Sigurnost foruma
Rating for nasadeca.forumi.biz
 photo banner-1-1.gif

Tepanje deci

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Tepanje deci

Počalji od Nataša taj Pon Okt 22, 2007 10:34 pm

Milicini, Stasijini i Vekini postovi na temu Maternji jezik, potstakli su me da otvorim ovu temu.
Dakle, kako govorite Vasoj deci?
Kako im se obracaju babe i dede?
Da li mislite da to utice na to kako ce vasa deca kasnije govoriti?

Moram da priznam da o ovoj temi imam misljenje, ali nije moje... nego sam ga pozajmila od Ljiljane Markovic, spikera TV Beograd, majke Dubravke i Radomira Markovica (svo troje ih dobro poznajem), koja je o tome govorila u emisiji "Dok andjeli spavaju" jos nekada davno, na Trecem Kanalu RTB.
Elem, Ljiljana Markovic je tada rekla da deci treba tepati u posebnim trenucima, ali im se ne treba obracati bez prestanka tako. Deci treba govoriti normalno, kao i odraslima. Istim tonom, istim recima... Tako ce nauciti da govore pravilno. Inace, deca govore mazno i kezno, sto nije bas mnogo dobro.

Nataša
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Re: Tepanje deci

Počalji od Nataša taj Pon Okt 22, 2007 10:40 pm

i jos dodatak...

Dok sam trazila ime majke Duce Markovic, jer sam ga zaboravila, nasla sam ovaj clanak u Politici Intervju sa Dubravkom Markovic - "Mrzi me da menjam prezime"

Izdvajam samo citat o jeziku

... našoj kući se uvek izuzetna pažnja pridavala kulturi govora. Zato ni ja, ni moj brat, kasnije ni moj sin, nikad nismo tepali, govorili bebećim jezikom. Sećam se da su moji uvek imali sa mnom problem kad bih se posle letnjih ferija vratila s Pelješca. Lako sam "hvatala" ikavicu, pa sam počinjala da govorim nekim čudnim jezikom

Nataša
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dy taj Pon Okt 22, 2007 10:41 pm

bravo za gospodina gegavog chees sto postavi stvari gdje im je mjesto..mi se tamo malo zanijele..

elem, slazem se kao sto sam i rekla da djeci ne treba tepati(mi to ne radimo) od pocetka vodim racuna o tome...

mada kao sto rekoh,dedama tetkama i ostalim to nemogu objasniti (jer pobogu oni su othranili toliko djece..) ali ajde to je dopustivo ukoliko s njima nije svakodnevno u kontaktu( mada i nije, osim dede :placem: , koji ima sam od sebe bogat rjecnik :placem: )

Dy
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2628
Godina : 38
Hobi : jedem pitu!
Datum upisa : 21.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Milica taj Uto Okt 23, 2007 3:21 am

Ja sam protiv svakog tepanja ,konkretno mislim na nepravilno izgovaranje reci i recenica. Ja Nataliji tepam stalno i zovem je lepim ali Gramaticki Ispravnim recima. Imam kumu koja je unakazila dete tako da se klinac ne zove Vlada- vec Vjada. Mozda sam malo tamo promasila temu je moja rodbina koja zivi u okolini Kraljeva i Krusevca, a narocito u okolnim selima ima grozan naglasak, sa recima koje ne mogu svaki put da razumem. Ovo bi bila treca tema

Milica
Povratnik
Povratnik

Broj poruka : 2227
Hobi : sex na ex
Datum upisa : 18.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Mildan taj Uto Okt 23, 2007 10:45 am

Mi isto nismo tepali deci.Čak je mm i babama i dedama branio da im tepaju.Tj. prvom detetu, za drugo su bili već znali da to ne volimo, pa ni nisu.
Smatram da deca tada nepravilno pričaju, a to nije toliko strašno kada su baš mali, ali ima dece koja sa pet, šest godina nastave da nepravilno izgovaraju reči i gutaju slova pri izgovoru, pričaju mazno.
Inače smatram da sa decom treba pričati kao sa odraslom osobom, jer su i oni male ličnosti.
Sve ovo gore navedeno ne treba shvatiti kao to da je neko hladan prema svom detetu i da mu ne iskazuje ljubav.To nema nikakve veze sa ljubavlju.
To što im se ne tepa, ne znači da ne mogu da im se daju neki nadimci od mila.Npr. da ih zovemo zlato, dušo mamina,lutko ili bebo moja,...

Mildan
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2017
Godina : 36
Datum upisa : 17.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od milenica_89 taj Uto Okt 23, 2007 10:55 am

Mi tepamo Ivi Djole Smile mada cula sam da se treba deci obracati lepo zbog daljeg razvoja i govora

milenica_89
Stalni član
Stalni član

Broj poruka : 471
Godina : 27
Datum upisa : 20.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od NINA taj Uto Okt 23, 2007 11:37 am

Apsolutno sam protiv tepanja ili bilo kakvog drugog izvrtanja reci.Kako ce dete znati kako treba pravilno da izgovara neki glas ili neku rec ako ga mi tome ne naucimo?!Moja svekrva se u pocetku tako obracala Marku i ja sam joj jasno iznela razloge zbog kojih ne treba to da cini.Srecom je shvatila da je to za dobro deteta pa se stvarno trudi da mu tako ne govori.Mnogi roditelji,a pogotovo babe i dede tepaju deci,a kasnije kada deca malo odrastu,ispravljaju ih,ne znam cemu to ...Natasa bravo za temu!

NINA
Novi član
Novi član

Broj poruka : 25
Godina : 37
Datum upisa : 20.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Uto Okt 30, 2007 9:45 am

takodje nevolim tepanje i nisam pristalica toga.
deca cim progovore pokusavaju da kazu reci onako kako ih oni cuju,u pocetku im to ne polazi za rukom pa otuda taj bebeci jezik.
odraslima je to u vecini slucajeva bakama i dekama zanimljivo i slatko pa nastavljaju da pricaju s njima tako.dok ce mama i tata uvek da ga isprave i pokusati da mu pomognu da bilo koju rec kaze pravilno.
mi im nismo tepali sem u izuzetnim situacijama prepunim neznosti,ali i sad kad nikola kaze recimo kopacaj zakopcaj ja ga ispravim i kazem mu da se kaze zakopcaj,on ce to par puta cuti i tako ce i nauciti.
mislim da deca kojima se tepa ili prica njihovim jezikom,kasnije neupotrebljavaju i neizgovaraju reci pravilno i ako ih kazu to vise lici na kezenje.
ja pricam sa mojom decom kao sa odraslima naravno ne o racunima i komunalijama,ali sve sto joj se desi insistiram da mi kazu,ako nesto nezna da mi objasni tacno u cemu je problem cak i nikolu nekad pitam da mi preprica sta je video i koga,gde je bio i sl.
mislim da ih time teram na razmisljanje,slobodu misljenja i naravno da nauce da svojim i pravilnim recnikom ispricaju odredjenu situaciju ili bilo sta drugo.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Gost taj Uto Nov 06, 2007 12:58 am

Ja sam sto se ove teme tice pod malo vcim pritiskom jer moje dete jedino od mene moze srpski da nauci. Ako to bude bio neispravan srpski znace se cija je greska. Zato pokusavam da stalno i sve reci ispravno izgovaram al mi se ponekad omakne nesto na "bebecem jeziku" pa moram brzo da se ispravim. Inace moja mama ni sa Sofiyom na sa moje dve bratanice ne prica tako a ni tata (on Sofiyu jos nije video Sad ). Braca su isto ok pa necu imati problema da bilo koga odvikavam od losih navika.
Svekrva je sociolog i inspektor za obrazovanje pa je ona vise nego odlicna na tom polju (inace je radila i kao vaspitac za decu- to je ovde drugacije i decu ti dovedu kuci al moras da imas posebnu dozvolu i za sebe i za kucu da je bezbedna) a svekar obrazovan i ozbiljan covek nema obicaj da se krevelji. Tetka i cika su takodje ok pa mislim da necemo imati problema.

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivana taj Uto Maj 13, 2008 9:25 pm

ja ne tepam Stefanu,i kad mu neko tepa,lepo im obratim paznju na to

www.telenetshop.rs

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 29
Hobi : Postajem haker....

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Veka taj Uto Maj 13, 2008 9:59 pm

Ja i sada kad neko Danici nesto tepa, kazem pitaj Danice tu osobu da li zna da kaze -to sto kaze- lepo....

"Čovek srcem ispravno vidi...suštinsko je oku nevidljivo.."

www.telenetshop.rs

Veka
Administrator
Administrator

Broj poruka : 3873
Godina : 35
Datum upisa : 16.10.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od tanasija taj Čet Maj 15, 2008 2:19 am

ja tepam ivi stalno ali se ne benavim u razgovoru sa njom. tepam joj sto kaze milica tako sto je nazivam nekim slatkim imenima, ali gramaticki ispravno recenim

www.telenetshop.rs

tanasija
Moderator
Moderator

Broj poruka : 2623
Godina : 35
Datum upisa : 18.10.2007

http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=41883

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivana taj Čet Maj 15, 2008 9:20 pm

tanasija ::ja tepam ivi stalno ali se ne benavim u razgovoru sa njom. tepam joj sto kaze milica tako sto je nazivam nekim slatkim imenima, ali gramaticki ispravno recenim
da,ovako i ja isto

www.telenetshop.rs

Ivana
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 5317
Godina : 29
Hobi : Postajem haker....

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Endzi taj Pet Jun 27, 2008 5:32 am

tanasija ::ja tepam ivi stalno ali se ne benavim u razgovoru sa njom. tepam joj sto kaze milica tako sto je nazivam nekim slatkim imenima, ali gramaticki ispravno recenim

Ovako i ja Vakiju...i sve razume sta kazem,mislim kad bi rekla "Vaki hoces da juckas?"...verovatno ne bi ni skontao sta kazem..

www.telenetshop.rs

Endzi
Moderator
Moderator

Broj poruka : 1388
Godina : 34
Datum upisa : 03.11.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 5:32 am

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole