaše dijete ikada jesti, nego donosi i puno više prednosti vašem novorođenčetu.

Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 38
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Re: Razvoj novorođenčeta u određenom mesecu, sposobnosti

Počalji od Dy taj Pon Jan 21, 2008 3:37 am

mala Milena ::Ja je neforsiram Vezbice radimo normalno svaki dan ali ne preterujem.

miki, opusti se, ti sama znas sta je najbolje za tvoje dijete!!! i tako i postupaj!

Dy
Počasni član
Počasni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Jan 21, 2008 3:59 am

moji su uglavnom lezali na ledjima kao bebe ili sa strane,a kad ih okrenem na stomak oni podignu glavu i rukice koliko mogu i zabodu noseve ko nojevi u krevet.
niti sam vezbala to sa nima niti sam ih forsirala,jednog dana kad sam ih stavila na stomak oni su se digli rukicama i znali da drze glavu bez zabadanja i tad sam znala da su im vratni misici ojacali.
nina je puzala jako kratko i to samo unazad mozda je za neverovati ali stvarno jeste,nikako nije htla unapred,onda se jednog dana digla ustala ,par dana pridrzavala i na kraju prohodala i pustila.imala je tad 9,5 meseci,sto je ne stavlja u klub naprednih beba,naprotiv svako dete je drugacije i propuze ako uopste puze ili prohoda pre ili kasnije nebitno sa koliko meseci,i to ne avisi od toga da li je dete lenjo ili debelo vec da li su mu misici i nervni sistem spremni i usaglaseni da naprave taj prvi korak i tu vaznu investiciju u zivotu.
nikola je puzao,ali nekih mesec dana,opet bez forsiranja i vezbanja,sam seo dole video da moze ici cetvoronoske i tako par meseci ,a prohodao je sa 13.
danas skace ,jurca,trci i nevidim niti jednu jedinu razliku izmedju njega koji je prohodao kasnije i nine koja je prohodala ranije.
opustite se i pustite vasu decu da vam sama daju znak i zeleno svetlo kad su spremni na nesto novo,a vi cete ga kao majka sigurno prepoznati i slediti ga u istom,nikako forsirati ili vezbati,hodanje kao ni puzanje se ne vezba,kao ni kotrljanje ili prevrtanje dece,oni sami to urade kad su spremni na isto.
isto tako mislim da se ni govor sa detotom ne vezba vev dete progovori kad ono hoce i kad vidi i shvati da moze.
kao ni sedenje na nosu koje ne znaci da ce dete da se nauci koriscenju iste,nego tek kad mu se u glavi upali lampica i bude spremno i dovoljno zrelo da shvati sta je nosa i njena namena tada ce je i koristiti u svrhu iste.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Veka taj Pon Jan 21, 2008 8:07 am

Moje iskustvo je takvo da je nisam forsirala ako mi sama ne da znak da je spremna. Kada je bila spremna za okretanje sama se okrenula i onda smo pocele da vezbamo i da se tumbamo. Kada je bila spremna za sedenje pocela je da se podize i tada sam je stavila da sedi, kad je bila spremna za puzanje stala je cetvoronoske i krenula prvo nazad, tako isla par dana a onda smo stimulisali kretanje napred. Na noge je stala pored kreveta sa 10 meseci, i stabilno hodala, svi mislili dace prohodati za mesec dana kako je stabilna i cvrsta, ali je prohodala tek sa 13,5 kad je ona bila sigurna u sebe. Samo dete ce pokazati kad je spremno za sta, samo ga treba pratiti.

"Čovek srcem ispravno vidi...suštinsko je oku nevidljivo.."

www.telenetshop.rs

Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 35
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Jan 21, 2008 12:09 pm

stasija ::vidis cogswel, nekada stimulacija ne vrijedi...
to sto nije puzala apsolutno ne znaci da nije bila dovoljno stimulisana, naprotiv, forsirali smo je sve do momenta dok doktorica nije rekla da to ne cinimo i da je pustimo, jer beba neke stvari radi onda kada je ona spremna za to..
i to sto ona nije puzala ne znaci da je losije razvijena,i na kraju krajeva normalno je da neka djeca ne puzaju....recimo ja sma cula, da djeca koja ne puzaju teze prohodaju, sto u nasem slucaju nije istina...

i neke stvari ne zavise od roditelje, koliko god to mi zeljeli...
Vidis Stasija ja se u potpunosti slazem sa doktoricom koja vam je rekla da ne forsirate dete. Ali za mene forsirati i stimulisati su dva potpuno razlicita termina. Ja svoje dete nijednog trenutka nisam forsirala niti terala na bilo sta. Ne bi ni znala da moze da se okrece da nije bilo tog skidanja pelene i bucne igracke koja joj je privukla paznju. Ona je bila ta koja se kotrljala prema igracki a ja samo drzala kameru i snimala je.
Moj pristup u svemu tome je da ona bude dovoljno motivisana i da ima od koga da nauci sta i kako treba da radi. Ja se oko nje blesavim, pevam, pricam, citam, igram sama i sa njom pokazujem joj knjige i slike, igracke kako se drze i sta mogu da urade i pustam nju da odluci sta ce da radi. Kad me izignorise i vidim da nije zainteresovana ja je pustim da se sama zabavlja. Ako je mirna i ne place i meni je mirna glava. Takodje joj omogucavam da dosta vremena provede sa malo starijom decom jer su joj ona interesantna pa ih kopira.
Sto se puzanja tice ima brdo studija zasto je ono dobro za bebe i nisam ja izmislila to da se kicma uz puzanje bolje razvija vec sam procitala na 1000 mesta i cula od zdravstvenih radnika. S druge strane znam puno dece koja su jako rano prohodala i bez puzenja (obe moje bratanice npr- pre godinu dana starosti). Tacno je da deca i bez puzanja mogu pravilno da se razviju i ne treba ih terati ako nece. Ja probam dal joj odgovara pa ako nece a mi cemo nesto drugo. Nij evaljda nikom cilj da stoji nad bebom sa bicem u ruci u nameri da ona radi po njegovom Laughing

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dy taj Pon Jan 21, 2008 8:18 pm

e znas sta cogswel mislim da si sada stvarno pretjerala! Mislism da je degutantno da ti koja imas bebu staru 4 mjeseca meni konstantno pa i jos po nekima solis pamet sta je pravilno a sta ne.
Ovdje smo da razmjenimo iskustva, i to po mogucnosti iz prakse, a ne da dajemo misljenje i to dijagnoze o stvarima na koje je svaka majka osjetljiva, pa i ja!
Ti recimo pises o puzanju -da je pozeljno ( i jeste vejrovatno, ali nekada izostane)-a ni sama neznas da li ce tvoje dijete puzati!

Moja djevojcica za par mjeseci ce imati dvije godine i ja sam samo maloj Mileni navela kako je bilo sa nama u odredjenom periodu u kojem je sadA mala Milena. Nijednog momenta nisam ocekivala od tebe (a to stalno radis) da pametujes i polemises sta je dobro a sta nije.
Dakle napisi svoje iskustvo i misljenje o onim stvarima kroz koja si prosla sa svojom bebicom,a ne ono sto si cula (ovo mislim na osnovne stvari tipa razvoj djeteta itd)
Svaka mama je posebno osjetljiva na svoje dijete sto je prirodno i normalno, tako da si me juce jako uvrijedila svojim postom(ali sam pokusala biti hladna)..ali ovo jutros stvarno nema smisla..
uostalom, ja pisem o periodu koji je za anastasiju proslost-i o stvarima koje su iza nas, a ti meni ispiras mozak suvisnim teoretskim stvarima. Ti jos uvijek neznas i ne zelim da mi ti iz teorije dajes savjete, a pritom me vrijedjas kao majku.

A ti jos uvijek neznas kako ces proci u narednom periodu, mislim na puzanje ili ne, -jer je Sofy jos malena i tek joj predstoje stvari o kojima smo pisale.

Molim te, bar u mom slucaju, ako mozes pisi iz iskustva..A misljenja engleskih ljekara koji su koliko vidim po tvojim postovima puni nekih cudesnih spravica za razvoj bebe, mene ne zanimaju..

Dy
Počasni član
Počasni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mama_daisy taj Pon Jan 21, 2008 11:13 pm

Razvoj svakog deteta ponaosob je pojedinacna stvar...Postoje neke opste tabele u kojima pise da dete u odredjenom mesecu treba da radi neke stvari, ali je individualno do svakog deteta hoce li ono to uraditi ili ne...Neka deca su na neke radnje spremna ranije, a neka kasnije...I nista, ali bas nista se ne moze generalisati....A svako dete ce u odredjenom trenutku uraditi nesto za sta je spremno...

Dule je recimo sa 5 meseci poceo da se okrece na stomak, sa 7 sa stomaka na ledja, iz polu lezeceg u sedeci je sam poceo sa 6, a sedeo je kao covek da ga niko ne drzi i da ne pada tek sa 9, sa 10 meseci je poceo da puzi, a sa 10 i po sam stajao i poceo da hoda pored kreveta...Konacno je sma prohodao kad je napunio 15....Ali je odmah hodao stabilno, jednostavno je tek tad bio spreman i siguran!!!

Ja na sve to gledam kao na individualne sposobnosti...I spremnost deteta...Ja sma od njegovog rodjenja radila svakodnevno vezbice i stimulisala ga na odredjene pokrete i radnje, ali ih je on uradio tek kad je bio spreman...Ja sam radila diplomski rad sa temom :"Vezbe za razvoj motorike dece uzrasta do god dana" i sve te vezbe smo mi radili sve vreme, ali jednostavno on je neke stvari radio onda kad je on, kao i njegovo telo bilo na to spremno!!!

To je moje iskustvo, a to sto sam citala i proucavala necu da pisem...Svi mi citamo o razvoju dece sve i svasta...Svako od nas ume da pretrazi net i da procita, a ovde smo da medjusobno razmenimo iskustva koje smo imale....

mama_daisy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 968
Godina : 33

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pon Jan 21, 2008 11:43 pm

Eto jedne lose strane pisanja- jako je tesko izraziti se kad nema tona i poruke se jako cesto mogu pogresno protumaciti.
Stasija zao mi je sto mislis da sam u svojim postovima aludirala na tebe ili nekog odredjeno. Moj poslednji post je apsolutno opisivanje licnog iskustva. Ja sam tu navela sta se sa nama sad desava jer smo mi bas u uzrastu u kom je i Emilijina Milena. Napisala sam i sta mi to radimo da bi se ona navikla na razne aktivnosti u razlicitim polozajima da bi Emiliji dala ideje koje bi je mozda interesovale. Nisam ni Emiliji rekla sta treba da radi niti tebi sta je trebalo. Samo sam opisala sta ja radim a ko hoce da cita i interesuje ga ok. Ako ne- pa lako ga je preskociti, zar ne. Zaista nisam ni na koga ciljala kad sam pisala post.
Na tvoj sam se post nadoveziala jer si ti jedina dala misljenje lekara koje sam i ja dobila u tom obliku pa sam samo htela da potvrdim. Nijednog trenutka ti nisam rekla nista vezano za tvoje dete niti da smatram da si dobra ili losa majka. Zao mi je sto si zakljucila da imam takvo misljenje.
Tacno je da ja ne znam sta nas ocekuje ali nisam ni rekla da cemo mi puzati. To sto sad ovo radi ne mora da znaci ce nastaviti istim tempom. Mozda krene u sasvim drugom smeru i dosadi joj stomak ili nikad i ne propuza. Meni bi bilo draze da puzi ali ako nece, Boze moj. Zato sam i rekla da je necu ni na sta terati.
Sto se mog iskustva tice imam ga malo vise nego sto pretpostavljas jer imam dve bratanice koje smo mi prve dve godine u kuci mojih roditelja cuvali. Znam (naravno ne iz toliko bliskog- majcinskog iskustva) kroz sta su one prolazile i zato sam i rekla da postoje slucajevi hodanja bez puzanja. Da sam htela reci da je neko dete koje nije puzalo losije razvijeno rekla bih to prvo za njih- zar ne. Tvoju Stasiju- ziva ona bila, ne znam i ni na kraj pameti mi nije da na nju aludiram.
Jako mi je drago sto sve imamo zdravu i lepu decu i nadam se da mi necete zameriti sto se ponekad zanesem pa volim da se pohvalim necim vezanim za moje dete. Ispravite me ako gresim ali sve to volimo jer smo ponosne na svoje malisane. I naravno da smo sve osetljive kad su nasa deca u pitanju i da ne volimo da nam drugi raspredaju i daju savete. Ja savet mislim da nisam dala vec sam samo rekla sta ja mislim.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dy taj Pon Jan 21, 2008 11:51 pm

Cogswell ::Eto jedne lose strane pisanja- jako je tesko izraziti se kad nema tona i poruke se jako cesto mogu pogresno protumaciti.
Stasija zao mi je sto mislis da sam u svojim postovima aludirala na tebe ili nekog odredjeno. Moj poslednji post je apsolutno opisivanje licnog iskustva.

nisam to primjetila, pisala si o puzanju koje sam ja maloj mileni usput pomenula, ti si pisala o tome, a nemas jos iskustvo sa tim..

Cogswell ::Samo sam opisala sta ja radim a ko hoce da cita i interesuje ga ok. Ako ne- pa lako ga je preskociti, zar ne.

nemogu ga preskociti citirala si me.

Cogswell ::Na tvoj sam se post nadoveziala jer si ti jedina dala misljenje lekara koje sam i ja dobila u tom obliku pa sam samo htela da potvrdim.

ali nisi napisala da si dobila misljenje ljekara, vec da se TI slazes sa mojim ljekarom..to je ogromna razlika..

Cogswell ::Nijednog trenutka ti nisam rekla nista vezano za tvoje dete niti da smatram da si dobra ili losa majka.

i nemas pravo to smatrati ni misliti o tome, kao sto nemam ni ja.

Cogswell ::Zao mi je sto si zakljucila da imam takvo misljenje..

Ti si me navela,na to..procitaj malo pazljivije.

Cogswell ::Sto se mog iskustva tice imam ga malo vise nego sto pretpostavljas jer imam dve bratanice koje smo mi prve dve godine u kuci mojih roditelja cuvali.

Svi smo manje vise imali ta iskustva.

Cogswell ::Tvoju Stasiju- ziva ona bila, ne znam i ni na kraj pameti mi nije da na nju aludiram.

Pa pisali smo o njenom puzanju ne o maloj Mileni.

Cogswell ::Jako mi je drago sto sve imamo zdravu i lepu decu i nadam se da mi necete zameriti sto se ponekad zanesem pa volim da se pohvalim necim vezanim za moje dete.

samo se hvali, i ja volim da se pohvalim...

Cogswell ::Ispravite me ako gresim ali sve to volimo jer smo ponosne na svoje malisane. I naravno da smo sve osetljive kad su nasa deca u pitanju i da ne volimo da nam drugi raspredaju i daju savete.

a ti se preispitaj kako si pisala one gore postove... pa obrni uloge...
reagovala bi kao i ja....

Dy
Počasni član
Počasni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Uto Jan 22, 2008 12:24 am

Iskreno ja nevolim da se hvalim koliko je moje dete napredno mislim da su sve deca u odredjeni usrast slicne.
Hvala Milice za savet i ideje, ali ja to vec radim, pa koja majka ne zeli da igra sa svoje dete, obozavam da je zabavljam, da pevam i kad ona na sve to se smeje presrecna sam.
Ali mislim da to nije presudno kad je rec o prevrcivanje i puzenje???
Ja uopste nisam zabrinuta zatosto Milena se jos nije samostalno svrtila na stranu, samo me je interesiralo u koji mesec to pocinje bebe da rade? To je sve, nemam ja nedostatak ideje niti vreme, 100% sam posvecena na nju ali ona sama pokazuje kad je spremna da nesto uradi.

Emi
Elitni član
Elitni član

Broj poruka : 4805
Datum upisa : 18.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dy taj Uto Jan 22, 2008 12:27 am

mala Milena ::

umirem od smijeha,slatka si sa ovim srpskim jezikom, ma divna si....

Dy
Počasni član
Počasni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Uto Jan 22, 2008 12:37 am

bitno je da si me razumela hihhihi

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od maja taj Uto Jan 22, 2008 2:11 am

mala Milena ::Iskreno ja nevolim da se hvalim koliko je moje dete napredno mislim da su sve deca u odredjeni usrast slicne.
Hvala Milice za savet i ideje, ali ja to vec radim, pa koja majka ne zeli da igra sa svoje dete, obozavam da je zabavljam, da pevam i kad ona na sve to se smeje presrecna sam.
Ja uopste nisam zabrinuta zatosto Milena se jos nije samostalno svrtila na stranu, samo me je interesiralo u koji mesec to pocinje bebe da rade? To je sve, nemam ja nedostatak ideje niti vreme, 100% sam posvecena na nju ali ona sama pokazuje kad je spremna da nesto uradi.

Volim osobe koje imaju ovakav stav!!!
Emilija, samo tako nastavi...

A sada da i ja nesto napisem vezano za temu.
Mateja je samostalno poceo da sedi sa 7 meseci, sa 8 je poceo da se oslanja na nozice, a sa 8,5-9 poceo da hoda pridrzavajuci se za namestaj. Pre par dana je napravio i par samostalnih koraka. Puze od 5-og meseca zivota... Sve je to "obavio" sam, bez ikakve pomoci sa moje strane. Nisam ga forsirala, nismo radili nikakve vezbe....
Sa Dijanom se slazem u svakoj recenici, sa Cogswell, naravno, ne!

maja
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Godina : 32

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivana taj Sre Jan 23, 2008 3:01 am

Stefan zadnjih nekoliko noci pravi haos u krevetcu...stavim mu lepo peskiric iza ledja,skroz do kraja krevetca,i njega na bok,posle nekoliko sati me budi da jede,ustanem,a on se,zene izokrenuo!Glavica mu izmedju resetaka,nogice tamo gde mu treba biti glavica,razmahao se,covek rucicama,a ja trljam oci da vidim da li sanjam ili sam budna!Sokirala sam se,pa on ima dva meseca!

www.telenetshop.rs

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 29
Hobi : Postajem haker....
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Veka taj Sre Jan 23, 2008 3:07 am

Nista cudno Ivana, to samo govori da je on veoma zivahan mali decacic!

"Čovek srcem ispravno vidi...suštinsko je oku nevidljivo.."

www.telenetshop.rs

Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 35

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sre Jan 23, 2008 3:17 am

da nista cudno,da neverujes sta oni tako mali mogu da urade.
meni se nina odgurivala i otpuzavala sa kreveta,zamisl tek ja probudim se u pola noci i nema mi deteta ni u krevetu ni u krevecu,nigde,a ona zenska lezi dole i spava li spava i to jos sa podignutim rukama gore,kao super joj je.
e i ja sam tad trljala oci da vidim il sanjam il sam budna...
ma cudo suuuuuuu :angels:

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sre Jan 23, 2008 11:00 am

Ivana i moja Milena isto tako radila, pa smo morali da zastrafimo ogradicu da ne bi pala iz krevetac......Kako sto Rena kaze Danas su deca pravo cudo Smile

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dy taj Sre Jan 23, 2008 9:05 pm

IVANA ::Stefan zadnjih nekoliko noci pravi haos u krevetcu...stavim mu lepo peskiric iza ledja,skroz do kraja krevetca,i njega na bok,posle nekoliko sati me budi da jede,ustanem,a on se,zene izokrenuo!Glavica mu izmedju resetaka,nogice tamo gde mu treba biti glavica,razmahao se,covek rucicama,a ja trljam oci da vidim da li sanjam ili sam budna!Sokirala sam se,pa on ima dva meseca!

bravo za stefana!!! vrcavko na mamu!!!

Dy
Počasni član
Počasni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Čet Jan 24, 2008 8:57 am

Motorički razvoj djeteta

KOORDINACIJA OČIJU I RUKU

0-8 tjedana

Djetetov sklupčani položaj i kratkovidnost onemogućuju ga u dobrom viđenju predmeta i lica. Ako dijete podignemo ili mu nešto prinesemo na otprilike 20 cm udaljenosti od nosa, njegova vizija biti će mnogo jasnija. Dijete će tada pogled usmjeriti prema određenom predmetu ili osobi a svoje zanimanje potvrditi će pokretima tijela. Beba će se početi meškoljiti a ako je prije toga mlatarala nogicama ukočit će ih i biti potpuno obuzeta pažnjom i interesom za predmet promatranja. Ako pomičemo igračke unutar djetetova ograničenog vidokruga, dijete će ih pratiti pogledom. Onog trenutka kad mu se igračka izgubi iz vidokruga, zaboravlja je kao da je nikada nije ni vidjelo. Vježbanje usmjeravanja pogleda na predmete djetetu je od velike koristi. Ne zaboravite da je bebama najbolja udaljenost prilikom fokusiranja na određeni predmet otprilike 20-25 cm. Djetetu će se, kao predmet promatranja, ipak najviše svidjeti ljudsko lice.

2-2 ½ mjeseca

U ovom razdoblju dijete počinje ispravljati stisnute ručice te ih promatrati. Još uvijek je kratkovidno ali može brže usmjeravati pogled na predmete koji mu se pokazuju. U ovom razdoblju, najvjerojatnije će već početi okretati glavu u smjeru pomicanja određenog predmeta kako bi ga što duže zadržalo u vidokrugu. Imat ćete dojam da vas otvorenim šačicama poziva da nešto stavite u njih. Igračke koje prilikom pomicanja proizvode zvukove, zacijelo će zaokupiti bebinu pažnju. Određeni zvuk će beba povezati sa aktivnošću svojih ruku, a nakon toga povezati će sposobnost gledanja određenih predmeta sa sposobnošću ruku da njima i upravlja.

2 ½ -4 mjeseca

Većina dojenčadi tijekom igranja promatra ručice, pa se na taj način uče usklađivanju sposobnosti gledanja i rukovanja. U ovom razdoblju, ukoliko pokažete bebi određeni predmet, ne samo da će ga htjeti zadržati u vidokrugu, nego će se početi naprezati i pokušavati da ga uhvati. Pomozite joj pritom ako je potrebno ali pustite je i da sama pokušava. Kada dijete dodirne predmet, stavite mu ga u ručice. Njegovo zadovoljstvo što nakon dodirivanja može predmet i posjedovati biti će veliko. Prilikom pokušavanja uzimanja predmeta, beba će nerijetko pažnju usmjeravati prvo na predmet, onda na svoje ruke i obrnuto. U ovoj fazi djetetu su potrebne igračke čijom će upotrebom otkrivati da je ono svojom akcijom sposobno pokrenuti određenu radnju (npr. razne vrste zvečki).

4-6 mjeseci

Dijete je sada već sposobno usmjeriti pogled na predmete bez obzira na njihovu udaljenost i očima pratiti pomjeranje predmeta, odnosno kretanje osoba, u bilo kojem pravcu. Zna gdje mu je ruka i potrebno mu je samo zadržavati pogled na predmetu da bi ga uzelo. U ovom će razdoblju naučiti uhvatiti ono što dodirne. Sa šest mjeseci dijete predmete prihvaća cijelim dlanom, prstima okrenutim nasuprot palcu, odnosno hvatom koji se naziva palmarni hvat. Nakon toga uslijediti će pokušavanje uzimanja predmeta takozvanim hvatom pincete, kada će pokušavati dohvatiti predmete prednjom stranom palca i vrhom kažiprsta. Možete mu pomoći postavljanjem manjih predmeta ispred njega ali ga tada morate pažljivo motriti da ne bi te predmete stavilo u usta. Ako predmeti budu zanimljiviji i lakši za hvatanje, dijete će ranije naučiti dodirnuti ih bez promatranja svoje ruke, a nakon dodirivanja prije će mu poći za rukom da predmet i dohvati

SJEDENJE

Nakon što beba nauči držati glavu uspravno i podizati je dok leži potrbuške, sposobnost mišićne kontrole u gornjem dijelu tijela će se povećavati. Ako je postavite u sjedeći položaj, više se neće držati tako povijeno kao prije. Glavicu i ramena će držati podignutima, pa će se nedovoljna čvrstina i stabilnost odražavati samo u kukovima i donjem dijelu tijela. Šestomjesečno dijete, postavljeno u sjedeći položaj, vjerojatno će nekoliko sekundi i ostati sjediti ali na sjedenje još uvijek nije spremno pa ga ne treba forsirati. Tijekom sedmog ili osmog mjeseca određeni broj djece će riješiti probleme s ravnotežom. Naučit će se lagano naginjati prema naprijed i ručicama oslanjati o podlogu. Prava sposobnost održavanja ravnoteže, bez pomoći odraslih ili vlastitih ruku, vještina je koja se najčešće savlada oko osmog odnosno devetog mjeseca života.

PUZANJE

Nakon što dijete nauči uspravno držati glavu i ležeći potrbuške prenijeti dio težine na ruke, neće proći mnogo vremena prije nego nauči savijati noge pod sobom i podizati stražnjicu. Djeca nauče da se mogu pokretati ako saviju noge i odupiru se stopalima, a ne koljenima. Neka djeca preskoče ovaj uvodni period puzanja jer jednostavno ne vole ležati potrbuške. Najčešće se radi o djeci koja su previše zaokupljena promatranjem okoline i komuniciranjem s ljudima. Nema mjesta pretpostavci da će odbijanje vježbanja ove uvodne faze puzanja imati utjecaja na brzinu svladavanja te vještine. Vjerojatno će s nastojanjem da propuže krenuti kasnije nego ostala djeca, no zato ce brže ovladati vještinom i brže u njoj napredovati. Većina djece postanu pravi majstori u puzanju i izvođenju koordiniranih pokreta svih ekstremiteta.

STAJANJE

Umijeće stajanja svladava se nakon umijeća sjedenja, a kod većine djece faza stajanja nastupa nakon faze puzanja. Stajanjem se sposobnost kontrole mišića prenosi i na donji dio tijela. Vrlo je važno dijete ne oslanjati na noge prerano jer ono jednostavno na takvo što nije spremno. Kada bude spremno dati će vam to do znanja.

U osmom mjesecu neka djeca biti će u stanju stajati na nogama, a s devet mjeseci dosta njih će se moći samo uspraviti. Uspravljanjem u stojeći položaj dijete jača mišiće i vježba kontrolu pokreta, a to će za kasnije hodanje biti od velike važnosti.

Dijete ne stavljajte u sjedeći položaj ako ono samo ne može sjediti. Ako vaše dijete nije ljubitelj ležanja na trbuhu, pokušavajte ga okretati često i pomalo, nikada ne forsirajte. Ne podižite dijete na noge ukoliko se ono samo ne može podignuti. Dijete čija kralježnica, kosti i mišići su spremni na stajanje, samo će ustati. Motorika djece se ne razvija kod svakoga istim tempom, pa razvoj djece nije dobro uspoređivati. Razvoj djece treba podržavati, NIKADA FORSIRATI!

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Uto Jan 29, 2008 10:55 am

Prvi pokret koji liči na okretanje se javlja sa četiri meseca, kada se beba rukama i nogama ispred tela slučajno skotrlja na bok.
Kako još uvek ne može da održi ravnotežu, vratiće se ponovo na leđa. Od ovog trenutka će do pravog okretanja da prođe dva do tri meseca.
Krajem petog meseca, beba po prvi put voljno pokušava da se okrene, sa opruženom rukom iznad glave. U šestom mesecu ce sve cesce uspevati da se okrene na jednu stranu. Sa sedam meseci, bebe mogu da se okrenu sa leða na stomak na obe strane. Ovo, naravno, može da se javi i nešto ranije, u zavisnosti od brzine sazrevanja deteta, ali i nešto kasnije. Da bi se beba okrenula kada je za to motorički zrela, neophodna je odreðena stimulacija. Najbolje je da to bude omiljena igračka ili lopta, koja će svojom kretnjom podstaći bebu da se okrene. Pokreti koje beba pravi pri okretanju su od velike važnosti jer predstavljaju elemente hoda. Ako pogledamo faze ovog složenog pokreta kada se naðe na boku, sa podignutom glavom u vazduhu, osloncem na ramenu i na opruženu nogu - što odgovara osloncu pri hodu, dok je gornja ruka pružena ka drugoj strani, a gornja noga savijena kao da se kreće u napred... izgleda kao da beba korača.
U osmom mesecu, beba će naučiti da se sa stomaka okreće na leða, čime će u potpunosti da uvežba automatizam koračanja. U isto vreme se kroz okretanje sa leða na stomak i obratno angažuju svi mišići koji kasnije učestvuju u hodu, odnosno jačaju - što je neophodno za stabilan uspravan položaj. Tek kada u ležećem položaju savlada sve elemente potrebne za uspravan stav, beba će početi da se podiže.
Dubak i slična pomagala pomoću kojih roditelji uče decu da hodaju – bitno remete prolazak kroz važne faze kretanja kao što su podizanje u stojeći položaj i održavanje ravnoteže. Sprave za hodanje ometaju prirodno sazrevanje i ovladavanje hodom i mogu da dovedu do štetnih posledica.

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Feb 02, 2008 8:45 am

Sa 6 nedjelja:

Okreće galvu i oči prema svetlu

Posmatra lice majke i reagije na njen glas

Umiri se na zvuk njenog glasa

Smeši se na majku

Kratko podiže glavu sa jastuka

Sa 3 meseca:

Hvata predmete koje mu se stavljaju na dlan

Spontano se smeši

Guče

Jako udara rukama i nogama kada se raspovije

Čvrsto drži glavu

Sa 6 meseci:

Poseže za predmetima i drži ih u jednom rukom

Prebacuje predmete iz ruke u ruku

Prinosi ih ustima

Prevrće se sa leđa na stomak

Pije iz čaše koja mu se prinosi ustima

Drži flašicu jede čvrstu hranu držeći je u šaci

Smeje se ili vrišti kada je raspoloženo

Koristi dvosložne reči (La-La)

Imitira kašalj

Plazi jezik

Sa 9 meseci:

Dete puzi i pokušava da se uspravi

Sedi samo na podu 10-15 minuta

Govori ma-ma ili da-da

Razume ne, viri kroz prste kada gleda,tapše šakama

Traži igračke koje su mu pale.

Sa godinu dana:

Sedi bez potpore

Hoda kao meda na šakama i stopalima

Hoda iz pridržavanje za nameštaj

Podiže sitne predmete palcom i kažiprstom

Razume nekoliko jednostavnjih reči i naređenja

Maše rukom Pa-pa

Pokazuje na predmete.

I jos jedna bitna stvar Čuvanje dece
Deca su jako nestašna i radoznala često znaju da postave nezgodna pitanja i obrukaju roditelja kod prijatelja.

Babe i dede im sve dopuštaju da rade jer nemaju srca da ih kazne.Ako dete i za trenutak ostane samo u kuhinji može dohvatiti vrelu vodu sa šporeta i opeći se .Zato špotet mora imati zaštitnu ogradicu da se sud ne izvrne i polije se vrelom vodom.

Od struje se mora opasno čuvati jer može da ubaci nešto u utičnicu na primer viljušku ili odvijač.

Prilikom transporta automobilom mora da bude u nosiljki dobro pričvršćen da ne bi udario glavom jer nema snage da se drži.

Dete svašta stavlja usta i može se zadaviti nekim predmetom. Jako lupa predmetima o zid i to stavlja usta i škraba olovkom zid ili nameštaj. Zna da nabije glavu u auspuh motora i udiše ugljen monoksid i sam se udavi ili odvije plinsku bocu a ne upali plin. Zna nabiti prst u vatru da proba šta je to i da se opeče ili da sam upali auto i krene. Kada se kupate zaključajte vrata od kupatila da vam dete ne ubaci fen u kadu i ubije i sebe i vas.Najbolje je fen ne unosite u kupatilo.

Decu šetajte u kolicima koja imaju dole nosiljku da ne vučete stvari na rukama i njegove igračke.Kolica moraju biti meka i udobna sa štitnikom za sunce i ljuljškom napred nazad.Moraju da se podižu i spuštaju i po mogućnosti sklope i rasklope da bih mogli da ih unesete u automobil ili autobus.Dete možetete šetati i u kenguru sa navršenih 4 meseca ne pre zbog mogućeg iščašenja kukova.

Kupite detetu biciklu koje se gura jer morate posle nositi i dete i biciklu kada se umori a to je čest slučaj. Ako ga vozite biciklom pazite da nosiljka ima zaštitnik za noge jer cete detetu otseći petu ili prste na nogama ako ih ugura u točak.

Poslednji izmenio dana Sub Feb 02, 2008 9:58 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sub Feb 02, 2008 9:29 am

Renata ::
Sa 6 meseci:

Poseže za predmetima i drži ih u jednom rukom

Prebacuje predmete iz ruke u ruku

Prinosi ih ustima

Prevrće se sa leđa na stomak

Pije iz čaše koja mu se prinosi ustima

Drži flašicu jede čvrstu hranu držeći je u šaci

Smeje se ili vrišti kada je raspoloženo

Koristi dvosložne reči (La-La)

Imitira kašalj

Plazi jezik
.

Jako zanimljivo......nisam znala da moze da pije iz case?????.........a ostalo sve radimo cheers

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Sub Feb 02, 2008 10:00 am

moze emi,i pise ako joj je ti prineses ustima, i ne iz klasicne nego iz onih bebecih,ako znas na sta mislim.
probaj Very Happy
pedijatri i preporucuju tu "bebecu "casu,vise nego flasicu makar za pijenje vode ili sokova,za mleko je ipak flasica bolja i prakticnija.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sre Feb 06, 2008 1:39 am

znam reno, one specijalne za bebu znam kako izgledaju!
Bas cu da je probam Wink

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Pet Feb 08, 2008 12:27 pm

Od kad smo pre dve nedelje "pronasli" stopala najsvezija nam je zanimacija stajanje! Necemo vise da budemo ni na ledjima ni na stomaku vec samo na nogicama. Kad je u lezecem polozaju pruzimo joj ruke i kazemo opa- ja , Upsy daisy- mm i ona se vuce navise i ne pusta dok ne ustane skroz. Nece ni na sedenju da se zaustavi nego protestvuje dok je ne podignemo. Potpuno se svom tezinom oslanja i ne klecaju joj vise kolena. Takodje obozava "jumper" ili "door bouncer" pa bi mislim satima da je u njemu!
I sa igrackama se sad igra stopalima a ne rucicama- dok lezi ispod luka sa kog igracke vise ona ih sutira i hvata nozice i tako non stop! Meni je to preslatko i jedva cekam da krene da stavlja stopala u usta :volim:
Interesantne su joj solje i sve iz cega se pije pa nas juri da uhvati sta god da drzimo u ruci i prinosimo ustima. Mm je zeza i pravi zvuke kao da pije a ona ko hipnotisana za njim

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Emi taj Sub Feb 09, 2008 7:41 am

bravo za nasa napredna mala sofiya!!!!!!!!

Mi hvatamo nogice i to uvek kad je bosa i kad gi uhvati odma hoce da gi jede hihihiihihih
A za stajanje jos je mala.

Emi
Elitni član
Elitni član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 2:54 pm

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole